• Головна
  • Українське кіно: що подивитись, - Гетьманські клейноди
18:30, 13 березня

Українське кіно: що подивитись, - Гетьманські клейноди

Українське кіно: що подивитись, - Гетьманські клейноди

Історичний фільм "Гетьманські клейноди" режисера Леоніда Осики вперше продемонстрували у вересні 1993 року.

Автори сценарію: Сергій Дяченко, Леонід Осика, він же режисер-постановник. Оператор-постановник: Вадим Іллєнко.

В ролях: Сергій Романюк, Людмила Єфименко, Лесь Сердюк, Світлана Князева, Борис Хмельницький, Володимир Коляда, Володимир Голубович.

Дія картини відбувається 1659 року, через два роки після смерті Богдана Хмельницького, коли його 18-літній син Юрій усунув од влади гетьмана Виговського. Прибічники Богдана Хмельницького намагаються допомогти його дочці Олені врятувати клейноди — символи гетьманської влади та незалежності України. 

Донька покійного Богдана Хмельницького змушена постійно втікати та ховатись від ворогів. У шинку вона разом із сотником Журбою зустрічає старого знайомого — збіднілого лицаря Валька Босаківського. Разом вони будуть переживати багато випробувань у боротьбі за символи влади та незалежності.

Українське кіно: що подивитись, - Гетьманські клейноди, фото-1

Основними локаціями для зйомок стали Острозький замок, монастир у Межиріччі та спеціально побудований хутір у Пирогові, поблизу Києва. Зобразити побут тих часів, автентичні будівлі та національний одяг допоміг консультант Георгій Якутович — ілюстратор, графік, художник всіх фільмів Осики та "Тіней забутих предків" Сергія Параджанова.

Українське кіно: що подивитись, - Гетьманські клейноди, фото-2

"Гетьманськими клейнодами", вільною екранізацією повісті "Крутіж" Богдана Лепкого, Леонід Осика гостро критикував тогочасні фільми, які експлуатували тему козацтва. Зокрема, режисер називав псевдоісторичними і псевдоукраїнськими фільмами "Чорна долина" (1990) і "Козаки йдуть" (1991).   

"Якщо це дозволяє собі ансамбль Вірського — це його справа. А кіно — це кіно.   У фільмі ігровому, якщо ти береш одного чоловіка — не з ансамблю Вірського, а нормального козака — це складність велика. Чому я працюю з Якутовичем? Бо я довіряю його смаку, його розумінню історії, знанням. Він знає все з історії костюма, зброї — це чудовий дар".

Свій фільм Осика називав історично-символічним і вбачав у ньому паралелі з українською сучасністю: 

"Доба Руїни в українській історії — то зовсім не романтика. Поряд зі звитягою і честю було забагато чвар і зради поміж українців, поміж козаків. Стрічка наша буде, сказати б, історично-символічною. Ті тривожні часи чимось нагадують сьогоднішні: напівнезалежність, напівсвобода, напів, напів...Кожен б'є себе в груди, мовляв, українець, а тягне у свій, собі ж вигідний бік. Боюсь, та вигода виявиться примарною, як і за часів, з яких прийшли герої "Крутіжу". [...] Не вистачає чи то об'єднавчої ідеї, чи то об'єднавчої постаті".

(З розмови Леоніда Осики і Володимира Войтенка для "На екранах України", 14 листопада 1992 року. За книгою Лариси Брюховецької "Леонід Осика").

"Гетьманські клейноди" - останній фільм Леоніда Осики, відомого також стрічками  "Камінний хрест", "Захар Беркут", "Та що входить у море", "Подарунок на іменини" - загалом від відзняв 14 стрічок, і цей, останній фільм, гідно оцінили критики.

«Гетьманські клейноди» — приклад вельми продуманого й грамотного поводження з історичним матеріалом, коли глядач не здригається, що ось-ось у козака в кадрі відклеїться вус чи з рукава гетьмана вилізе вата; коли кожний загальний і кожний крупний план є вмотивовані. Біда багатьох історичних кінопостановок в Україні полягає у тому, що бутафорія та декорації виходять на передній план. А потрібне розуміння суті явищ, потрібно за історичними трагедіями чи біографіями відомих персоналій бачити горизонт. З цього й народжується нарація. Так знімати вмів Леонід Осика, - Жанна Безпʼятчук, "Український журнал" 2012 р.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#фільм #кіно #історія #культура #Леонід Осика
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...