
Бізнес по-харківські: чому "Барабашово" постійно палає?

До війни ТЦ "Барабашово" називали найбільшим ринком східної Європи. За покупками сюди приїжджало чимало росіян: Бєлгородщина, Курщина й далі. Війна змінила не лише торгові потоки - сприйняття колишніх бізнес-партнерів.
З 2022 року ТЦ "Барабашово" постійно потерпає від обстрілів, попри те, що ворог знає - його ціль не є військовою. Внаслідок останнього російського удару по ринку "Барабашово" у Харкові 6 травня та пожежі, яка зайнялася після атаки, було зруйновано 50 та пошкоджено понад 100 торгівельних павільйонів.
Це вже другий "прильот" по ринку за останні два місяці Попередній був тут недалеко. Почали відновлювати магазини, демонтувати ушкодження І знову стався "прильот" Він відбувся на території майданчика, нового майданчика дитячого ринку. Тобто тут зосереджені магазини дитячого одягу, іграшок І всім цим пов'язано Будемо займатися відновленням пошкоджених магазинів І переселенням орендарів пошкоджених Треба все це відбудовувати, говорить віцепрезидент концерну АВЕК и Ко Олександр Макаренко.
Попри шалені збитки, люди відновлюють роботу. Ти хто хотів, виїхали ще навесні 2022. Залишилися самі стійки.
Пережили уже три пожежі. Але це наш бізнес, багато років. Це вже як громадянська позиція, - говорять підприємці.

Першій значний обстріл ТЦ "Барабашова" стався 17 березня, тоді до нього ще діставала артилерія, яку зупинили за кільцевою. Через активну фазу війни ринок не працював, але в магазинах зберігався товар, а на території був влаштований волонтерський хаб – горіти було чому.
28 числа ми організували перший гуманітарний центр на ТЦ «Барабашова», який допомагав людям, які залишилися тут. А коли пішли обстріли, ми вже зрозуміли, що мета не військові бази, ні щось – мета перепідпорядкувати просту людину, залякати, поставить її в таку позу страху, в якій він не чинитиме опір, - згадує підприємиця Ірина Денисова
Ми вивозили людей на вокзал тоді по Харкову, і в паузі заходимо в інтернет, і бачимо, що горить ринок, ну новини. І розуміємо, що треба виїхати там наше майно. Ми як війна почалася, покидали все так, разом заїжджали з Весніна, ми побачили такий стовп диму, начебто сюди ядерна бомба вдарила. Ми заїхали на господарчі ряди, ми там працюємо, і побачили цей пекло на землі, бо горіло все: тканини, склади із пластмасовою трубою. - підтвердив підприємець Олександр Новіков.
Очевидці впевнені, ринок не був випадковою ціллю – попасти випадково не можна, сама територія більша за півтори тисячі квадратних метрів, навколо жодних військових об’єктів, сам об’єкт є на всіх мапах, й росіяни про нього чудово знають, до повномасштабного вторгнення сюди приїжджали тисячі покупців з прикордонних регіонів рф. Тому це був свідомий теракт.

Але підпал цивільного об’єкту це лише частина злочину. Саме під час цій пожежі і росіяни вперше застосували злочинну практику повторних обстрілів, коли ще один удар наноситься в той момент як рятувальні служби починають працювати на місці трагедії. Під час повторного удару на ТЦ "Барабашово" загинув рятувальник Олександр Подольский.
Я не вірю, що вони не знали, що ми там. Ми приїхали, розвернули машини й почали гасити, й буквально, час йшов на хвилини, так мені здається, може пів години. В той момент ми стали вже в кільце й кожен відбивав сусідні магазини, й тут зразу повторний обстріл, в метрах п’ять, й кожен обстріл все ближче й ближче, - згадує Сергій Донченко, рятівник ДСНС.
У липні 2022 року ТЦ "Барабашово" пережив ще один прицільний обстріл. Тоді торгівля вже працювала, й лише випадковість не призвела до великих жертв, хоча двоє людей загинуло.
ТЦ працював сам собою, плюс громадський транспорт уже працював, люди вже були на зупинках, і зачепило ту частину вихід з метро. Розгорнуло тролейбуси, всі шибки в тролейбусах були побиті. Тут одразу загинув парубок, велосипедист, тут уся передня частина була в уламках, і підприємець теж загинув, сидячи на своєму торговому місці. Вони цілилися туди, де було велике скупчення людей, як і раніше були цілеспрямовані попадання в гуманітарні хаби. Кого хотіли залякати та поставити на коліна? Простих людей? Велосипедиста, який їхав годувати сім'ю? Людей на зупинці, де були діти? Страшно те, що у цих дітей це психологічна травма на все життя, - ділиться думками Ірина Денисова

Обстріли великих торгових або розважальних зон – це класична практика тероризму. Росіяни самі пережили захват «Норд-осту» та «Крокус-сіті». Жодних військових цілей такі акти не несуть, окрім спроби покорити через острах, впевнені підприємці. Крім цього, рашисти й досі не можуть втямити, чому їх по-доброму зустрічали, коли вони приїжджали у Харків в гості та за покупками, але зустріли спротивом, коли ті приїхали на танках. Ба більше, чимало підприємців ТЦ "Барабашово" пішли у військо волонтерять та підтримують економіку міста. Тому у рашистів така ненависть до ринку, впевнені самі підприємці.