
Як правильно обрати систему оподаткування для нового підприємства

Норми ПК встановлюють дві форми оподаткування: загальна та спрощена, тому кожен підприємець може обрати для себе відповідну найбільш вигідну
Оцінка обсягу та виду діяльності
Важливо правильно обрати вид діяльності і відповідно систему оподаткування під часоформлення ФОП.
Загальна система оподаткування. Обмежень за видами діяльності немає, крім тих, які заборонені чинним законодавством. Обмеження стосуються кількості найманих працівників та обсягу доходу підприємства.
Спрощена система оподаткування ділиться на чотири групи, тому підприємець може обрати одну з них, згідно з ПК. Чинним законодавством передбачені вимоги та обмеження для кожної з них, а також і види діяльності.
1 група: торгівля товарами на ринку вроздріб, надання населенню побутових послуг. Згідно переліку послуг, передбачених для цієї групи, підприємець повинен працювати сам, наймати персонал заборонено.
2 група: є певні обмеження діяльності. Платники податків цієї групи можуть займатися господарською діяльністю з надання послуг, платникам податку та населенню, виробництвом товарів, продажем товарів, займатися ресторанним бізнесом.
3 група: найбільше підходить для підприємців, які планують працювати з юридичними особами, оскільки обмеження за видами діяльності значно менше. Мають працювати з резидентами та нерезидентами, можуть наймати необхідну кількість працівників.
4 група: призначена виключно для підприємців, які займаються та ведуть фермерську діяльність.
Аналіз податкових ставок і вимог
Підприємець на загальній системі оподаткування обов'язково повинен зареєструватися платником ПДФО за умови, якщо його дохід за рік перевищив 1 млн грн.
Ставки для груп спрощеної системи оподаткування наступні:
1 група — не більше 10% від прожиткового мінімуму (не більше 368,40 грн);
2 група — розмір залежить від виду діяльності, проте не може бути більшою, ніж 20% від мінімальної заробітної плати (1370 грн станом на 2023 рік);
3 група — розмір податку залежить від розміру доходу та передбачає два варіанти ставки ЄП: 5% за відсутності можливості зареєструватися платником ПДФО, або 3% в статусі платника ПДФО;
4 група: звітує лише на початку податкового року. Ставки єдиного податку залежать від виду сільського угіддя, яке використовував підприємець, оскільки кожен вид земельної ділянки має свою встановлену ставку:
- I квартал — 10%;
- II кварталі — 10%;
- III кварталі — 50%;
- IV кварталі — 30%.
Нагадуємо, що всі підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, мають сплатити за себе ЄСВ, що має фіксований розмір сумою не менше мінімального страхового внеску (1474 грн станом на 2023 рік).
Врахування пільг для нових підприємств
Податкові канікули дозволяють звільнитися від сплати податку на прибуток терміном на 2-3 роки. Ставки податку на прибуток можуть бути знижені для підприємств, які працюють в деяких секторах економіки.
Отже, в 2025 році підприємці можуть отримати певні пільги, які допоможуть спрямувати кошти на розвиток бізнесу самих підприємців, що, в свою чергу, сприятиме його розвитку.
Порівняння спрощеної та загальної систем
Якщо ви обрали загальну систему оподаткування, то додатково подавати заяву під час реєстрації не потрібно, оскільки без спеціального зазначення спрощеної системи ви в будь-якому випадку будете на загальній. Але, якщо в певний термін ви подасте заяву на спрощену систему оподаткування, то податкова служба зарахує вас до платників єдиного податку.
Вплив оподаткування на фінансовий результат
Платники податку на загальній системі оподаткування можуть отримувати доходи готівкою та безготівково, проте якщо фінанси надходять у формі готівки або за допомогою карток, то слід використовувати РРО.
Дохід єдинників 1 групи не може перевищувати щорічний дохід у сумі 167 мінімальних заробітних плат.
Для 2 групи річний дохід не повинен перевищувати суму 834 мінімальних зарплат.
3 група платників податку спрощеної системи має широкий ліміт річного доходу, який для деяких категорій не повинен перевищувати 1167 розмірів мінімальних зарплат.