Харків, якого ви не знаєте: будинок "Слово" та квартира Юрія Шевельова
Ця історія почалася в Харкові рівно сто років тому. Після того, як в 1919-му місто було проголошено столицею УРСР, саме сюди почали з’їжджалися письменники, перекладачі, митці. Саме тут зародилося українське Відродження.
Яке саме тут - менше, ніж за 20 років - стало Розстріляним. Під звуки сирен, які в ці дні в Харкові майже не стихають, ми знайомимося з будинком «Слово» - такою собі «елітною забудовою» 30-х, яку звів для себе письменницький кооператив. Остап Вишня, Наталя Забіла, Микола Хвильовий, Михайло Семенко, Петро Лісовий, багато інших - всі вони жили і творили тут. Звідси їх та їхні родини забирали до катівень, пише Lb.live.
На їхні місця - заселяли нових мешканців. І так - по колу. З 66 квартир, жителів понад 44-х було репресовано. Відродження перетворилося на страту. Зараз в одній із квартир - резиденція, куди письменник приїжджають працювати і надихатися. Власники ж інших не завжди навіть знають, хто ходив цими коридорами незадовго до них.
А за декілька кварталів від будинку «Слово», в самому центрі - між Римарською та Сумською, знаходиться квартира Юрія Шевельова. Людина, яка - за відомим визначенням - для розвитку української мови зробила не менше, аніж Михайло Грушевський - для розвитку української історіі.
Це пам’ятну дошку Шевельову «тітушки» розбивали битами, звинувачуючи науковця ніби-то в посібництві фашистам. Це саме його спадок сьогодні вивчають всі, для кого важлива історія українського міста Харків, української філології та української культури. Запрошуємо вас на унікальну прогулянку. Харковом, якого ви точно не знаєте.