
Зруйновані росіянами пам'ятки Харкова: Палац праці, - ФОТО, ВІДЕО

Фото: heroes.semantic-corpus.com
Внаслідок збройної агресії рф у Харкові зруйновано чи пошкоджено близько 400 пам’яток архітектури та ще близько 100 об’єктів, які офіційно не внесені до реєстрів, але мають таку ж саму культурну цінність.
Редакція 057 розповідає про деякі історичні будівлі, які були зруйновані або пошкоджені росіянами.
Палац праці у Харкові — пам'ятка архітектури та містобудування місцевого значення, будівля багатоквартирного прибуткового будинку кінця ХІХ — початку ХХ століття. Такі величезні будинки зазвичай будувалися страховими компаніями. Ось і страхове товариство «Росія» скуповувало землю у сучасному центрі Харкова і на одній з ділянок протягом 1914—1916 років побудувало прибутковий будинок за проєктом архітектора французько-шведського походження, який жив в Росії,Іполита Претро.

Шестиповерховий Палац праці у стилі модерну поєднаного з неокласицизмом має три великі внутрішні двори і займає територію усього кварталу. На центральному фасаді були встановлені шість високих скульптур античних богів, а зверху — скульптурна група з щитом і якорем, символами захисту від будь-яких негараздів.
Фото Івана Пономаренка/moniacs.kh.ua
За задумом архітектора, перший поверх мали віддати під магазини. На другому-третьому поверсі планувалося розміщувати різноманітні установи. Четвертий-пятий — квартири для сімейних, а шостий — для самотніх. Три внутрішніх двора мали освітлювати величезну кількість приміщень. Центральний дворик виконував роль торгового пасажу — тут розміщувалися різноманітні заклади. Будинок приніс хороший прибуток власникам - великим попитом користувались не лише торгові площі, а й шести- й восьмикімнатні квартири в цьому будинку, які здавалися за шалені для європейського ринку нерухомості гроші. Втім, це тривало недовго.
Будинок будувався у 1916 році напередодні першої світової війни. Після революції більшовики його націоналізували. Відтоді тут розміщалась Всеукраїнська Рада профспілок, а також Народний комісаріат праці, який і дав сучасну назву цьому приміщенню — Палац праці. Під час Другої світової частину будівлі зруйнувала авіабомба. У післявоєнний час все було відбудовано в первісному вигляді.

Фото: moniacs.kh.ua
Тоталітарна сталінська машина репресій не оминула зодчего, який збудував Палац: Іполита Претро 1937 року розстріляла радянська влада. 85 років потому, у березні 2022 року нащадки катів обстріляли Палац праці. Російські війська зруйнували дах і верхні поверхи історичної будівлі.
За даними голови Об’єднання профспілок Харківської області Сергія Тесленка, "у будівлі із 8,5 тис. м2 покрівлі зруйновано 70%, решта потребує ремонту, знесено міжповерхові перекриття, вибито 70% металопластикових вікон, пошкоджено двері. В епіцентрі вибуху зруйновано несущу стіну на 6-му поверсі. Із 26 тис. м2 міжкімнатних перегородок зруйновано 60%. Потребують ремонту опалювальна система, водо- та електропровід".
За даними Тесленка, станом на 27 вересня 2023 року було зроблено наступне:
- із 8,5 тис. м2 відновлено 6,288 тис. м2 з яких 1,2 тис. м2 поки закриті плівкою;
- із 900 розбитих вікон 285 - відремонтовано або замінено на нові;
- відновлені вхідні двері на всіх 8-ми під’їздах;
- відновлені всі двері і вікна у 4-му під’їзді;
- відновлені системи опалення, водопостачання та водовідведення у 4-му під’їзді та частково у 6-му та 3-му під’їздах;
- замінено підвідні електричні проводи з підстанції та ведеться перетяжка всіх проводів внутрішнього розведення;
- вивезено 38 машин сміття.
Це все дозволило ввести в експлуатацію 4-й, частково 6-й та 3-й під’їзди та надало можливість розпочати роботу в Палаці праці 9-ти обласним профспілковим організаціям.
Будівлю почали потроху відновлювати, проте достеменно дізнатися, в якому вона зараз стані, складно: Палац праці юридично знаходиться у власності профспілок Харківської області, які самостійно реставрують пошкоджену пам'ятку архітектури, каже архітектор-реставратор Віктор Дворніков.
Ця будівля по суті в приватній власності, у профспілок Харкова, вони власними силами ці роботи вже проводять з 22 року. Останнє обстеження ми проводили дуже давно, у 23 році, там дуже масштабні втрати. Майже все внутрішнє оздоблення, перекриття, перегородки, стелі, все зазнало дуже серйозних руйнацій. Все можливо відновити, питання ресурсів. На момент 23 року вже частково був відновлений дах.
Втім, дах не реставрували із збереженням автентичності, а збудували саме новий, хоч форму він повторює історичну, каже Віктор Дворніков. Але про стан внутрішніх приміщень наразі інформації немає.
Раніше ми писали про пошкоджені росіянами пам'ятки Харкова: Держпром
Читайте також про будівлю Першого реального училища.