
Ракети і бомби проти історії та культури. ТОП знакових об'єктів, зруйнованих окупантами на Харківщині, - ФОТО

Сім знакових об'єктів, які зруйнували росіяни у Харківській області.
За майже 11 місяців повномасштабної війни російська армія зруйнувала десятки знакових об'єктів на Харківщині. Тільки в одному Харкові під ворожий вогонь потрапили: Харківська обласна державна адміністрація, Палац праці, садиба Павлових, Харківський апеляційний суд і ще багато інших. Однак і в області окупанти завдали значної шкоди історичним і культурним пам'яткам.
Редакція сайту 057 розповідає про сім знакових об'єктів, зруйнованих військами Росії у Харківській області.
Колишня жіноча гімназія

У 1870 році у місті Ізюм відкрили прогімназію з шестирічним курсом навчання для дівчат переважно дворянського походження. Пізніше вона стала гімназією з семирічним курсом навчання. Гімназистки вивчали історію, математику, різні мови, літературу, географію, природознавство, фізику, педагогіку, рукоділля, малювання, музику і вокальне мистецтво. У 1903 році спорудили нову будівлю гімназії за проектом архітектора Михайла Ловцова. Вона були виконана в стилі еклектики. Навчання тут велося до 1918 року. Останні ж роки у будівлі діяла міська поліклініка. На сьогоднішній день будівля є пам'яткою архітектури місцевого значення.
11 березня внаслідок обстрілу росіян і подальшої пожежі були пошкоджені вікна, фасади, дах та інтер’єри колишньої жіночої гімназії.
Свято-Вознесенський собор

У 1826 році у місті Ізюм побудували Свято-Вознесенський собор. Храм має архітектурні форми у стилі класицизму, двоярусну дзвіницю над бабинцем і псевдосферичний купол. Всередині собор рясно прикрашений настінним розписом рослинно-тематичного змісту, а центральна частина увінчана триярусним іконостасом. На сьогоднішній день храм є пам'яткою архітектури національного значення.
22 березня внаслідок обстрілу армії РФ було пошкоджено покрівлю, вікна, фасади та вхідну групу Свято-Вознесенського собору.
Ізюмська фортеця

У 1681 році у місті Ізюм побудували Ізюмську фортецю. Вона охоплювала весь сучасний центр міста і тягнулася на верх гори Кременець. Фортеця мала п'ять бастіонів і всі потрібні фортифікаційні захисні споруди. Також на горі Кременець розташовані кам'яні половецькі баби, які датовані 9-13 століттями. Вони зображують чоловіків-воїнів і жінок кочівних народів. Половці використовували їх як ідолів для шанування своїх предків.
24 березня обстріли загарбників пошкодили ділянки культурного шару Ізюмської фортеці і зруйнували кілька половецьких баб.
Хрестовоздвиженська церква

У 1821 році у місті Ізюм за проектом Петра Ярославського побудували Хрестовоздвиженську церкву. Храм має архітектурні форми у стилі класицизму, четвертьсферичний купол і одноярусну дзвіницю над бабинцем. Всередині церква прикрашена масляним розписом тематичного та орнаментального характеру. На сьогоднішній день церква є пам'яткою архітектури національного значення.
27 березня внаслідок обстрілу військ Росії були пошкоджені покрівля і купол Хрестовоздвиженської церкви.
Будинок культури "Залізничник"

У 1926 році у місті Ізюм побудували Будинок культури "Залізничник". У цій установі працювали народний аматорський вокальний колектив, студія танцю, театральний гурток-студія, студія сучасного танцю, студія стилю та краси, вокальна студія, зразковий аматорський хореографічний колектив, студія декоративно-ужиткового мистецтва і народний колектив естрадно-циркового мистецтва. Будинок культури має витончену архітектуру і на сьогоднішній день є пам'яткою архітектури місцевого значення.
31 березня 2022 року внаслідок російського обстрілу були пошкоджені вікна, фасади та інтер'єри Будинку культури "Залізничник".
Церква Різдва Пресвятої Богородиці

У 1838 році у місті Дергачі за проектом архітектора Федора Данилова побудували Церкву Різдва Пресвятої Богородиці. Храм має виразні архітектурні форми у стилі класицизму, дзвіницю і один великий купол. Внутрішнє оздоблення храму складається з іконостасу та окремих елементів оформлення з видами і хрестами. На сьогоднішній день церква є пам'яткою архітектури та містобудування місцевого значення.
4 квітня 2022 року російські окупанти із артилерії обстріляли Церкву Різдва Пресвятої Богородиці. Були пошкоджені фасади та вікна, зруйновані недільна школа і церковний магазин.
Національний літературно-меморіальний музей Сковороди

У 18-му столітті у селі Сковородинівка побудували будинок, де розташовувався Національний літературно-меморіальний музей Сковороди. Сам музей там заснували у 1972 році. Перші два зали були присвячені біографії та творчості Григорія Сковороди, а третій - ушануванню відомого українського філософа. Була відкритою і меморіальна кімната, де жив і помер Сковорода. Музей є пам'яткою історії національного значення.
7 травня 2022 року снаряд окупантів влучив у дах Національного літературно-меморіального музею Сковороди, внаслідок чого виникла пожежа, яка охопила всю будівлю. Вогонь повністю знищив музей.