Микола Вороний: його музу відкрив Харків - 057.ua

Микола Вороний: його музу відкрив Харків

Харків, незважаючи на яскраво виражене індустріальне обличчя, тим не менш надихав на творчість і відкрив творчі обрії для багатьох відомих поетів і письменників. Одним з таких поетів, яких покликав до творчості Харків, був Микола Вороний.

Він народився 6 грудня 1871 року на Донбасі (досі у наявній літературі про нього не називається точне місце народження поета) у сім'ї ремісника.

Навчання розпочав у Харківському реальному училищі, де почав писати вірші.  Знайомство з народниками призвело до того, що Микола змушений був продовжити навчання у Ростовському училищі. Але й там його дістала поліція. За зв'язки з народниками, читання і поширення забороненої літератури Миколу Вороного виключили з училища. Три роки він перебував під наглядом поліції із забороною вступати до вищих навчальних закладів Росії.

Він змушений емігрувати до Австро-Угорщини, де навчався у Віденському і Львівському університетах.

Під час навчання він і одружився на доньці композитора і богослова Михайла Вербицького  - автора національного гімну "Ще не вмерла Україна". У Львові він зблизився з Івангом Франком, який викладав в університеті. Микола Вороний працював бібліотекарем і коректором Наукового товариства імені Шевченка, режисером українського театру товариства «Руська бесіда», в редакції журналу «Життє і слово», де вів рубрику «Вісті з Росії». Допомагав І. Франкові у виданні газети «Громадський голос» і «Радикал», деякий час був неофіційним редактором журналу «Зоря».

1897 року Микола повернувся до Росії і працював актором у трупах Марка Кропивницького, і Панаса Саксаганського, що не заважало йому займатися політичною діяльністю. Він був активістом Революційної Української партії (РУП). 1901 року він залишив сцену і служив в установах Катеринодара, Харкова, Одеси і Чернігова.

Друкуватися Микола Вороний почав у 1893 р. Публікувався у періодичних виданнях «Зоря», «Літературно-науковий вісник», «Засів», «Дзвін», «Сяйво», «Рада», в антологіях, збірниках, декламаторах, альманахах.

1899 року поет написав свій найвідоміший твір — поему «Євшан-зілля» про необхідність повернення людині історичної пам'яті, усвідомлення своєї національної приналежності. У 1901 р. в «Літературно-науковому вістнику» (Львів) Микола Вороний опублікував відкритий лист програмного характеру, де закликав письменників до участі в альманасі, «який змістом і формою міг би хоч трохи наблизитись до нових течій і напрямів сучасних літератур».

У виданому ним альманасі «З-над хмар і долин» (Одеса, 1903) поряд з модерними поезіями були представлені твори поетів, що гостро виступали проти декадансу, «чистого мистецтва» та інших течій у літературі і мистецтві, — Івана Франка, Павла Грабовського, Лесі Українки, Михайла Старицького, Володимира Самійленка та інших.

У 1910 році він оселився в Києві, де працював у театрі Миколи Садовського і викладав у театральній школі. У Києві 1911 року вийшла перша збірка Вороного «Ліричні поезії». У наступній збірці «В сяйві мрій» (1913 р.) його поезія  дедалі глибшає змістом, порушує загальносвітові теми. Він одним з перших вводить у лірику тему міста, переймає ряд традиційних мотивів європейської поезії, де протиставляється поетична одухотвореність і буденність, утверджує нестримне прагнення людини до краси, світла, осягнення космосу («Ікар», «Сонячні хвилини»), розкриває трагізм духовної самотності.

Микола Кіндратович радо зустрів відродження Української держави. Гімном української революції і боротьби за УНР став його вірш "За Україну" ("За Україну з вогнем завзяття рушаймо, браття, всі вперед!"). До речі, більшовики, щоб надати вигляду "українськості" їхнім вторгненням в Україну, розповсюджували український переклад "Інтернаціоналу" Вороного. Рядок з нього "Повстаньте, гнані і голодні!" став одним з найпоширеніших гасел часів СРСР.

Він виступив одним із засновників Української Центральної ради, брав активну участь у заснуванні Українського національного театру.

З поразкою УНР Микола Вороний емігрував до Варшави, де зблизився з польськими письменниками Юліаном Тувімом і Леопольдом Стаффом, невдовзі переїхав до Львова. Викладав в українській драматичній школі при Музичному інституті імені Миколи Лисенка, навіть деякий час був директором цієї школи.

Вороний повірив закликам більшовиків і повернувся в Україну (1926), вів педагогічну і театрознавчу діяльність. Викладав у Харківському музично-драматичному інституті, згодом працював у Києві у Всеукраїнському фотокіноуправлінні.

Проте згортання українізації призвело до "закручування гайок". У 1934 році Миколу Вороного було заарештовано як польського шпигуна. Проте на вулиці був не 1937-й. Його не розстріляли (поки що), а вислали до Воронежа, потім - на Одещину.

Проте про нього не забували. На початку червня 1938 року за ним прийшли чекісти.  Кількаденне слідство для окозамилювання і 7 червня Миколу Вороного було розстріляно за вироком особливої трійки УНКВС Одеської області з групою селян. Проте йому ще "повезло" - щедрий НКВС подарував йому кілька місяців життя: його син Марко (Антіох) - один з найкращих поетів неоромантизму, був розстріляний у трагічному Соловецькому етапі 3 листопада 1937 року разом з Лесем Курбасом,

10 листопада 1957 року рішенням президії Кіровоградського обласного суду Миколу Вороного було реабілітовано. Проте аж до 1989 року його не згадували, незважаючи на те, що його переклад "Інтернаціоналу" виконувався. Виконувався переклад і тоді, коли Микола Вороний був "польським шпигуном"

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Общество
Стало известно, где и во сколько пройдут праздничные бесплатные мероприятия, приуроченные к Пасхе. Праздничные пасхальные выходные уже «на пороге» и многие харьковчане активно раздумывают над тем, как провести их с пользой и получить массу эмоций от этого. В Харькове серьезно готовятся к празднованию одного из главных праздников для верующих. Жителей города ждет большое количество различных событий в честь праздника Пасхи. Сегодня сайт 057 расскажет вам о...
Общество
Стало известно о графике работы общественного транспорта в Харькове на грядущие праздничные выходные. Уже совсем скоро все верующие нашей страны и города будут праздновать светлый праздник Пасхи. Многие харьковчане в эти праздничные дни отправляются на ночные церковные службы для освещения своих пасхальных корзин, а некоторые едут просто праздновать за город или вообще в другой конец Украины. Поэтому каждому важно знать о том, как будет работать общественн...
Общество
В четверг, 25-го апреля, в Верховной Раде Украины был принят законопроект "О функционировании украинского языка как государственного". По этому случаю мы подготовили для вас интересный тест. Предлагаем ответить на 18 вопросов и проверить, как хорошо вы знаете украинское правописание и помните ли, какие слова пишутся слитно, какие отдельно, а какие через дефис. Внимание! Чтобы сыграть в игру, подождите несколько секунд, пока тест загрузится. Если у вас возн...
Общество
На заседании архитектурно-градостроительного совета обсудили возможность создания нового микрорайона на месте коммунальной складской зоны. Речь идет о территории, ограниченной улицей Леся Сердюка - Окружной дорогой – «пробивкой» улицы Светлой - «пробивкой» улицы Бучмы - проспект Тракторостроителей – «пробивкой» улицы Дружбы Народов - границей жилого массива Северная Салтовка - улицей Наталии Ужвий. Об этом сообщили в пресс-службе мэрии. По словам главного...
Новости компаний
Нужен кухонный стол? На сайте интернет-магазина «Фешемебельный» вы найдете более 300 моделей. Здесь представлены продукты от производителей из разных стран: Украины, Малайзии, Швеции, Турции, Китая. В интернет-магазине вы найдете лишь сертифицированные продукты, изготовленные авторитетными производителями. Предлагаем ознакомиться с положительными качествами мебели. Чем хороши кухонные столы от Фешемебельного Отборные материалы. В интернет-магазине размещен...
Общество
25 апреля народные депутаты проголосовали за принятие законопроекта «Про украинский язык как государственный».  Законопроект 5670д поддержали 278 депутатов, 38 были против, воздержались – 7, а не проголосовали – 25 человек. «Принятие Закона «Об обеспечении функционирования украинского языка как государственного» - это действительно историческое решение, которое стоит рядом с восстановлением нашей армии и получением автокефалии Православной Церковью Украины...
Политические новости
Сразу после голосования в Раде за языковой Закон (5670-д) народные депутаты от «Оппозиционного Блока» Вадим Новинский и Александр Вилкул подали в аппарат Верховной Рады проект Постановления про отмену результатов голосования. Таким образом, ни спикер парламента А. Парубий, ни Президент П. Порошенко не могут подписать этот закон. Соответственно, этот закон не может вступить в силу. «Мы действовали четко в соответствии с законодательством Украины. Проект По...
Происшествия
На улице Зерновой сотрудники школы нашли нашли мину недалеко от учебного заведения во время уборки территории. 24 апреля в дежурную часть ГСЧС Украины в Харьковской области поступило сообщение об обнаружении подозрительного предмета по территории Харьковской общеобразовательной школы № 68. Об этом сообщили в пресс-службе ГСЧС в Харьковской области. По адресу прибыл специалист Госслужбы по чрезвычайным, который установил, что это минометная мина времен Втор...
Политические новости
Об этом основатель ОППОЗИЦИОННОЙ ПЛАТФОРМЫ — ЗА ЖИЗНЬ, народный депутат Юрий Бойко заявил по итогам голосования за законопроект №5670-д «Об обеспечении функционирования украинского языка как государственного» во втором чтении. Данная законодательная инициатива получила 278 голосов «За». ОППОЗИЦИОННАЯ ПЛАТФОРМА — ЗА ЖИЗНЬ голосовала против. Юрий Бойко, утверждает, что этот закон - о запрете русского. Он дискриминирует часть граждан Украины, и поэтому должен...
Новости по теме
Куда пойти на Пасху: программа бесплатных мероприятий в Харькове
Как будет работать общественный транспорт в Харькове на Пасху
Вместе, отдельно или через дефис: (не) легкий тест на знание украинского правописания
На Северной Салтовке планируют обустроить новый микрорайон
"Языковой закон" принят: что изменится для украинцев, - ФОТО
В Харькове представили нового главу Нацполиции области
В мэрии Харькова рассказали, кто будет получать админуслуги на дому
Массовое «минирование» в Харькове: за что и как ответят виновники
Экскурсия по меловым горам и турпоход на катамаранах: бюджетные поездки по Харьковщине на майские праздники, - ФОТО
Рим, Барселона и Вена. Куда харьковчане могут недорого слетать в мае, - ФОТО
Цены на топливо на 25.04.2019
Цена за литр
Скраплений газ
13,56
Бензин А-92
27,60
Бензин А-92 Евро
28,20
Бензин А-95
28,98
Бензин А-95 Premium
31,92
Бензин А-98 Super
35,46
Дизельне паливо
27,30
Дизельне паливо EURO-5
31,20
Паливо для реактивних двигунів
32,46