Подорожі Україною: куди піти в Полтаві, - ФОТО
Полтава, яка веде свою історію понад тисячу років, зможе приємно здивувати унікальними архітектурними пам’ятками, пейзажами, цікавими місцями та смачною традиційною і не тільки їжею.
Редакція 057 підготувала підбірку декількох цікавих місць, які можна відвідати у Полтаві.
Вулиця Соборності є адміністративним, культурним і торговим центром міста. Вулиця була прокладена у 2-й половині XVIII століття від Успенського собору у напрямку Київських воріт Полтавської фортеці. Ця частково пішохідна вулиця в самому серці Полтави просто всіяна найрізноманітнішими крамничками, кав’ярнями та барами. Ця вулиця - пам'ятка містобудування XIX століття доби класицизму. Забудована за принципом лінійно-осьової перспективи. Головним композиційним акцентом став ансамбль Круглої площі, на якій у 1811 році було відкрито монумент Слави.
Кругла площа - єдиний у світі цілісний класицистичний ансамбль круглої площі, збудований в єдиному стилі. Площа може бути орієнтиром для тих, хто хоче прогулятися містом, бо ж пронизана радіальними алеями, кожна з яких веде до якоїсь визначної пам’ятки.
Одна з найяскравіших будівель вулиці Соборності – Будинок Дворянського і Селянського банку (будинок №39). Сьогодні цю яскраву будівлю в стилі модерн із оздобленими мозаїчними панно, керамічними вставками та скульптурами у вигляді міфічних диво-птахів фасадами займає управління СБУ.
Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського – один із найвідоміших зразків українського архітектурного модерну. Наразі будівля перебуває на реконструкції, але все ж можна роздивитися деталі будівлі, як-то кахлі, натхненні традиційними українськими жіночими плахтами, або піти у внутрішній дворик музею, що відкритий для прогулянок, а також подій, зокрема концертів симфонічного оркестру або лекцій про Симона Петлюру.
Іванова гора – це високий мальовничий пагорб, який підноситься над річкою Ворскла. Саме тут майже тисячоліття тому була зведена Полтавська фортеця. Одну з її 15 веж – Подільську – зовсім недавно реставрували і включили в список пам'яток комплексу Іванова гора. Це місце стало улюбленим для туристів і для місцевих жителів, тому що саме звідси відкривається неймовірна панорама на місто - долину Ворскли, Хрестовоздвиженський монастир. Обов'язково також сфотографуватися біля білосніжної альтанки, візитівки Полтави.
На Івановій горі є дуже вдало відновлена, з хатою, коморою, повіткою та криницею, садибаІвана Котляревського. В ній влаштовано літературно-меморіальний музей засновника нової української літератури. Відтворення комплексу здійснювали за акварельним ескізом Т. Г. Шевченка (був тут у 1845 р.), на якому хату зображено від Ворскли на тлі Успенського собору; літографії художника Р. Мелліна, де будинок показано від воріт; за спогадами сучасників та за планом садиби 1837 р., знайденим у Полтавському обласному архіві.В часи митця садиба містилася поблизу міських фортечних споруд, на Успенській вулиці — тодішній центральній вулиці міста. Хату придбав 1751 р., як зазначається у купчій, дід Котляревського Іван, на той час диякон Успенського собору. В цьому будинку великий поет Іван Котляревський народився і помер.
Хрестовоздвиженський монастир. Ця святиня наповнена милостивим духом і святими молитвами вірян. Але навіть якщо ви не глибоко віруюча людина, подивитися тут також є на що. Це єдина в Україні семиголова церква в стилі бароко, яка зберіглася до наших днів. Площині стін оживляють розташовані в три яруси вікна і ніші всіляких форм з химерними лиштвами.
Полтавська мечеть. Культура Полтави всебічна і багата. Тут можна з оглядовою екскурсією відвідати Полтавську мечеть, яка функціонує вже декілька десятків років. Сам архітектурний ансамбль споруди відразу сподобається і буде спонукати зайти всередину, аби ближче ознайомитись із красою ісламського світу.
Полтавський міський парк — дендропарк, парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення в Україні. Розташований за 20 хвилин їзди від центра Полтави й вражає своєю площею – він у два рази більший за київську Русанівку. Його важко обійти за один день, але можна обрати одну з локацій – приміром, бузковий гай, шведський ліс чи каскад ставків. За часів Полтавської битви територія, на якій розташований сучасний дендропарк, являла собою густий незайманий ліс — Яківчанський ліс переходив у діброву на Монастирській горі. Під час німецької окупації цей ліс був знищений загарбниками з тактичних міркувань. Після цього майже голі схили балок на північних околицях Полтави поступово почала вражати ерозія. Закладення дендропарку розпочалося весною 1962 року. Нині територія Полтавського дендропарку займає 124.5 гектари. Сучасна колекція дендрофлори Полтавського міського парку нині нараховує близько 230 видів дерев та кущів. У різних куточках дендропарку створені ландшафтні композиції різноманітних географічних зон, які отримали назви: "Українська діброва", "Шведський ліс", "Кавказ", "Галявина цвітіння".
Нагадаємо, подорожі Україною: куди піти в Хмельницькому, - ФОТО.