• Головна
  • Садиба Клейнміхелей. Історія покинутого старовинного маєтку, - ФОТО
16:40, 9 листопада 2018 р.

Садиба Клейнміхелей. Історія покинутого старовинного маєтку, - ФОТО

Унікальна садиба Клейнміхелей, яка розташована у селищі Лютовка, поступово занепадає. Але вона має дуже цікаву історію. 

Харківські історики розповідають, що місце, де знаходиться старовинний маєток, овіяне легендами.

Знаходиться садиба на перетині раніше двох великих доріг – Муравської і Сумської, на яких грабежами і вбивствами промишляли бандити

«Говорили, що місце це погане, тобто - люте. Саме це, як вважають, і послужило причиною такого дивного назви селища - Лютівка», - розповідає історик Антон Бондарєв.

Садиба Клейнміхелей. Історія покинутого старовинного маєтку, - ФОТО, фото-1

фото: соцмережі

За інформацією Департаменту містобудування та архітектури, садиба не належить до архітектурних пам'яток.

Але експерти відмічають, що цей маєток унікальний та старовинний, тому що він був побудований приблизно у XIX сторіччі.

«Це дійсно унікальна садиба. В той період кожний маєток будувався за унікальним проектом. Але це залежало від місця побудови, архітектора та коштів власника. У цьому відношенні всі будинки були неповторні», - відмічає харківський історик Каразінського університету Сергій Куделко.

фото: соцмережі

Сергій Куделко відмічає, що історично маєток належав Богодухівському повіту та був побудований на підвищенні. 

«Він належав одній із самих найбагатших родин аристократів Харківської губернії. В документах згадується, що садиба була побудована з елементами класицизму у XIX сторіччі», - говорить історик.

В тему: Масонський будинок. Історія маєтку, де проводило збори таємне співтовариство.

За його словами, на початку XIX сторіччя садиба належала родині Желтухіних. Згодом маєток переходив із рук в руки іншим власникам, доки там не стала проживати родина Клейнміхелей.

Харківський історик Антон Бондарєв докладніше розповідає про цю родину.

З середини XIX століття Лютівка знаходиться у власності графів Клейнміхель 

«Саме завдяки цій сім'ї виникла ця садиба. Родоначальником Клейнміхелей вважається син ризького пастора - Андрій. Він зробив досить непогану кар'єру на військовому поприщі. Його син, Петро Клейнміхель, був протеже військового міністра Олексія Аракчеєва і беззаперечним виконавцем волі імператора Миколи I», - розповів Бондарєв.

За його словами, у 1842-1855 роках Петро Клейнміхель займав посаду головного керуючого (міністра) шляхів сполучення і публічних будівель. Репутацію граф мав вельми неоднозначну. Вважається, що саме він ввів практику виплати зарплати «в конверті», багато хто вважав його казнокрадом і підлабузником. 

Садиба Клейнміхелей. Історія покинутого старовинного маєтку, - ФОТО, фото-4

фото: соцмережі

«Другий його шлюб був досить вигідним з фінансової точки зору. Його жінкою стала вдова штабс-ротмістра В. О. Хорвата - Клеопатра Петрівна. Вважається, що саме вона придбала Лютівку. У 1869 році в Лютівці, крім панської садиби і церкви, вже є училище, лікарня, ярмарка, 2 винокурних і 2 селітрених завода, а також близько 1700 чоловік населення», - розповів Бондарєв. 

Він підкреслює, що злі язики у вищому світі стверджували, що Клеопатра і її чоловік всиновлювали позашлюбних дітей імператора Миколи I і його коханки. Саме цій обставині приписували кар'єрний зліт Клейнміхеля.

«Крім великої рогатої худоби і свиней, був в Лютовці власний конезавод, де розводили елітних коней для верхового спорту. Також була своя майстерня для ремонту землеробських машин і знарядь власного господарства»- відмітив Бондарєв.

Власники садиби захоплювалися антикваріатом, завдяки чому в маєтку було зібрано чимало цікавих старовинних і рідкісних предметів

За словами Сергія Куделко, сьогодні маєток напівзруйноваий та належить комусь з приватних осіб.  До нашого часу збереглася господарська будівля та липова алея. Місцеві жителі ж кажуть, що біля маєтку знаходилася церква.

фото: соцмережі

Він стверджує, що відмінною характеристикою являється той факт, що біля будинку були встановлені мармурові леви, один із яких зник на початку XXI сторіччя. 

Історики відмічають, що це цегляна споруда, але сказати чи можливо її відновити, досить важко. Для цього необхідні кошти та інвестори, які зацікавляться старовинним маєтком.

Читайте також: Містичні місця Харківщини. Історія маєтку, в якому зарубали багату сім'ю.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#маєток #Клейміхелей #старовинний #занепад #аристократи
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Многие харьковские здания были построены еще 150 лет назад и больше, немалую часть уничтожили во время войны. Но самый страшный враг зданий - время. Из-за бездействия властей города и области, большая часть исторических зданий приходит в аварийное состояние. Мы будем рассказывать вам истории таких зданий в нашей новой рубрике "Заброшки Харькова".
Останні новини
Оголошення
live comments feed...