
Подорожі Україною: Білгород-Дністровський - від античності до наших часів

Цього тижня редакція 057 пропонує перенестись з заходу на південь країни.
Білгород-Дністровський з історією понад 2500 років вважається найстарішим містом України.
Місто, що поєднує античність, середньовіччя та новітні часи, розташоване неподалк Одеси на правому березі Дністровського лиману.
"Його заснували грецькі колоністи у VI столітті до нашої ери під назвою Офіуса - Місто Змій. Потім вони змінили назву і місто стало називатися Тіра", — розповів історик Олександр Алфьоров.
Згодом Білгород-Дністровський неодноразово перебував під владою різних держав, як-от Київська Русь, Болгарське царство, Угорське королівство, Золота Орда, Молдовське князівство та Османська імперія. Відповідно мінялись назви: за часів Київської Русі - Білград (Білгород). Потім - Аспрокастро, а пізніше — на Мальвокастро, Монкастро і Маврокастро.
У XIII–XIV століттях місто було відоме під назвою Аккерман. Після того, як 1918 року воно увійшло до складу української держави, воно зберегло свою назву. Пізніше, вже під назвою Білгород-Дністровський, місто відсвяткувало свій ювілей 1999-го, коли йому виповнилося 2500 років. UNESCO визнала його одним з найстаріших міст у світі.
Аккерманська фортеця
Це одна з найважливіших архітектурних пам'яток міста, що вважається найбільшою фортецею України. Фортецю побудували турки ще в XV столітті на місці руїн античного поліса Тіра.
Специфіка цієї споруди полягає в тому, що вона збудована на скелях. З північного напрямку стіни фортеці межують з Дністровським лиманом, а інші три сторони оточені ровами. Усі господарі залишали споруди-згадки про себе: молдавські князі зводили перші зовнішні укріплення, генуезці - цитадель фортеці, турки спорудили мечеть і назвали фортецю Аккерман - “білий камень”.
Античне місто Тіра
Руїни стародавнього міста Тіра, заснованого греками в V столітті до н.е., розташовані поряд із фортецею. Тіра була важливим економічним і культурним центром, де торгували, будували храми і фортифікації. Зараз це археологічний заповідник, де можна побачити залишки вулиць, будівель, некрополів. Це місце буде цікавим для тих, хто хоче доторкнутися до глибокої давнини та уявити, яким було життя понад дві тисячі років тому.
Білгород-Дністровський краєзнавчий музей
Музей збудований ще у 1940 році, має 9 залів, які відтворюють історію міста від античності до часів сьогодення. Головна експозиція розміщена в одноповерховому будинку в стилі ампір, побудованому в ХІХ столітті для купця та міського голови Михайла Феміліді.
В кількох залах музею відвідувачі можуть ознайомитися з давньою та середньовічною історією Північного Причорномор'я, історією Білгорода-Дністровського XIX та початку XX століття, природою краю.
Представлені знахідки з поховального комплексу Черняхівської культури, оригінальні предмети побуту та мистецтва Стародавньої Греції, нумізматична колекція, зразки холодної зброї, кремнієві пістолети, автентичні рукописні матеріали швейцарських колоністів XIX століття, унікальна колекцію вишиваних рушників тощо.
Грецька церква Івана Предтечі
У XIII столітті греки, які мали в на той час молдавському місті свою громаду, звели церкву й освятили її на честь Івана Предтечі. Це сталося в період правління молдавського господаря Александра Доброго. Церква деякий час була резиденцією візантійського екзарха у Молдові, у XV столітті її поруйнували, але через деякий час відновили і розширили. У XІX столітті до церкви прибудували дзвіницю.
Церква Іоанна Сучавського

Церква Іоанна Сучавського, Дмитро Жданов
Ця православна церква була збудована у XV столітті за часів правління молдавського господаря Штефана Великого. Вона присвячена святому Іоанну Сучавському — покровителю торгівців. За легендою, мусульмани Білгорода стратили молдавського купця Іона, за те, що він відмовився прийняти іслам. Його нетлінне тіло поховали у місцевій церкві, але згодом мощі святого – Івана Нового, перевезли в столицю Румунії – Сучаву.
Архітектура церкви унікальна — це поєднання візантійських і готичних елементів, а всередині збереглися фрагменти старовинного настінного живопису. Це духовне місце, яке також має велике культурне значення.
Дністровський лиман і набережна

Вид на Дністровський лиман, Андрій Бондаренко
Лиман — це мальовнича частина природи, що додає місту особливої чарівності. Уздовж берега розташована затишна набережна, де можна гуляти, милуватися краєвидами, кататися на човнах або байдарках. Увечері тут особливо красиво — лиман відбиває захід сонця, а у фортеці загоряються вогні. Для любителів природи й спокійного відпочинку — це ідеальне місце.
Коментарі