Листопад вітром повіває – зимі ворота відчиняє
От і пролетів жовтень. Тепер його місце посів жовтню син, він же зимі брат – листопад.
У народі про цей місяць говорили «Листопад вітром повіває – зимі ворота відчиняє». Через нестійкий характер його порівнюють з березнем, адже обидва мІсяці відмежовують зиму від літа – березень запрошує в гості весну, а листопад зачиняє ворота осені.
У дохристиянські часи 1 листопада наші пращури відзначали свято Плуга, поклоняючись покровителю землеробства Сварогу, що, за легендою, викував для скіфів золотий плуг. Йому в жертву приносили півня, аби він прослідкував, щоб наступний рік був щедрим на врожай і, звичайно, оскільки Сварог вважався богом вогню, грому і блискавок, в його день вшановували й ковалів. Зазвичай, у дні вшанування Сварога стояла тепла погода, напевно небожитель цьому сприяв. Ну що ж , подивимось, чи праві були предки щодо погоди. До речі, ще у ХVІІІ столітті різні пройдисвіти шукали по курганах легендарний золотий скіфський плуг, щоправда не знайшли.
У християнські часи 1 листопада почали вшановувати мученика Садока. Йому молилися за позбавлення від раптової смерті.
За церковним календарем 1 листопада пророка Іоіля, мученика Уара, преподобного Івана Рильського, блаженну Клеопатру та її сина Іоанна, мученика Садока.
Іменинники 1 листопада - Іван, Фелікс і Клеопатра. Щодо останньої, то за свій вік представниць прекрасної половини людства з таким іменем не зустрічав, а от Іванів предостатньо.
Ще 1 листопада відзначається День усіх святих і Міжнародний день веганів (вегани є строгими вегетаріанцями, вони не тільки виключають зі свого раціону м’ясо і рибу, а й будь-які інші продукти тваринного походження). Де у нас такі є, не знаю. Не зустрічав.
А ще1918 року українці під проводом сотника (за іншими даними отамана, тобто майора) Дмитра Вітовського взяли владу у Львові і проголосили Західноукраїнську Народну Республіку (ЗУНР). А 1927 року засновано футбольний клуб «Динамо» (Київ).