• Головна
  • Борщовий набір: що сталося з цінами на овочі та прогнози
12:22, Вчора
Надійне джерело

Борщовий набір: що сталося з цінами на овочі та прогнози

Борщовий набір: що сталося з цінами на овочі та прогнози

У Харківській області фіксується суттєве коливання цін на овочі, які входять до традиційного борщового набору.

Станом на 28 травня 2025 року вартість борщового набору в Харкові суттєво зросла порівняно з попереднім роком. За даними “Українського клубу аграрного бізнесу”, так званий “Індекс борщу” сягнув 222 гривень, що на 19% більше, ніж у квітні, і в півтора рази більше, ніж у травні 2024 року. 

Причини подорожчання

  • Низький врожай 2024 року: несприятливі погодні умови, зокрема посуха та весняні заморозки, призвели до значного зниження врожайності овочів. 

Весняні заморозки також завдали шкоди плодовим культурам, урожай плодових дерев у 2025 році очікується на рівні 30% від стандартних показників, хоча в деяких регіонах ці показники можуть сягнути 50%, наголосив директор Інституту садівництва НААН України Микола Бублик.

  • Зменшення поголів'я свиней: порівняно з 2024 роком, поголів'я свиней зменшилося на 11%, що спричинило зростання цін на м'ясо. 
  • Зростання виробничих витрат: підвищення цін на пальне, електроенергію та корми для тварин також вплинуло на собівартість продукції. 

Ціни на продукти

За даними Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ), деякі продукти подорожчали майже вдвічі, тоді як інші – здешевшали завдяки розширенню пропозиції з вітчизняних теплиць.

Борщовий набір: що сталося з цінами на овочі та прогнози, фото-1

Найбільше зросли в ціні ріпчаста цибуля, буряк і капуста. Так, середня роздрібна ціна цибулі сягнула 29,9 грн/кг – це майже вдвічі більше, ніж місяць тому. Причина — сезонне зростання попиту і затримка імпортних поставок. В УКАБ прогнозують, що така тенденція може зберігатися до липня. Водночас масове зростання, подібне до торішнього, малоймовірне.

«Зміна вартості корелюватиметься з постачанням імпортної продукції. Сценарій збільшення вартості цибулі як у 2023 році — малоймовірний», — зазначають експерти УКАБ.

Також зросли ціни на буряк і капусту — це пов'язано з помітним скороченням запасів продукції минулого врожаю.

Натомість огірки подешевшали на 31%, а помідори — на 21%. Це пояснюється збільшенням обсягів збору овочів з вітчизняних теплиць і стабільними імпортними поставками. Очікується, що протягом найближчих тижнів огірки можуть ще здешевшати на 5–10%, тоді як ціни на томати залишаться на нинішньому рівні.

Ціни на стару картоплю знизилися на 2% — до 34,4 грн/кг. Молода картопля, що вже з’явилася на ринках, коштує 80–130 грн/кг. 

Прогнози на найближчий час

Експерти прогнозують поступове здешевлення нового врожаю в середині червня — з надходженням продукції від українських виробників. Очікується, що з початком літа ціни на деякі овочі, зокрема капусту та цибулю, можуть знизитися через надходження нового врожаю. Проте ціни на м'ясо, ймовірно, залишаться високими через обмежену пропозицію. 

«Ціни на продукти вже на межі. За даними Національного банку України, споживчі ціни навесні 2025 року зросли на 15% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Однак регулятор прогнозує, що вже влітку можна сподіватися на поступове уповільнення інфляції», — повідомляє НБУ.

Це підтверджує, що інфляція залишається високою, але очікується її сповільнення в другій половині року. Тож хоча вартість борщового набору в Харкові наразі є рекордно високою, споживачі можуть очікувати на певне зниження цін на овочі в найближчі місяці.

Нагадаємо, травень — час пікніків: як обрати ідеальний мангал або барбекю

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#борщовий набір #ціни #бюджет #гроші
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...