• Головна
  • Перші, хто прийняв бій 24 лютого. ТОП-10 цікавих фактів про Повітряні сили ЗСУ, - ФОТО
ТОП від 057
09:12, 18 жовтня 2023 р.

Перші, хто прийняв бій 24 лютого. ТОП-10 цікавих фактів про Повітряні сили ЗСУ, - ФОТО

ТОП від 057

Десять цікавих фактів про захисників українського неба.

З самого початку повномасштабного вторгнення українські льотчики і сили ППО стали справжніми героями. Саме вони, незважаючи на чисельну і технологічну перевагу ворога, не дозволили російській авіації запанувати в українському небі і врятували тисячі життів від смертоносних ракет і дронів.

Редакція сайту 057 розповідає десять цікавих фактів про Повітряні сили ЗСУ.

Одне із найпотужніших у Європі авіаційних угруповань

Перші, хто прийняв бій 24 лютого. ТОП-10 цікавих фактів про Повітряні сили ЗСУ, - ФОТО, фото-1

У 1991 році після розпаду СРСР і проголошення незалежності в Україні було зосереджено одне із найпотужніших у Європі авіаційних угруповань. Мова йде про понад 1000 літальних апаратів різних типів.

Створення і об'єднання

Перші, хто прийняв бій 24 лютого. ТОП-10 цікавих фактів про Повітряні сили ЗСУ, - ФОТО, фото-2

17 березня 1992 року саме на базі вищеназваного угруповання створили Військово-повітряні сили України. На час створення ВПС на території країни дислокувалися 669 військових частин, зокрема 4 повітряні армії, 10 авіаційних дивізій, 56 авіаційних полків, 12 авіаційних баз і навчальних полків, 3 навчальних центри, 7 військових навчальних закладів. Загальна чисельність цих сил становила 122 тисячі військовослужбовців та 27 тисяч працівників. Вже у квітні 1992-го у Вінниці на базі командування 24-ї повітряної армії створили командування Військо-повітряних сил. Сучасні Повітряні сили ЗСУ створили у 2004 році шляхом об'єднання Військово-повітряних сил та Військ протиповітряної оборони. Вже 1 грудня того ж року командування Повітряних сил прийняло управління черговими силами у системі протиповітряної оборони України.

Демонстраційне турне Північною Америкою

Перші, хто прийняв бій 24 лютого. ТОП-10 цікавих фактів про Повітряні сили ЗСУ, - ФОТО, фото-3

У травні-вересні 1992 року відбулося демонстраційне турне Військово-повітряних сил України Північною Америкою. Винищувачі МіГ-29 відправились у тур до США та Канади. Це стало першим міжнародним авіашоу українських льотчиків. Під час нього пілоти ЗСУ провели понад 30 виступів із практичними польотами: загальний наліт становив 103 години, було виконано 207 польотів на літаках МіГ-29 і МіГ-29УБ. Головною метою подібного турне було представити світу незалежну Україну та її Збройні сили.

Трансатлантичний переліт у США

Перші, хто прийняв бій 24 лютого. ТОП-10 цікавих фактів про Повітряні сили ЗСУ, - ФОТО, фото-4

У червні 1998 року в рамках програми "Авіабази-побратими" український військовий льотчик, підполковник ЗСУ Іван Черненко на винищувачі Су-27 здійснив трансатлантичний переліт у Сполучені Штати Америки - з міста Миргород Полтавської області на базу "Сеймур-Джонсон" 4-го винищувального авіакрила Військово-повітряних сил США.

ХНУПС

Перші, хто прийняв бій 24 лютого. ТОП-10 цікавих фактів про Повітряні сили ЗСУ, - ФОТО, фото-5

Готує фахівців для Повітряних сил профільний і один з провідних навчальних закладів ЗСУ - Харківський національний університет Повітряних сил імені Івана Кожедуба.

Євро-2012

Перші, хто прийняв бій 24 лютого. ТОП-10 цікавих фактів про Повітряні сили ЗСУ, - ФОТО, фото-6

У 2012 році під час проведення Чемпіонату Європи з футболу Повітряні сили ЗСУ залучили до завдань антитерористичного забезпечення. У них взяли участь 6520 військовослужбовців та 905 одиниць озброєння і військової техніки, серед яких 24 літаки, 24 вертольоти, 26 зенітно-ракетних і ракетно-артилерійських комплексів.

Війна на Донбасі і "Мінські домовленості"

Перші, хто прийняв бій 24 лютого. ТОП-10 цікавих фактів про Повітряні сили ЗСУ, - ФОТО, фото-7

З перших днів проведення АТО авіацію застосували у боях на Донбасі. Однак спочатку це була транспортна авіація, яка перевозила особовий склад і вантажі, а також здійснювала розвідувальні польоти. Дозвіл на застосування бойової авіації Повітряним силам ЗСУ надали тільки після збиття першого літака - фоторозвідника Ан-30Б. На цьому етапі українська авіація застосувала некеровані авіаційні ракети С-5, С-8 та С-13. Набувши досвіду, льотчики ЗСУ почали активно знищувати бази, техніку та живу силу російсько-окупаційних військ. Для роботи по наземним цілям ворога переважно використовували штурмовики Су-25, у меншому обсязі - винищувачі МіГ-29 і Су-27 та бомбардувальники Су-24М. З вересня 2014 року після укладення перших "Мінських домовленостей" у зоні проведення АТО/ООС українська авіація більше не застосувалась. Тому її основним завданням стало забезпеченні сил, залучених до бойових дій на Сході: авіаційна підтримка, повітряні перевезення військ та вантажів. Крім того, в зоні проведення АТО/ООС постійно перебувало потужне зенітно-ракетне угруповання військ, яке було здатне відбити масовану атаку авіації та крилатих ракет.

Перші, хто прийняв бій 24 лютого

Перші, хто прийняв бій 24 лютого. ТОП-10 цікавих фактів про Повітряні сили ЗСУ, - ФОТО, фото-8

24 лютого 2022 року Повітряні сили ЗСУ першими прийняли бій проти російських окупантів. Росія в перші ж години намагалася знищити усю систему протиповітряної оборони України, щоб завоювати панування в небі і бомбардувати міста та інфраструктуру. Тому першими цілями росіян стали радіолокаційні підрозділи, зенітно-ракетні війська, військові аеродроми та командні пункти. Українські військові готувалися до такого сценарію, тому успішно вивели з-під удару майже всю авіаційну техніку та людей. Вже у перший день пілоти ЗСУ на винищувачах Су-27 у повітряних боях знищили 2 найсучасніші російські винищувачі Су-30СМ. А українські штурмовики Су-25 регулярно завдавали потужних ударів по російському десанту, що намагався утримати стратегічний плацдарм на аеродромі "Гостомель".

Наймасштабніший протиповітряний бій з часів Другої світової війни

Перші, хто прийняв бій 24 лютого. ТОП-10 цікавих фактів про Повітряні сили ЗСУ, - ФОТО, фото-9

У перший день повномасштабного вторгнення розпочався наймасштабніший протиповітряний бій з часів Другої світової війни. Він тривав більше місяця майже на всій території України. В ці дні Повітряні сили ЗСУ протистояли різноманітним російським літакам, вертольотам, безпілотникам і крилатим ракетам. У підсумку ПС змогли вигнати агресора з українського неба.

Унікальна ППО

Перші, хто прийняв бій 24 лютого. ТОП-10 цікавих фактів про Повітряні сили ЗСУ, - ФОТО, фото-10

Під час повномасштабної війни Повітряні сили створили унікальну протиповітряну оборону. Українським військовим вдалося поєднати різні сили та засоби: мобільні вогневі групи, винищувальну авіацію та зенітно-ракетні системи різних поколінь - від старих радянських "Бук" та С-300 до сучасних західних "Patriot", NASAMS, SAMP/T та IRIS-T.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#повітряні #сили #ппо #авіація #факти
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...