• Головна
  • Українське кіно: що подивитись, - КАМІННИЙ ХРЕСТ
19:30, 29 серпня
Надійне джерело

Українське кіно: що подивитись, - КАМІННИЙ ХРЕСТ

Українське кіно: що подивитись, - КАМІННИЙ ХРЕСТ

«Камінний хрест» — український радянський художній фільм режисера Леоніда Осики.

Відзнятий 1968 року на Національній кіностудії художніх фільмів імені Олександра Довженка.

Сценаріст - Іван Драч. В ролях: Данило Ільченко, Борислав Брондуков, Костянтин Степанков, Василь Симчич, Антоніна Лефтій, Іван Миколайчук, Борис Савченко, Катерина Матейко, Олекса Атаманюк.

Стрічка вважається одним із канонічних фільмів українського поетичного кіно. Одразу після виходу «Камінного хреста» картина увійшла до навчальної програми відомого кіноінституту в Лодзі (Польща).

Постановнику стрічки на той час було всього 28 років, і «Камінний хрест» був лише другим повнометражним фільмом Леоніда Осики після «Хто повернеться – долюбить» (1967).

Леонід Осика

Леонід Осика

Сюжет: напередодні від’їзду Івана Дідуха з Галичини в еміграцію до нього в хату пробирається грабіжник. Іван ловить крадія і влаштовує тому нічний сусідський суд. До ранку Іван вибачає злодія, проте його сусіди все рівно вирішують покарати винуватця. Після цього Іван встановлює на горі камінний хрест і йде прощатися з сусідами.

Третій після Параджанова та Іллєнка титан українського «поетичного кіно» Леонід Осика разом із сценаристом-поетом Іваном Драчем в своєму другому повнометражному фільмі об’єднав одразу дві новели Василя Стефаника «Камінний хрест» та «Злодій». Тим самим йому вдалося в одному творі поєднати і моральні погляди галицьких селян, і їх тяжке соціальне становище, що змушувало масово покидати рідні землі.

Завдяки своїй візуальній виразності стрічка стала однією з емблематичних робіт українського кіно 1960-х років. Саме кадр із «Камінного хреста» прикрасив обкладинку українського видання однієї з найбільш відомих книг про українське кіно «Історія українського кіно» Любомира Госейка.

Фільмували у Русові (Івано-Франківська область), рідному селі Василя Стефаника, а ще у сусідньому селі Белелуї – в описаних письменником місцях.

У 1997 році, вже за часів Незалежності, Леоніда Осику нагородили Національною премією України імені Тараса Шевченка за фільми «Камінний хрест» (1968), «Захар Беркут»(1971), «Подарунок на іменини» (1991) та «Гетьманські клейноди» (1993), який став останнім фільмом режисера. 

Стрічка, яка стала першим і єдиним повнометражним фільмом за мотивами творів Стефаника, посідає 5-у позицію у списку 100 найкращих фільмів в історії українського кіно.

Нагадаємо, Українськекіно: що подивитися, - ТІНІ ЗАБУТИХ ПРЕДКІВ

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#кіно #фільм #поетичне кіно #Іван Миколайчук
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...