• Головна
  • Пекло на городі: як не втратити врожай
15:15, 15 липня
Надійне джерело

Пекло на городі: як не втратити врожай

Пекло на городі: як не втратити врожай

Найближчим часом синоптики не прогнозують спаду спеки у Харкові та області. Від надмірної температури страждають й люди, й тварини, й рослинний світ, зокрема городи й майбутній врожай.   

Спеціальний догляд за овочами та баштанними культурами в спеку — критично важливий, бо саме в такі періоди рослини переживають найбільший стрес.

Досвідчений овочівник Олександр Салецький поділився з 057 порадами, як запобігти псуванню культур від надмірного сонця та врятувати майбутній врожай.

Баклажани, перці, огірки

Що стосується перців і баклажанів, у них вся коренева система наверху, під верхом, у вигляді “бороди”, і потребує вологи. Якщо велика спека, то, як правило, ці культури пригнічуються і відсутність поливу зменшує кількість плодів, зменшує їх рост, рослина пригнічується, ув'ядає, може бути осипання квіток і так далі. Тому полив треба робити регулярно. Як правило, полив робиться не в спеку, його робити або рано вранці, під час сходу сонця, або краще ввечері це робити, тоді за ніч рослина натягує вологи, листя натягує, плоди натягують, і вона на наступний день почуває себе доволі добре.

Пекло на городі: як не втратити врожай, фото-1

Те ж саме стосується огірка. У огірка вся коренева система досить потужна, але вона у вигляді такої бороди, вузлика такого, і вся знаходиться біля поверхні. Коли спека, огірок можна, не можна, а даже є потреба поливати декілька разів на день. Чому? Тому що пересихає поверхня біля нього швидко, і він опускає листя, може бути скручування плодів, пожовтіння маленьких огірочків, які зав'язуються, в опаданні їх, потім деформація самих плодів.

Це все результат недостатньої вологі в огірка, бо на відміну від інших культур плід огірка це 90% води. Решта матеріальне тіло. Чим більше води ви дали огірку, тим швидше у вас виріс огірок, і він буде смачніший, не буде мати гіркоти, не буде мати деформації, не буде мати пустот або тріщин всередині і так далі. На відміну від всіх овочевих культур, огірок – це найбільш вологолюбний овоч.

Вода біля куща огірка має бути постійно волого. Ось тоді ви будете мати, чи це горизонтальне вирощування огірка, чи це вертикальне вирощування огірка, різниці немає - ось тоді ви будете мати огірок смачний, з тоненькою шкірочкою, недеформований і не буде мати він порожнечі й гіркоти.

Якщо температура повітря до 25 градусів, то можна поливати його раз у 3-4 дні. А якщо температура повітря висока, десь до 30 градусів, то його бажано поливати раз у 2 дні, дивлячись на реакцію рослин. Якщо ви бачите, що рослина вже на кінець дня така пригнічена, то звичайно, треба полити.

І ви зацікавлені в поливі, особливо коли рослина вже наростила вегетативну масу і є вже багато плодів, і ще полив дає можливість наростити плід, ну, і далі, як-то кажуть, зав'язувати нові плоди і, відповідно, продовжувати період вегетації і дарувати вас новими плодами. Якщо ви зменшуєте полив, не маєте часу, або через інші якісь причини, рослина тормозиться у рості, плоди стають дрібніші, нові плоди наростають повільніше, квітки можуть осипатися, зав'яз може осипатися і так далі.

Догляд за томатами

Щодо томатів, коли зав'язались плоди, вони вже десь такі як тенісні м'ячики, або менші, або більші. Його поливати дуже рідко треба, для того, щоб він не накопичував вологу і потім не розтрісковувався. Його можна поливати раз у 7-10 днів. Якщо спека, то, може, 2 рази в тиждень, якщо сильна спека. Ознакою того, що не вистачає води на томатах - те, що скручуються листя, це перша ознака обезводнення цього овоча, що він потребує води.

Пекло на городі: як не втратити врожай, фото-2

Якщо нормальна температура, то його не варто часто поливати, тому що він має досить потужну кореневу систему, він тягне це з середини землі і поливаєте томати до того часу, поки вони не набирають білий колір на перших листях. Тобто, білий колір – це ознака, що томат починає поспівати. І ви припиняєте полив, практично, коли появляються перші спілі помідори. Тобто, зменшуєте вміст води, бо якщо додавати вміст води в подальшому, то томат буде водянистий і не такий солодкий. 

Тож, чому варто приділяти особливу увагу городнім культурам:

Запобігання перегріванню і в'яненню

В умовах високих температур рослини швидко втрачають вологу через листя (транспірація). Якщо не компенсувати це правильним і своєчасним поливом, — огірки, помідори, кавуни, дині можуть зав'янути, сповільнити ріст або навіть загинути.

Правильне зволоження ґрунту

У спеку поверхневий полив мало ефективний — вода швидко випаровується. Без достатньої вологи порушується обмін речовин, погіршується смак і якість плодів, зокрема у томатів можуть з'являтися тріщини, а у кавунів — деформування.

Захист від сонячних опіків

Сонце в літній пік може спричинити опіки листя та плодів. Особливо вразливі перці, томати, баклажани, кавуни. Опіки знижують урожайність, а також відкривають шлях для грибкових хвороб.

Зміна режиму підживлення

У спеку коріння стає менш активним, і засвоєння добрив може погіршитися. Якщо не коригувати підживлення, виникає ризик перегодовування або нестачі поживних речовин. Збалансовані підживлення (наприклад, з мікроелементами або антистресовими препаратами) допомагають зберегти ріст.

Профілактика хвороб і шкідників

Спека створює ідеальні умови для розвитку шкідників (особливо попелиці, павутинного кліща) і бактеріальних інфекцій, особливо за високої вологості після поливу. Без регулярного нагляду рослини можуть швидко уражатися.

Оптимізація агротехніки

Мульчування, затінення, крапельне зрошення — усе це техніки, які допомагають зберегти вологу, зменшити стрес і підвищити врожайність. Без таких заходів ґрунт може перегріватися, ущільнюватися й виснажуватись.

Нагадаємо, овочі дешевшають: як змінились ціни за останній тиждень

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#овочі #город #огірки #помідори #спека
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...