Микола Вороний: його музу відкрив Харків

Харків, незважаючи на яскраво виражене індустріальне обличчя, тим не менш надихав на творчість і відкрив творчі обрії для багатьох відомих поетів і письменників. Одним з таких поетів, яких покликав до творчості Харків, був Микола Вороний.

Він народився 6 грудня 1871 року на Донбасі (досі у наявній літературі про нього не називається точне місце народження поета) у сім'ї ремісника.

Навчання розпочав у Харківському реальному училищі, де почав писати вірші.  Знайомство з народниками призвело до того, що Микола змушений був продовжити навчання у Ростовському училищі. Але й там його дістала поліція. За зв'язки з народниками, читання і поширення забороненої літератури Миколу Вороного виключили з училища. Три роки він перебував під наглядом поліції із забороною вступати до вищих навчальних закладів Росії.

Він змушений емігрувати до Австро-Угорщини, де навчався у Віденському і Львівському університетах.

Під час навчання він і одружився на доньці композитора і богослова Михайла Вербицького  - автора національного гімну "Ще не вмерла Україна". У Львові він зблизився з Івангом Франком, який викладав в університеті. Микола Вороний працював бібліотекарем і коректором Наукового товариства імені Шевченка, режисером українського театру товариства «Руська бесіда», в редакції журналу «Життє і слово», де вів рубрику «Вісті з Росії». Допомагав І. Франкові у виданні газети «Громадський голос» і «Радикал», деякий час був неофіційним редактором журналу «Зоря».

1897 року Микола повернувся до Росії і працював актором у трупах Марка Кропивницького, і Панаса Саксаганського, що не заважало йому займатися політичною діяльністю. Він був активістом Революційної Української партії (РУП). 1901 року він залишив сцену і служив в установах Катеринодара, Харкова, Одеси і Чернігова.

Друкуватися Микола Вороний почав у 1893 р. Публікувався у періодичних виданнях «Зоря», «Літературно-науковий вісник», «Засів», «Дзвін», «Сяйво», «Рада», в антологіях, збірниках, декламаторах, альманахах.

1899 року поет написав свій найвідоміший твір — поему «Євшан-зілля» про необхідність повернення людині історичної пам'яті, усвідомлення своєї національної приналежності. У 1901 р. в «Літературно-науковому вістнику» (Львів) Микола Вороний опублікував відкритий лист програмного характеру, де закликав письменників до участі в альманасі, «який змістом і формою міг би хоч трохи наблизитись до нових течій і напрямів сучасних літератур».

У виданому ним альманасі «З-над хмар і долин» (Одеса, 1903) поряд з модерними поезіями були представлені твори поетів, що гостро виступали проти декадансу, «чистого мистецтва» та інших течій у літературі і мистецтві, — Івана Франка, Павла Грабовського, Лесі Українки, Михайла Старицького, Володимира Самійленка та інших.

У 1910 році він оселився в Києві, де працював у театрі Миколи Садовського і викладав у театральній школі. У Києві 1911 року вийшла перша збірка Вороного «Ліричні поезії». У наступній збірці «В сяйві мрій» (1913 р.) його поезія  дедалі глибшає змістом, порушує загальносвітові теми. Він одним з перших вводить у лірику тему міста, переймає ряд традиційних мотивів європейської поезії, де протиставляється поетична одухотвореність і буденність, утверджує нестримне прагнення людини до краси, світла, осягнення космосу («Ікар», «Сонячні хвилини»), розкриває трагізм духовної самотності.

Микола Кіндратович радо зустрів відродження Української держави. Гімном української революції і боротьби за УНР став його вірш "За Україну" ("За Україну з вогнем завзяття рушаймо, браття, всі вперед!"). До речі, більшовики, щоб надати вигляду "українськості" їхнім вторгненням в Україну, розповсюджували український переклад "Інтернаціоналу" Вороного. Рядок з нього "Повстаньте, гнані і голодні!" став одним з найпоширеніших гасел часів СРСР.

Він виступив одним із засновників Української Центральної ради, брав активну участь у заснуванні Українського національного театру.

З поразкою УНР Микола Вороний емігрував до Варшави, де зблизився з польськими письменниками Юліаном Тувімом і Леопольдом Стаффом, невдовзі переїхав до Львова. Викладав в українській драматичній школі при Музичному інституті імені Миколи Лисенка, навіть деякий час був директором цієї школи.

Вороний повірив закликам більшовиків і повернувся в Україну (1926), вів педагогічну і театрознавчу діяльність. Викладав у Харківському музично-драматичному інституті, згодом працював у Києві у Всеукраїнському фотокіноуправлінні.

Проте згортання українізації призвело до "закручування гайок". У 1934 році Миколу Вороного було заарештовано як польського шпигуна. Проте на вулиці був не 1937-й. Його не розстріляли (поки що), а вислали до Воронежа, потім - на Одещину.

Проте про нього не забували. На початку червня 1938 року за ним прийшли чекісти.  Кількаденне слідство для окозамилювання і 7 червня Миколу Вороного було розстріляно за вироком особливої трійки УНКВС Одеської області з групою селян. Проте йому ще "повезло" - щедрий НКВС подарував йому кілька місяців життя: його син Марко (Антіох) - один з найкращих поетів неоромантизму, був розстріляний у трагічному Соловецькому етапі 3 листопада 1937 року разом з Лесем Курбасом,

10 листопада 1957 року рішенням президії Кіровоградського обласного суду Миколу Вороного було реабілітовано. Проте аж до 1989 року його не згадували, незважаючи на те, що його переклад "Інтернаціоналу" виконувався. Виконувався переклад і тоді, коли Микола Вороний був "польським шпигуном"

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Тур выходного дня из Харькова. Что предлагают туроператоры на сентябрь, октябрь и ноябрь. Тур выходного дня из Харькова позволит ярко провести викенд. Мы подготовили для вас подборку ярких туров по Украине на 1-2 дня разной ценовой категории, чтобы похолодание не стало помехой на пути к хорошему настроению. Напомним, что думают харьковчане об Украине за годы независимости. Тур в Умань. Однодневная экскурсия «Во имя любви» пройдет 22 сентября, 27 октября и...
Общество
В Харьковской области есть много старинных зданий с интересной историей, но среди них есть уникальный дворец – усадьба Шидловских. Дворцовым комплексом, который находится в Старом Мерчике, владело семейство Шидловских. «Это был известный дворянский род крупных землевладельцев, которые занимались виноделием и скотоводством. А усадьба была их родовым поместьем, где они жили семьями», - сообщила харьковский историк Каразинского университета Марина Григорьева...
Общество
Стоимость билета зависит от времени года и дня отправления. С 1 сентября цена на билет в поезде должна снизиться от нескольких гривен до нескольких десятков гривен. Как объяснили в пресс-службе «Укрзализницы», стоимость билета падает из-за сезона. «С сентября вступает в действие коэффициент 1,02 индексации к тарифам на перевозку пассажиров. Он будет действовать до конца сентября», — отметили в пресс-службе железнодорожников. Харьковчанка Регина из Харьков...
Спорт
III фестиваль райдер-культур «Комплит» прошел 16 сентября на площадке возле Харьковского национального академического театра оперы и балета имени Н. В. Лысенко. В мероприятии приняли участие скейтеры, роллеры и bmx-райдеры и самокатеры из разных областей Украины - как профессионалы, так и любители. Об этом сообщили в пресс-службе Харьковского горсовета. Специально для фестиваля возле здания оперного театра был оборудован скейт-парк, где участники движения...
Общество
С 27 сентября вступает в силу новый Закон о парковках и стоянках. Законопроекты об увеличении штрафов за нарушения ПДД и об инвалидах на колясках еще не приняли. Закон №5364 «О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины касательно реформирования сферы парковки транспортных средств» вступит в силу 27 сентября. Его подписал Президент в марте этого года. В ноябре прошлого года депутаты Верховной Рады создали законопроект №7286 «О внесении изм...
онлайн-трансляция
В Киевском райсуде Харькова проходит заседание по делу ДТП на Сумской, которое случилось в октябре 2017 года. 17.26 - Суд продлил обоим подозреваемым меру пресечения до 16 ноября 2018 года. Следующее заседание пройдет 2 октября.  16.36. - Прокуратура не изменила свою позицию. "Мы настаиваем на продолжении держания под стражей. Есть риски. Во-первых, это тяжелое преступление. Есть возможность скрываться от следствия. Есть риск совершения другого преступлени...
Новости компаний
На дне несчастья лежат мечты, потерпевшие крушение. Ах, если бы можно было поднять их и отремонтировать! Нет, это не приглашение на модный психологический тренинг. Я Ната, и это история моей мечты. Однажды заброшенной в дальний угол памяти с записью в личном деле «Непригодна к исполнению». И так неожиданно получившей новую жизнь. Пролог 2011 год. Подготовка к свадьбе. Все строилось на «трех китах»: путешествии (круг обязанностей жениха), фотографе (утвержд...
Происшествия
Автомобиль Renault разворачивался в неположенном месте, когда по дороге ехала "скорая". ДТП на улице Полтавский Шлях, 144/1 произошло 18 сентября около 8.00. Об этом сообщили в пресс-службе патрульной полиции Харькова. На дороге столкнулись карета "скорой" и автомобиль Renault. По словам работников "скорой", водитель нарушил правила дорожного движения. В момент столкновения в машине "скорой" находилась беременная женщина. Она не пострадала и сейчас в стаби...
Политические новости
Один из лидеров оппозиции Александр Вилкул назвал представление ГПУ о снятии депутатской неприкосновенности очередной попыткой власти оказать давление и ограничить его политическую активность накануне выборов. На своей странице в Фейсбук оппозиционер написал: «Президентская кампания началась. Началась с зачистки оппозиционного поля. Власть снова пытается протащить фейковое «подання» против меня. В первый раз ГПУ даже не удосужилась предоставить юридическое...