Діяли в Харкові: ДБР завершило розслідування щодо створення найпотужнішої мережі з продажу метадону. ФОТО
Працівники ДБР завершили досудове розслідування щодо учасників злочинної організації, які у Києві та Харкові створили так звані «наркологічні кабінети». У них лікарі незаконно видавали медичні рецепти на метадон, який використовують в замісній терапії наркозалежних. Потім наркотик отримували члени злочинної організації та продавали наркозалежним у власній аптеці.
Про це повідомили в Державному бюро
Встановлено, що мережа діяла з 2020 року. Раніше 057 писало про діяльність платформи та оприлюднювало відео вільного продажу метадону в кабінеті під час контрольної закупки.
Дві точки фактично щодо безконтрольного продажу рецептів на наркотичні речовини, серед яких метадон, димедрол тощо, з'явилися у Харкові ще навесні 2021 на вулиці Алчевських та Харківських Дивізій. Їх організували приїжджі з Києва, де такий «бізнес» досить популярний.
В Україні, як і в інших цивілізованих країнах, серед яких США, Канада, Німеччина та навіть ОАЕ з Китаєм, існує програма допомоги та лікування наркозалежних людей. Вона називається замісна підтримуюча терапія (ЗПТ). Програма заснована на відмові від «каральної наркополітики» та розумінні того, що наркотична залежність – це хронічне захворювання. А значить людей, які вживають наркотики, необхідно лікувати, а не карати. Переслідувати ж потрібно розповсюджувачів.
При цьому Україна не має можливостей надати ЗПТ усім, хто її потребує. Для ефективності програми необхідно, щоб її приймали щонайменше 35%. У партнерстві з державою працюють законні сертифіковані МОЗ клініки, які надають ЗПТ відповідно до закону: обстеження та контроль лікаря-нарколога, супровід психіатра, психолога та соціального працівника, тестування на супутні захворювання.
Під виглядом таких медцентрів, але нерідко навіть без ліцензії МОЗ, «ділки» відкривають кабінети з торгівлі рецепторними бланками на наркотичні речовини всім бажаючим. А відсутність контролю з боку правоохоронців, які можливо або не бачать різниці між реальним лікуванням та торгівлею наркотиками, або не хочуть бачити різниці через незаконну фінансову мотивацію, роблять цей злочинний бізнес можливим.
Ділки працювали без будь-яких вивісок, але швидко набули популярності серед спільноти наркозалежних. Адже без будь-яких перевірок за 500 гривень можна було купити рецепти на метадон і отримати в подарунок рецепт на димедрол, а потім піти і також «скупитися» на другій точці цих же «ділків».
У Харкові вже були спроби покарати учасників схеми - підозру отримала лікарка-психіатр, яка виписувала рецепти в одній з нарконаливайок. Але суд вирішив, що вона не мала зиску, адже дійсно гроші отримували організатори, і виправдав підсудну, хоча і визнав незаконність дій.
Захисники прав наркозалежних самостійно провели розслідування та довели все ж такі існування мережі.
Після чого, ДБР задокументувало отримання коштів учасниками організації від незаконного обігу наркотичних засобів у понад 5 млн грн. Також встановлено, що за період діяльності злочинної організації реалізовано понад 10 кг метадону, на які лікарі видали понад 15 тисяч незаконних рецептів.
Під час обшуків у фігурантів було виявлено значні суми коштів, одержаних від незаконної діяльності, та автомобілі, придбані за кошти від нелегального бізнесу. Загальна вартість майна становить понад пів мільйона доларів США та за результатами судового розгляду буде передана у дохід держави.
Організатору та керівнику злочинної організації повідомлено про підозру у створенні злочинної організації та керівництві нею (ч. 1 ст. 255 КК України), в організації незаконної видачі рецептів на право придбання наркотичних засобів (ч. 2 ст. 319 КК України), організації порушення правил відпуску наркотичних засобів (ч. 2 ст. 320 КК України), організації легалізації майна, здобутого злочинним шляхом (ч. 3 ст. 209 КК України), організації використання коштів у великому розмірі, здобутих від незаконного обігу наркотичних засобів, з метою продовження незаконного обігу наркотичних засобів злочинною організацією (ч. 2 ст. 306 КК України). За цими ж статтями кримінального закону притягнуто до відповідальності іще одного зі співорганізаторів.
Трьом керівникам структурних частин злочинної організації (засновникам та директорам товариств — адміністраторам наркокабінетів) повідомлено про підозру в участі у злочинній організації (ч. 2 ст. 255 КК України), сприянні незаконної видачі рецептів на право придбання наркотичних засобів (ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст. 319 КК України), легалізації майна, здобутого злочинним шляхом (ч. 3 ст. 209 КК України).
Дев’яти лікарям наркологічних кабінетів повідомлено про підозру за ч. 3 ст. 28 ч.ч. 1, 2 ст. 319 КК України.
У ході слідства були проведені понад 170 різного типу експертиз, у тому числі судово-медичних, психіатричних, почеркознавчих та технічних. Також проводились контрольні закупки, огляди декількох тисяч медичних карток та медичних рецептів тощо.
Після ознайомлення стороною захисту з матеріалами справи, її буде передано до суду.
Процесуальне керівництво здійснює Офіс Генерального прокурора.