Топ-5 літніх страв з сезонних овочів
Літо – це чудова пора, коли є багато свіжих фруктів, ягід і овочів. Полички супермаркетів та ринки наповнені великою кількістю пахучих, красивих та свіжих фруктів, овочів, ягід і зелені. Вибір просто неймовірний, а для натхнення ми підготували для вас п'ять рецептів з сезонних овочів. Свіжі овочі чудово пасують до різних видів страв, стануть прекрасним гарніром до риби, м'яса і будуть чудовою самостійною стравою. Ми підготували для вас 5 ідей для літнього меню з сезонних овочів.
Гратен з кабачків
Кабачок, або ж, як ще кажуть, цукіні, – дуже смачний і корисний овоч. Літом настає сезон кабачків, які можна придбати як на ринку, так і в супермаркетах. А якщо ви маєте власний город чи балконну грядку, можна виростити кабачки самостійно – вони дуже добре ростуть і гарно родять. Можна приготувати багато різних смачних страв, наприклад, улюблені смажені чи печені кабачки з часником та помідорами. Але ми б хотіли запропонувати вам приготувати гратен з кабачків. Власне, гратен – це спосіб приготування, і таким способом можна приготувати будь-які овочі, які вам смакують.
Для приготування вам знадобиться 2-3 молодих кабачки, нарізані пластинками товщиною приблизно пів сантиметра. Після цього їх потрібно запекти 7-10 хвилин у духовці при температурі 180°С. Коли кабачки трохи розм'якнуть і стануть рум'яними, необхідно їх дістати та викласти в форму. Цю форму попередньо змастіть маслом і викладіть перший шар запечених кабачків. Залийте перший шар кабачків соусом і викладіть другий шар кабачків. Залийте соусом і викладайте треті, і так далі, поки не закінчиться соус. Зверху посипте все тертим сиром. Який сир вибрати, залежить від ваших уподобань, але ви можете спробувати запекти кабачки під сиром з блакитною пліснявою або під витриманим сиром – це залежить від ваших вподобань. Для приготування соусу візьміть 60 г масла, розтопіть його, всипте столову ложку борошна та перемішайте до однорідної консистенції. Повільно вливайте до соусу молоко – знадобиться приблизно пів літра, але якщо у вас багато кабачків, то можна більше. Додайте сіль, перець (краще використати суміш перців), мелену паприку, сушені пряні трави. Все це гарно розмішайте і поставте на маленький вогонь. Варіть, помішуючи, поки соус не злегка загусне.
Гаспачо
Гаспачо – це холодний традиційний іспанський суп. В Україні є холодний борщ та холодник, натомість в Іспанії готують гаспачо. Версій гаспачо, як і версій борщу, є дуже багато. Кожній іспанській родині відомі свої секрети приготування ідеального гаспачо, але всі погоджуються, що для гаспачо потрібно знайти найкращі стиглі помідори. Можна обрати як червоні помідори, так і чорні, малинові чи навіть жовті. Або ж в одному гаспачо використати декілька видів помідорів – такий суп буде надзвичайно ароматним і цікавим на смак.
Для приготування гаспачо знадобиться декілька шматочків сухої білої булки або білого хліба. Розмочіть їх у невеликій кількості води та розімніть ложкою. Після цього додайте порізаний болгарський перець, цибулю, свіжий зелений огірок, витисніть два-три зубчики часнику. Додайте 3-4 ложки оливкової олії, столову ложку винного оцту, сіль і перець за смаком. До цієї суміші необхідно додати помідори, попередньо очищені від шкірки та порізані на шматки. Щоб легко очистити помідори від шкірки, залийте їх на декілька хвилин окропом, тоді шкірка трісне і дуже легко зніметься.
Всю цю суміш покладіть у каструлю чи миску, подрібніть все блендером, а потім поставте на декілька годин у холодильник, щоб суп гаспачо охолов. Дехто полюбляє до гаспачо додавати перець, порізаний шматками, або ще порізані помідори – це на ваш смак.
Засипана капуста
Літо – це сезон молодої хрумкої капусточки, і якщо салати з капусти вже набридли, можна приготувати засипану капусту. Цю страву дуже полюбляв Іван Франко, і недарма, адже засипана капуста і корисна, і смачна.
Для приготування засипаної капусти візьміть половину молодої капустини вагою приблизно 500 г, наріжте її та протушкуйте на пательні 5-10 хвилин. Після цього додайте до капусти ще 100-200 г квашеної капусти, одну терту морквину. За бажанням, можна додати дрібно нарізану цибулю. До цього всього потрібно додати пшоно, сіль, перець, залити водою так, щоб вода повністю накрила отриману суміш, і перемішати. Потім поставте страву запікатися або у форму для випікання, або в казанок для запікання в духовку приблизно на годину при температурі 170°. Можна присмачнити засипану капусту бринзою, копченими реберцями або прикрасити свіжими помідорами – буде дуже смачно.
Картопля-пуканка
А ще влітку є дуже смачна молода картопелька. Класичний варіант – варена картопля з кропом, сметаною та маслом, але на Кропивниччині ще готують картоплю-пуканку. Назва її походить від слова "пукнути", що означає не те, що ви подумали, а "тріскати".
Для приготування такої страви потрібно взяти маленьку молоду картопельку з щільною шкіркою. Чим менша картопелька, тим краще. Гарно її помийте та зваріть в шкірці. Проте під час варіння необхідно стежити за тим, щоб шкірка не трісла. Коли картопелька охолоне, дістаньте її, кожну картоплину стисніть так, щоб вона трісла, але не треба стискати надто сильно, щоб картопля не розлізлась. Ці картоплинки викладіть на деко та полийте олією, змішаною з дрібно порізаним або видавленим часником, сіллю і перцем. Дехто додає до такої картопельки ще чебрець та розмарин. Випікати картоплю потрібно 15-20 хвилин при температурі 160° в духовці. Можна подавати як самостійну страву або як гарнір до м'яса, риби чи шашлику.
Рататуй
Ще одна овочева страва французької кухні. У класичному рецепті рататуя є помідори, баклажани, кабачки та перець. Проте в рататуй можна додати всі овочі, які ви полюбляєте. Дехто додає злегка відварену картоплю, дехто любить додавати моркву – все залежить від ваших уподобань. Головне – нарізати овочі кружечками. Після цього викладіть свої улюблені овочі шарами в форму для запікання та полийте томатним соусом.
Щоб приготувати домашній соус, візьміть приблизно пів кілограма томатів, очистіть їх від шкірки, залийте окропом та зніміть шкірку. До томатів додайте одну цибулину, один перець, декілька столових ложок олії, сіль, перець та часник. Доведіть до кипіння та поблендеруйте до однорідної консистенції. Якщо ж ви берете готовий томатний соус, то додайте до нього ще цибулю, перець, оливкову олію та спеції. Овочі викладені на деко для запікання вертикально, кружальцями. Залийте томатним соусом і тушкуйте 15-20 хвилин на повільному вогні. Також рататуй можна запікати. При запіканні спочатку накрийте овочі фольгою або кришкою, а потім, на кінцевому етапі, відкрийте, щоб з'явилася приємна скоринка.
А ще з свіжих овочів можна готувати різноманітні салати. До речі, ви знали, що молодий кабачок можна їсти сирим і робити з нього різні салати? Сирий кабачок чудово поєднується з соєвим соусом. Також можна робити овочеві шашлички – це дуже смачно і корисно.