Перші, хто прийняв бій 24 лютого. ТОП-10 цікавих фактів про Повітряні сили ЗСУ, - ФОТО
Десять цікавих фактів про захисників українського неба.
З самого початку повномасштабного вторгнення українські льотчики і сили ППО стали справжніми героями. Саме вони, незважаючи на чисельну і технологічну перевагу ворога, не дозволили російській авіації запанувати в українському небі і врятували тисячі життів від смертоносних ракет і дронів.
Редакція сайту 057 розповідає десять цікавих фактів про Повітряні сили ЗСУ.
Одне із найпотужніших у Європі авіаційних угруповань
У 1991 році після розпаду СРСР і проголошення незалежності в Україні було зосереджено одне із найпотужніших у Європі авіаційних угруповань. Мова йде про понад 1000 літальних апаратів різних типів.
Створення і об'єднання
17 березня 1992 року саме на базі вищеназваного угруповання створили Військово-повітряні сили України. На час створення ВПС на території країни дислокувалися 669 військових частин, зокрема 4 повітряні армії, 10 авіаційних дивізій, 56 авіаційних полків, 12 авіаційних баз і навчальних полків, 3 навчальних центри, 7 військових навчальних закладів. Загальна чисельність цих сил становила 122 тисячі військовослужбовців та 27 тисяч працівників. Вже у квітні 1992-го у Вінниці на базі командування 24-ї повітряної армії створили командування Військо-повітряних сил. Сучасні Повітряні сили ЗСУ створили у 2004 році шляхом об'єднання Військово-повітряних сил та Військ протиповітряної оборони. Вже 1 грудня того ж року командування Повітряних сил прийняло управління черговими силами у системі протиповітряної оборони України.
Демонстраційне турне Північною Америкою
У травні-вересні 1992 року відбулося демонстраційне турне Військово-повітряних сил України Північною Америкою. Винищувачі МіГ-29 відправились у тур до США та Канади. Це стало першим міжнародним авіашоу українських льотчиків. Під час нього пілоти ЗСУ провели понад 30 виступів із практичними польотами: загальний наліт становив 103 години, було виконано 207 польотів на літаках МіГ-29 і МіГ-29УБ. Головною метою подібного турне було представити світу незалежну Україну та її Збройні сили.
Трансатлантичний переліт у США
У червні 1998 року в рамках програми "Авіабази-побратими" український військовий льотчик, підполковник ЗСУ Іван Черненко на винищувачі Су-27 здійснив трансатлантичний переліт у Сполучені Штати Америки - з міста Миргород Полтавської області на базу "Сеймур-Джонсон" 4-го винищувального авіакрила Військово-повітряних сил США.
ХНУПС
Готує фахівців для Повітряних сил профільний і один з провідних навчальних закладів ЗСУ - Харківський національний університет Повітряних сил імені Івана Кожедуба.
Євро-2012
У 2012 році під час проведення Чемпіонату Європи з футболу Повітряні сили ЗСУ залучили до завдань антитерористичного забезпечення. У них взяли участь 6520 військовослужбовців та 905 одиниць озброєння і військової техніки, серед яких 24 літаки, 24 вертольоти, 26 зенітно-ракетних і ракетно-артилерійських комплексів.
Війна на Донбасі і "Мінські домовленості"
З перших днів проведення АТО авіацію застосували у боях на Донбасі. Однак спочатку це була транспортна авіація, яка перевозила особовий склад і вантажі, а також здійснювала розвідувальні польоти. Дозвіл на застосування бойової авіації Повітряним силам ЗСУ надали тільки після збиття першого літака - фоторозвідника Ан-30Б. На цьому етапі українська авіація застосувала некеровані авіаційні ракети С-5, С-8 та С-13. Набувши досвіду, льотчики ЗСУ почали активно знищувати бази, техніку та живу силу російсько-окупаційних військ. Для роботи по наземним цілям ворога переважно використовували штурмовики Су-25, у меншому обсязі - винищувачі МіГ-29 і Су-27 та бомбардувальники Су-24М. З вересня 2014 року після укладення перших "Мінських домовленостей" у зоні проведення АТО/ООС українська авіація більше не застосувалась. Тому її основним завданням стало забезпеченні сил, залучених до бойових дій на Сході: авіаційна підтримка, повітряні перевезення військ та вантажів. Крім того, в зоні проведення АТО/ООС постійно перебувало потужне зенітно-ракетне угруповання військ, яке було здатне відбити масовану атаку авіації та крилатих ракет.
Перші, хто прийняв бій 24 лютого
24 лютого 2022 року Повітряні сили ЗСУ першими прийняли бій проти російських окупантів. Росія в перші ж години намагалася знищити усю систему протиповітряної оборони України, щоб завоювати панування в небі і бомбардувати міста та інфраструктуру. Тому першими цілями росіян стали радіолокаційні підрозділи, зенітно-ракетні війська, військові аеродроми та командні пункти. Українські військові готувалися до такого сценарію, тому успішно вивели з-під удару майже всю авіаційну техніку та людей. Вже у перший день пілоти ЗСУ на винищувачах Су-27 у повітряних боях знищили 2 найсучасніші російські винищувачі Су-30СМ. А українські штурмовики Су-25 регулярно завдавали потужних ударів по російському десанту, що намагався утримати стратегічний плацдарм на аеродромі "Гостомель".
Наймасштабніший протиповітряний бій з часів Другої світової війни
У перший день повномасштабного вторгнення розпочався наймасштабніший протиповітряний бій з часів Другої світової війни. Він тривав більше місяця майже на всій території України. В ці дні Повітряні сили ЗСУ протистояли різноманітним російським літакам, вертольотам, безпілотникам і крилатим ракетам. У підсумку ПС змогли вигнати агресора з українського неба.
Унікальна ППО
Під час повномасштабної війни Повітряні сили створили унікальну протиповітряну оборону. Українським військовим вдалося поєднати різні сили та засоби: мобільні вогневі групи, винищувальну авіацію та зенітно-ракетні системи різних поколінь - від старих радянських "Бук" та С-300 до сучасних західних "Patriot", NASAMS, SAMP/T та IRIS-T.