
Зруйновані росіянами пам'ятки Харкова: Заїківське училище - ФОТО

Внаслідок збройної агресії рф у Харкові зруйновано чи пошкоджено близько 400 пам’яток архітектури та ще близько 100 об’єктів, які офіційно не внесені до реєстрів, але мають таку ж саму культурну цінність.
Редакція 057 розповідає про історичні будівлі, які були зруйновані або пошкоджені росіянами.
Заїківське училище: архітектурна унікальність і велич будівлі
- Архітектор пам’ятки Загоскін Іліодор Іліодорович.
- Рік побудови пам’ятки 1915 рік.
- Дата руйнування пам’ятки 2 листопада 2023 року.
- Адреса пам’ятки Харків, вулиця Гольдбергівська, 77.
Будівля на Гольдбергівській, 77, довгий час залишалася однією з найвиразніших пам'яток Харкова. Зведена в 1915 році як Заїківське початкове училище, вона вирізнялася своєю триповерховою структурою, виконаною в еклектичному стилі. Автором проєкту став відомий харківський архітектор Іліодор Загоскін, відомий своїми іншими будівлями з яскравим і впізнаваним стилем: Центральним ринком, училищем для незрячих, "Будинком з рибками".

Будівля вражала складним декоративним оформленням і масивними аттиками — завершеннями з торців, де, ймовірно, розташовувалися горищні вікна. Ці елементи надавали споруді палацового вигляду, виділяючи її серед переважно 1-2-поверхової забудови району. Училище було побудовано на кошти родини купця Гольберга, яка також надала землю для будівництва.
Роль будівлі в освітньому житті міста
Після Другої світової війни будівля отримала нове призначення — з 1953 року тут розташовувався Харківський технікум залізничного транспорту, який згодом став Харківським коледжем транспортних технологій. Заклад відігравав важливу роль у підготовці фахівців транспортної галузі, а кількість студентів сягала 1500 осіб.
Коледж став частиною освітньої історії Харкова, а його будівля — символом архітектурної спадщини. Її масштаб, витонченість і значущість робили споруду однією з найпомітніших у цій частині міста.
Знищення внаслідок російської агресії
2 листопада 2023 року будівля була серйозно пошкоджена внаслідок атаки російсько-іранського ударного дрона “Shaheed”. Другий і третій поверхи зазнали значних руйнувань, а залишки фасадної стіни були демонтовані рятувальниками наступного дня, щоб запобігти обвалу.

Частину пошкодженого фасаду комунальники демонтували нашвидкуруч, пояснюючи це також необхідністю відновити рух трамваїв. Ця швидкість обурила архітекторів та реставраторів, розповідав понад рік тому в інтерв'ю ХАЦ архітектор Віктор Дворніков.
На вул. Гольдбергівській, 77 нас обурило, що не була створена комісія (щодо поводження з цим об’єктом), на місці працювали представники ДСНС спільно з адміністрацією района та аварійними службами. Представників обласного управління культури, які відповідальні за охорону пам’яток, не було на місці і, на жаль, вони не мають повноважень для якихось дій в таких ситуаціях. Думаю, там було прийнято ситуативне рішення про демонтаж фрагменту центрального фасаду співробітниками ДСНС, які розбирали завали.
Ми втратили домінантну частину, яка представляє найбільшу художню цінність. Але найгірше — що втрачений матеріал, з якого ще можна б було її відновити. Це створює для нас небезпечний прецедент, коли таке саме поводження може бути і з більш цінними об’єктами.
Щоби не повторювати цю історію, наприкінці 2024 року архітектор разом з однодумцями закликав волонтерів врятувати історичний матеріал з іншої зруйнованої росіянами будівлі - Першого реального училища.
Нагадаємо, зруйновані росіянами пам'ятки Харкова: Палац праці, - ФОТО, ВІДЕО