
Спека у Харкові: ТОП порад як пережити гаряче літо і не отримати тепловий удар

Спека в місті — це справжнє випробування для організму. Асфальт розжарюється, повітря стоїть нерухомо, а кондиціонери працюють на межі.
Цими днями у Харкові та й по всій Україні спостерігається висока температура повітря. Найближчими днями синоптики прогнозують до 38 градусів вище нуля. В умовах міста, поблизу бетонних забудов та на асфальті ця температура відчувається ще більш нестерпною та може серйозно нашкодити самопочуттю.
Висока температура особливо небезпечна для людей з хронічними захворюваннями, літніх людей і дітей.
Для передумов теплового удару характерна підвищена температура повітря і надмірна вологість, безвітряна погода, відсутність доступу до свіжого повітря та протягу. За теплового удару сильно перегрівається все тіло, а не лише голова, різко підвищується температура тіла, прискорюються всі процеси як теплоутворення, так і зниження чи сповільнення тепловіддачі, розповіла в етері Українського Радіо міжнародна експертка з громадського здоров'я, лікарка Олена Лукашевич.
"Тепловий удар може статися з людиною на пляжі в спекотну погоду, в сауні та лазні, на роботі, в цехах, жарких та непровітрюваних приміщеннях, навіть у заторах на автошляхах".
Цей стан вимагає невідкладної допомоги лікарів. Тож у МОЗ надали деякі поради, як уникнути небезпечного стану.

Коли варто запідозрити тепловий удар?
- сплутаність свідомості, дезорієнтація,
- нудота і блювання,
- сильний головний біль,
- прискорене серцебиття,
- утруднене дихання,
- почервоніння шкіри, суха і гаряча на дотик шкіра,
- короткочасна втрата свідомості,
- підвищення температури тіла,
- втома.
Як уникнути теплового удару?
- Уникайте надмірної спеки. Найспекотніші години (з 10 до 16 години) проводьте у тіні або в приміщені, уникайте прямих сонячних променів.
- Охолоджуйте приміщення. Щоби зберегти електроенергію, не використовуйте кондиціонери. Відкривайте на ніч вікна, а вдень – навпаки закривайте. Можна повісити на вікна світловідбивну плівку.
- Охолоджуйте тіло. Якомога частіше приймайте прохолодний душ або обтирайтеся прохолодною водою. У сумці корисно мати міні-розпилювач із водою або охолоджуючий спрей.
- Пийте багато рідини. Регулярно пийте воду або інші напої без цукру та кофеїну, навіть якщо не відчуваєте спраги. Уникайте алкоголю, кави та солодких газованих напоїв — вони зневоднюють. Добре втамовують спрагу вода з лимоном, м’ятою або огірком.
- Носіть легкий одяг. Обирайте світлий, просторий одяг з натуральних тканин. Обов’язково вдягайте головний убір — панаму, капелюх, кепку. Темний, щільний або синтетичний одяг лише підсилює відчуття спеки.
- Уникайте фізичних навантажень в спеку. Обмежте фізичну активність в найбільш спекотні години дня.
- Приділяйте увагу знакам теплового стресу. Слідкуйте за своїм самопочуттям та самопочуттям близьких. Якщо знаєте самотніх людей, не забудьте спитати про їхнє здоров’я.
- Не залишайте дітей і тварин у закритих автомобілях навіть з увімкненим кондиціонером! Це може бути небезпечним для їхнього життя!
Що робити, якщо тепловий удар стався?
Якщо ви підозрюєте тепловий удар у себе чи близьких, зателефонуйте за номером 103 – диспетчер допоможе вам сконтактувати з лікарем та за потреби надішле бригаду екстреної медичної допомоги.
- Перейдіть або перенесіть постраждалого у затінене прохолодне місце.
- Охолоджуйте постраждалого. Використовуйте прохолодні вологі рушники, льодяні пакети (прикладати на шию, пахвові западини, пах), щоб знизити температуру тіла.
- Якщо постраждалий у свідомості, давайте йому пити воду, але невеликими порціями.
- У разі блювання, покладіть людину на бік.
- Стежте за станом постраждалого: диханням, пульсом і свідомістю до прибуття медичної допомоги.

Тепловий удар є небезпечним станом, який може призвести до серйозних наслідків, тому важливо вміти розпізнавати його симптоми та знати, як надати першу допомогу.
Крім того, щоб зберегти здоров’я, працездатність і гарне самопочуття, дотримуйтеся ще й таких простих, але ефективних порад:
Користуйтеся сонцезахисним кремом
Навіть якщо ви не плануєте довго бути на сонці, крем із SPF 30 і вище — обов’язковий. Він захистить шкіру від опіків, фотостаріння та знизить ризик розвитку раку шкіри. Наносьте крем за 20 хвилин до виходу й оновлюйте кожні 2–3 години.
Обирайте легку їжу
У спеку краще їсти частіше, але менше. Віддавайте перевагу свіжим овочам, фруктам, легким супам, йогуртам, холодним салатам. Уникайте жирної, смаженої або важкої їжі — вона лише створює додаткове тепловиділення в організмі.
Знайдіть "острівці прохолоди"
ТРЦ, музеї, бібліотеки, супермаркети — місця з кондиціонерами, де можна охолонути. Навіть 15–20 хвилин у такому приміщенні дадуть змогу "перезавантажити" організм. Якщо маєте можливість — завітайте до парку або скверу з фонтанами чи струмками.
Слідкуйте за прогнозами та попередженнями
Підписуйтеся на офіційні повідомлення синоптиків, особливо коли оголошується "помаранчевий" або "червоний" рівень небезпеки. В такі дні рекомендовано скасувати всі зайві справи та займатися лише тим, що справді необхідне - або виїхати з міста та пошукати ТОП‑5 фотолокацій для літа на Харківщини.
Коментарі