
Українське кіно: що подивитись до Дня вишиванки, - СПАДОК НАЦІЇ, - ВІДЕО

У третій четвер травня в Україні відзначають Всесвітній День вишиванки.
Цьогоріч День вишиванки припадає на 15 травня. Тож редакція 057 радить до цього дня подивитися документальну стрічку "Спадок нації" - фільм про українські вишиті сорочки.
Режисер стрічки - Олександр Ткачук, сценарист - Леся Воронюк. Прем'єра відбулася 3 листопада 2016 р. Фільм знімався у шести країнах: Україні, Канаді, Італії, ОАЕ, Німеччині, Росії.
"Вишиванка є не тільки частиною гардеробу кожного українця, але й символом та оберегом, який передається з покоління в покоління як безцінний скарб. Вишиванка – це символ, який єднає українців і презентує Україну у світі, це генетичний код та дрес-код нації", - кажуть автори фільму.
Ідея фільму "Спадок нації" полягає в тому, що вишита сорочка є не тільки матеріальною, а й духовною спадщиною українського народу.
У фільмі органічно переплетені дві площини. Перша, етнографічна, показує неймовірне різноманіття унікальних орнаментів, технік вишивки, крою, що залежать від регіону побутування сорочок. Друга – це історії людей, життя яких змінила вишиванка: врятувала, поєднала, стала символом нескореності чи останньою надією, – зазначили творці.
Історія української вишиванки — це дзеркало історії самого народу. У кожному орнаменті, кожному стібку — глибока символіка, відображення таланту, працьовитості, пережитих випробувань і нескореного духу українців. Вишиванка — це не просто елемент гардеробу, а мовчазний літопис: її забороняли носити, за неї виключали з навчальних закладів, ув’язнювали, ламали долі — лише за те, що вона була знаком національної ідентичності.
Яскравим підтвердженням цього є події 1947 року, коли вишиті сорочки з Буковини обмінювали на зерно в Станіславі, рятуючи родини від голоду. А ще — зворушлива історія зв’язкової Романа Шухевича Ольги Ільків, яка, провівши 11 років у засланні, вишила собі сорочку з постільної білизни — єдину річ, яка підтримувала її дух у найтемніші часи.
Вишиванка пройшла крізь забуття, коли її викидали або використовували як ганчірку, не усвідомлюючи її культурну цінність. Але сьогодні вона повертається — як символ відродження нації. У вишиванках хрестять дітей, вінчаються, святкують важливі події або просто носять її з гордістю.
"Вишити, щоб вижити. Перший документальний фільм про вишиті сорочки. Так як є. Від столітніх родинних реліквій до сучасних синтетичних макових... Від шанування, дбайливого збереження, відтворення до шматування на клапті на дизайнерське бачення....І радість, і сльози. Наша історія, наше життя, наші люди....Фільм, який варто подивитись кожному. І хто шанує своє коріння і хто його зневажає.... Вдячна авторам фільму за талант, сміливість і правду", - написала про стрічку засновниця проекту і онлайн школи традиційної української вишивки Prekrasa Studio Ольга Нарбут.
Кожен регіон України має свою неповторну вишивку — від Харківщини до Львівщини, від Криму до Черкащини. Та попри різноманіття орнаментів і стилів, вишиванка живе в серці кожного українця — як знак єдності, спадкоємності та гідності.
Нагадаємо, День вишиванки: чим відрізняється слобожанський стрій
Коментарі