
Чому банки України отримали історичні прибутки та куди іх інвестуватимуть: аналіз від експерта Чеслава Конюха
У 2021 році банки України отримали рекордні прибутки, помітив фінансовий експерт, інвестор Чеслав Конюх
Прибутковість банків коментує експерт Чеслав Конюх
Чисті прибутки українських банків побили історичний рекорд, сягнувши 77,5 млрд грн, стверджує експерт Чеслав Конюх. За його спостереженнями, це на 33% більше, ніж до кризи в 2019 році (58,4 млрд грн), і майже вдвічі більше, ніж у 2020 році (39,7 млрд грн).
Рентабельність капіталу банківського сектору зросла до 35,2% порівняно з 19,2% у попередньому році. «Чистий прибуток в IV кварталі 2021 року досяг рекордних темпів завдяки розформуванню резервів на суму 26,1 млрд грн, що в 12,6 разів більше порівняно з IV кварталом 2020 року», - пояснює Чеслав Конюх.
Які банки мали найбільшу капіталізацію у 2021 році – погляд експерта Конюха
Капіталізація банку є важливим показником, що відображає його фінансову стабільність та здатність залучати інвестиції, пояснює фінансист Чеслав Конюх. На 1 січня 2022 року, за даними Національного банку України, найбільшу вартість капіталу мали Приватбанк (84,8 млрд грн) та Ощадбанк – 48,3 млрд грн. Їх рентабельність складала 34,2% та 29,4% відповідно. До п’ятірки найстійкіших банків також потрапили Укргазбанк, Райффайзен Банк Аваль та ПУМБ.
Джерело: Нацбанк України
«Зазначені банки не лише лідирують за рівнем капіталізації, а й забезпечили високі фінансові результати в 2021 році. Найбільшу частину прибутку сформували ПриватБанк та Ощадбанк, що свідчить про їх лідерство на ринку та стабільність», - коментує рейтинг Чеслав Конюх.
Що вплинуло на прибутковість – пояснює фінансист Конюх
Експерт Чеслав Конюх переконаний, що основними чинниками зростання прибутковості банківського сектору в 2021 році були:
Зростання операційної ефективності
Завдяки збільшенню процентних доходів від кредитування, яке після кризових періодів стало більш активним, а також збільшенню обсягів безготівкових операцій, зросли комісійні доходи банків. «Приріст чистих процентних доходів становив 39%, а комісійних — 25%», - нагадує Конюх.Скорочення відрахувань до резервів
Відрахування до резервів під кредити за рік скоротилися на 58%. «Крім того, були розформовані раніше зарезервовані кошти, пов’язані з юридичними ризиками, що також сприяло зростанню чистого прибутку банків», - вважає Чеслав Конюх.Зменшення витрат
Операційні витрати банків не зросли так швидко, як доходи, що також сприяло покращенню операційної ефективності. «Це означає, що банки змогли ефективніше використовувати свої ресурси та знизити витрати», - каже фінансист Конюх.
За словами Конюха, стабільні фінансові результати банків свідчать про високий рівень довіри громадян та бізнесу до цього сектору. «Підвищення рентабельності та значні резерви капіталу дають підстави очікувати, що українські банки будуть готові адаптуватися до нових регуляторних вимог і залишатимуться привабливими для інвесторів». – прогнозує Конюх.
Незважаючи на позитивні результати, сектор залишається концентрованим. П’ять найприбутковіших банків сформували 67% усього прибутку, що може свідчити про певну залежність від кількох великих гравців. «Це підвищує ризики в разі можливих економічних потрясінь або змін у політичній ситуації», - попереджає Чеслав Конюх.
Куди банки можуть вкласти свої мега-прибутки – аналізує Чеслав Конюх
Після досягнення історичних результатів у 2021 році, українські банки зі значними прибутками мають декілька можливих напрямків для інвестицій, що можуть не тільки посилити їх фінансову стійкість, але й забезпечити стійкий розвиток економіки в умовах змінюваного ринку. Є декілька стратегічних напрямків, куди банки можуть спрямувати свої рекордні прибутки надалі.
1. Інвестиції в цифрові технології та інновації
Зважаючи на тенденцію до цифровізації банківських послуг, більшість українських банків, ймовірно, продовжать інвестувати в цифрову трансформацію, вважає інвестор Конюх. «Вклади в технологічні інновації дозволяють банкам знизити операційні витрати, покращити клієнтський досвід та запровадити нові продукти та послуги, що відповідають вимогам сучасних споживачів», - запевняє Конюх.
2. Кредитування малого та середнього бізнесу
Українські банки також можуть спрямувати частину своїх прибутків на фінансування малого та середнього бізнесу (МСП). Це стане важливим чинником економічного відновлення після кризових років. Сегмент МСП має великий потенціал для зростання, і банки можуть запровадити нові програми для його підтримки», - впевнений Чеслав Конюх. На його думку, оскільки малий і середній бізнес часто стикається з проблемами доступу до фінансування, банки можуть розширити пропозиції доступних кредитів під низькі відсотки.
В Україні агробізнес є однією з найбільш прибуткових галузей, тому банки можуть спрямувати свої ресурси на підтримку аграріїв. «Це дозволить підвищити ефективність і конкурентоспроможність української продукції на світовому ринку», - вважає Конюх.
3. Диверсифікація в інші активи та міжнародні ринки
З огляду на фінансову стабільність, банки можуть скористатися можливістю для диверсифікації своїх інвестицій за межами України. Вкладення в міжнародні активи можуть стати важливим кроком для зниження валютних і політичних ризиків. На погляд Чеслава Конюха, перспективною для банків виглядає закупівля державних або корпоративних облігацій на міжнародних фінансових ринках для диверсифікації інвестицій. «Також привабливими бачу інвестиції у розширення бізнесу в інших країнах, зокрема в Європі, через придбання акцій або відкриття нових філій», - стверджує Конюх.
4. Покращення капіталу та підготовка до нових регуляторних вимог
Оскільки час приєднання України до ЄС – все ближче, напевно, банки будуть збільшувати свої капітальні резерви для того, щоб відповідати новим регуляторним вимогам. Підвищення вимог до капіталу банків на міжнародному рівні може стати важливим фактором для подальшого інвестування в інфраструктуру та розвиток банківського сектору.
Наприклад, у відповідь на вимоги міжнародних регуляторів, банки можуть збільшити свої капітальні резерви та забезпечити підвищену фінансову стійкість на випадок можливих економічних коливань, каже Чеслав Конюх. «Використання прибутків для створення резервів, які допоможуть зберегти стабільність у випадку будь-яких кризових ситуацій – логічне спрямування отриманих банками прибутків», - вважає експерт Чеслав Конюх.
5. Екологічні інвестиції
Міжнародні фінансові установи активно вкладаються в екологічно чисті проєкти та соціально відповідальні ініціативи. «Українські банки можуть йти в ногу з цими тенденціями». – радить експерт Конюх. На його погляд, це можуть бути зелені облігації та екологічні проекти, спрямовані на розвиток відновлювальних джерел енергії, енергоефективність, зменшення викидів вуглецю та інші екологічно чисті ініціативи.
Таким чином, після отримання рекордних прибутків у 2021 році, українські банки стоять перед великими можливостями для подальшого розвитку, вважає фінансист, інвестор Чеслав Конюх. «Інвестування в цифрову трансформацію, підтримку малого бізнесу, міжнародні активи, зміцнення капіталу та «зелені» проєкти можуть стати ключовими напрямками інвестицій для фінустанов, що сприятимуть економічному зростанню України», - резюмує Конюх.