Харківський літературний музей: минуле і сучасне - 057.ua

Харківський літературний музей: минуле і сучасне

У самому центрі Харкова за кілька кварталів від будинку облдержадміністрації на вулиці Фрунзе (якій бажано було б повернути стару назву Технологічної) є старовинний особняк, який користується увагою у публіки, для якої Харків – не тільки індустріальний гігант, але і культурний центр. У ньому з 1988 року працює Харківський літературний музей.

Ідея створити літературний музей у Харкові виникла у письменницької братії на початку 1930-х років, коли Харкову пощастило бути центром українського культурного відродження, вважаючи на його тодішній столичний статус.

Місце для музею тоді обрали у будинку письменників ім. Василя Еллана-Блакитного на Сумській, 11. Будинок і зараз є, проте про його бурхливу історію (за столичних часів там знаходились редакції газет «Вісті ВУЦВК» під редакцією самого Василя Еллана-Блакитного, «Селянська правда» (редактор керівник Спілки селянських письменників «Плуг» Сергій Пилипенко), «Пролетар, а також Всеукраїнська спілка пролетарських письменників (ВУСПП) під керівництвом Івана Кулика). Сьогодні ніщо не нагадує. Після згортання українізації 1932 року і масових арештів письменників від ідеї відмовились. Харків перестав бути столицею УСРР, а пролетарям, які виробляли танки і літаки для перемоги світової революції, літературний музей був ні до чого. Навіщо? Згадувати якесь «розстріляне Відродження» української літератури? Це ж буржуазний націоналізм. А «поціновувачами» літератури 20-30-х років стали слідчі ҐПУ-НКВД.

До ідеї створення літературного музею повернулись вже тоді, коли здавалось непорушний моноліт комуністичної влади дав тріщину і в Україні залунали імена здавалось би навік забутих українських письменників. Для багатьох харків’ян було відкриттям, що переважна більшість їх пов’язана з Харковом, тобто пам’ятати про них харків’янам варто, якщо вони вважають себе харків’янами.

Отже 1988 року літературний музей у Харкові запрацював. Через два роки, під час бурхливо-мітингового відродження України, співробітники музею представили експозицію «Українська голгофа», присвячену саме письменникам «розстріляного Відродження».

Незважаючи на те, що харків’яни при нагоді і просто так полюбляють по козиряти, що Харків – освітній центр України, багато хто з них навіть не підозрюють про існування літературного музею, не кажучи вже про цілу армію студентів, серед яких багато хто повинен знати про музей за профільною спеціальністю – істориків, філологів, філософів, культурологів. Про це йшлося на вчорашньому представленні літературного музею в клубі-книгарні «Є», яке провели його співробітниці Тетяна Трофименко (заступник директора музею з наукової роботи) і Ольга Черемська. До речі, Ольга Черемська – представниця родини знаних культурних діячів Слобідчини, пройшла навчання для працівників українських музеїв у Нідерландах і принесла звідки нові форми музейної роботи, насамперед інтерактивні із залученням цифрових технологій. Нічого дивного – надворі ХХІ століття. Так, музей можна назвати дітищем ХХІ століття, бо його модернове оформлення (тобто сучасне обличчя) з’явилося протягом 2006-2011 років зусиллями співробітників і художників Катерини Ткаченко, Анни Соколової та Павла Роженка.

Власне музей охоплює весь період літературної історії Харківщини, починаючи від Харківського колегіуму і Григорія Сковороди до сучасних літературних здобутків. Тобто в музеї оселилися біографії письменників і літературні сюжети, які хвилюють не одне покоління читачів. Крім того, музей проводить роботу, яка викличе здивування у тих, хто звик бачити лише експонати. Літературний музей дав дорогу легендарному нині літературному угрупуванню «Червона фіра» (Ростислав Мельників, Сергій Жадан, Ігор Пилипчук), з якого починалась модерна українська література, знаному театру «Арабески». Саме у музеї вони розпочали свою діяльність.

Зараз музей плідно працює з дітьми. До послуг малих харків’ян мистецькі гуртки і студії з рукоділля, народні ігри і святкування на дворі музею. Втім, гуртки відкриті і для дорослих. Крім цього, проводяться інтерактивні екскурсії і навіть квести (пошукові ігри) за сюжетами з історії української літератури та з етнографії і навіть співочі гуртки. Як вам пошуки у музеї захованих послань, які письменники-дисиденти передавали з таборів на волю? Або відтворення портрету письменника 1920-х років? Крім запропонованих музейниками заходів підтримуються мистецькі ініціативи молоді.

Тобто енергії і фантазії у співробітників літмузею вистачає. Не вистачає банального – часу і грошей. Це біда всіх закладів культури, які виховують того громадянина, який створює матеріальні блага, на яких розкошує не надто освічена і не надто толерантна публіка.

«Гроші потрібно на все – зробити сайт музею (який зараз розробляється), віддрукувати афіші, зробити ремонт» - каже Тетяна Трофименко. Багато задач музей вирішує за допомогою волонтерів з числа студентів педагогічного університету ім. Сковороди – з керівництвом університету налагоджені міцні зв’язки. Допомагають з дизайном студенти академії архітектури і дизайну. А інші виші якось відсторонились, навіть університет ім. Каразіна. На зустрічі оприлюднено дикий факт: студенти ІІ курсу українського відділення філологічного факультету навіть не знають про існування літературного музею! Хоча співробітники на рівні керівництва вишу запрошують студентів на екскурсії і роблять електронну розсилку про нові виставки і екскурсії. Тетяна Трофименко навела ще такий факт – викладачка одного з вишів за вживання студентами матюків відправила їх до музею з вимогою викласти після відвідування враження про його експозицію. Переважна більшість студентів тоді почуло про існування літ музею. «Музей студентам сподобався, - розповідає Тетяна Трофименко. – багато хто пообіцяв більше матюкатися, щоб частіше відправляли в музей і надалі. Але ж це не вихід».

Чомусь університет ім.. Сковороди може надати пари для лекцій співробітникам музею (їм завжди є що сказати і показати), а університет ім.. Каразіна на це не йде. Можливо тому зараз в Україні широко відомі письменники і літературознавці Сергій Жадан, Сашко Ушкалов, Ростислав Мельників, Леонід Ушкалов – вихідці і викладачі саме університету ім. Сковороди. А чим похвастає університет Каразіна? Сумцов, Багалій, Потебня, подружжя Єфименків, Шевельов – це в минулому. А зараз?

Ольга Черемська проілюструвала розповідь про музей слайдами і роздала присутнім матеріали з історії і сьогодення цього потрібного культурного осередку Харкова.

Ольга Черемська коментує слайшоу з мистецьких заходів музею

Дискусія розігралась не на жарт

На дискусії знайшовся час і для віршів

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Общество
Сегодня окружной административный суд Киева признал незаконной национализацию «ПриватБанка», которая произошла в 2016 году. Об этом сообщили в пресс-службе суда. 056 собрал всю имеющуюся информацию о том, что произошло и что будет дальше. 1. Что произошло 2. А судьи кто? 3. Что говорят в «ПриватБанке» 4. Позиция Национального Банка Украины и Минфина 5. Обращение Порошенко   Что произошло «Окружной административный суд города Киева, рассмотрев в судебном за...
Происшествия
18 апреля в волонтерской палатке «Все для победы», размещенной на площади Свободы один из волонтеров нашел агитационные листовки. Он вызвал полицию, а силовики – одного из организаторов палатки. Около 17.00 напротив здания ХОГА собрались несколько активистов и журналистов. Кто-то снимает происходящее на телефон, кто-то просто молча стоит. Полиция общаться с журналистами отказывается – говорит, надо дождаться организатора. Спустя несколько минут на месте по...
Происшествия
В Московском районе произошла авария, в результате чего пострадал один человек. 18 апреля около 13:00 патрульным поступило сообщение о ДТП на улице Валентиновской, 31. Об этом рассказали в пресс-службе патрульной полиции Харькова. Участниками аварии стали автомобиль "Renault Kangoo" и электромотоцикл. В результате ДТП пострадал водитель мотоцикла, которого бригада скорой помощи госпитализировала в больницу. Для оформления аварии и установления всех обстоят...
Общество
На пасхальные и майские праздники харьковчане могут съездить в Прагу, Краков или провести 5 дней в карпатских деревнях. Уже не за горами пасхальные и майские праздники и многие начали планировать свой отдых. Мы решили составить небольшую подборку туристических туров, в которые можно отправиться из Харькова в конце апреля. Уик-энд в Праге Из Харькова в Киев поезд №138 выезжает в 22:29. На следующий день в 06:30 он прибывает в Киев. В Прагу туристы отправляю...
Новости компаний
ЛОМ - это мотивационный проект, который объединяет интеллектуальную, социально-активную и креативную молодежь Харькова. 17 апреля для собравшихся студентов почти со всех вузов Харькова выступила кандидат экономических наук, председатель наблюдательного совета Акционерного Общества «ВЕРНУМ БАНК», член Маркетинговой комиссии Национального Олимпийского Комитета (НОК), собственник компании «Авто-Актив» - официального дилера Infiniti в Украине, собственник комп...
Общество
Об этом сообщил директор ГП «Дороги Харьковщины» Игорь Турченко во время брифинга 18 апреля. «Нами объявлены все 93 тендерные процедуры, и по состоянию на 17 апреля есть победители в системе ProZZoro на таких дорогах: подъезд к населенному пункту Высокий и подъезд к населенному пункту Малые Проходы, где работы уже выполнены в полном объеме», - отметил Игорь Турченко. По его информации, продолжается работа по дороге Харьков - Липцы - Борисовка, где с 18 апр...
Новости компаний
Выбор школы остро стоит перед родителями будущих первоклассников и не только: часто родителей или самих детей не устраивает то заведение, в котором они проучились год или несколько лет. Моя дочь заканчивает второй класс, за эти два года мы сменили одну частную школу на другую. Среди наших друзей много тех, чьи дети учатся в обычных общеобразовательных школах или лицеях, и они довольны. Есть знакомые, дети которых на домашнем обучении, так называемые хоумс...
Общество
Мэр Харькова опубликовал проектные фото будущего "сухого" фонтана в сквере на площади Свободы. Фото Геннадий Кернес разместил на своей Facebook-странице. По его словам, гейзер будет одним из самых больших "сухих" фонтанов в Украине.  "Вчера обещал, сегодня показываю. Его диаметр - 36 метров (для сравнения, подобный фонтан в парке Горького всего 10 метров)", - отметил Кернес. Фонтан будет расположен в сквере между двумя корпусами университета имени Каразина...
Политические новости
С 1 мая НАФТОГАЗ хочет в очередной раз повысить цену на газ еще на 15%, до 9 717 грн за тысячу кубометров. С 1 ноября 2018 цену на газ уже повысили на 23,5% Лидер оппозиции Александр Вилкул на своей странице в Facebook написал: «Как я и говорил, эти выборы - борьба не фамилий, а путей развития Украины. 21 апреля сменится президент, но поменяется ли система - это более важный вопрос. Одна из составляющих ответа - будут ли в очередной раз повышены тарифы на...
Новости по теме