Танці на гробах

Зверніть увагу: ті, хто заперечує факт Голодомору в Україні, зазвичай виглядають досить вгодованими. Народна мудрість

Щороку навесні, у перші вихідні після Великодня ми сідаємо до машини та їдемо до рідного Очакова – вклонитися могилам, покласти традиційну пожертву та пом'янути маму, дідів та бабів у звичайний для українського півдня спосіб – випити-закусити, пригостити людей, зайти до сусідів-знайомих, пом'янути їх і так далі. Західняків часто шокує подібна практика, але у наших краях вона побутує з давніх давен (якщо вірити Геродоту).

Цей день не є державним святом. Але на всіх дорогах, що проходять поблизу цвинтарів, стоять пости ДАІ та допомагають машинам і потокам пішоходів з віночками розминутися. Причому, це, мабуть, один з небагатьох днів, коли вони дійсно ДОПОМАГАЮТЬ.

Примітно, що ввечері, коли люди вертаються додому, даішників на дорогах вже нема. Хоч більшість водіїв, звісно, їде випивши – адже гріх не підняти чарку за упокій. Міліція це знає, але на дороги не виходить. Чому? – завжди питаємо ми в себе. Адже ставши на узбіччі наряд може за кілька годин виконати місячний план по хабарах.

Значить є щось сильніше за здирництво на дорогах, сильніше за гроші і владу. І ми знаємо що це. Це - Смерть. Перед її обличчям всі ми одразу стаємо рівними – незалежно від наявності мандатів чи погонів.

І саме тому щойно на обрії з'являється ця шановна пані з косою, навіть міліціонер стає людиною, хай би навіть на один день. Бо у кожного є рідні могилки і кожен розуміє, що його місце буде поруч.

Але.

Роки два тому ми вимушені були піти з шоу Шустера, коли товста депутатка-комуністка взялася на всі заставки переконувати, що Голодомору насправді не було. Пішли, бо не мали іншого виходу.

А що було робити? Дати по морді? Жінці? Сперечатися? Доводити? Кому, комуністці чи Шустеру? Слова огрядної комуністки в одну мить усіх нас – і гостей, і ведучих, і навіть глядачів з іншого боку екрану – поставили в ситуацію поза межами людського.

І тут вірної поведінки просто не існує. Хіба що вимкнути телевізор або вийти зі студії – просто щоб залишитися людиною.

Однак згадане шоу здається просто-таки старою-доброю передачею "Добраніч діти" у порівнянні з торішньою інформаційною компанією з приводу відкриття у Києві меморіалу на честь Голодомору. Подібного паскудства нам ніколи ані чути, ані читати не доводилося – однак без сумніву іще доведеться, бо цього року пам'ятна дата припадає на президентську компанію.

Отож, тримайтеся! Зараз ми з вами знову почуємо про витрату мільйонів гривень на меморіал, тоді коли їх можна було роздати людям, а також про те, що у сучасної України є більш важливі справи, ніж Голодомор.

Однак перед тим, як політики і журналісти знову затанцюють на гробах та кістках наших предків, хочеться упередити вакханалію блюзнірства.

Згадайте: на Гробки до померлих предків поспішають усі – вчителі, міністри, бізнесмени, програмісти, члени різних партій, ліві та праві, інтелектуали та білявки. Бо перед Смертю усі однакові. Везуть з собою паски, крашанки, ковбаси, горілку, вино – хто що має.

Десять років тому, пам'ятаємо, меню було скромнішим - приходили зі шматком хліба та куснем сала, а іноді навіть без цього - посидять біля могилки та вертаються додому. Як би там не скаржилися на наш теперішній рівень життя, а тепер на цвинтарях, слава Богу, такого вже не зустрінеш.

Проте чи мали люди досхочу їжі, чи ні – а своїх мертвих поминали завжди.

А тут вмикаєш радіо і чуєш, що депутат від Партії регіонів говорить: "У селі поставили хрест жертвам Голодомору, а поруч свинарник розвалений стоїть, так на свинарник грошей не знайшлося, а на хрест – будь ласка!"

Слово честі, ми спершу подумали, що причулося. Ну не може людина такого сказати! Але ні. Не причулося, все на повному серйозі. І головне – поруч сидить журналіст, і не дасть йому по пиці, а підтакує.

І захотілося нам сказати: "Нешановний пане депутате! Мабуть, у ваших діда з бабою стоїть на могилі хрест? То чом би вам його не продати і не збудувати собі сарай чи то свинарник?"

В чому різниця? В тому, що хрест жертвам Голодомору – фактично нічий. Що під ним немає конкретних кісток чи то закріплених імен. А якщо нічий, виходить, що можна блюзнірствувати?

Люди добрі, що ж це діється? Нам же всім помирати рано чи пізно! Нашим дітям та онукам – теж, як це не сумно. І що, на місці нашого останнього спочинку стоятиме свинарник Партії регіонів?

Могилу нашого прадіда в Бессарабії розорили більшовики, а кам'яну плиту використали – щоправда не на свинарник, а на пам'ятник героям революції серед центральної площі. Знайомий почерк.

Однак коли б у подібній риториці вправлялися виключно українофобські сили, це було б більш-менш зрозумілим. Але наш брат-українець теж частенько приєднується до цієї вакханалії. І що найстрашніше – не просто українець, а журналіст, "інтелектуал". Він пише чи то сам, чи то повторюючи за кимсь: "Ющенко голодоморить". Не будемо проводити наївні паралелі – наприклад, що зробили б з єврейським журналістом, якби він вжив словосполучення "Шарон голокостить", тут все зрозуміло.

Ющенко – не Шарон. Але хіба нелюбов до Ющенка дозволяє топтати пам'ять про мільйони загиблих? Ми теж незадоволені президентом, хоч і голосували за нього. Нам теж не подобається мистецьке рішення меморіалу, який споруджено на Дніпровських схилах.

Але ж треба розрізняти, де закінчуються претензії до Віктора Андрійовича, а починаються володіння Смерті, Пам'яті та Вічності.

Меморіал – це не монумент Туркменбаші, це пам'ятник мільйонам людей, яких комуністи скинули у спільні ями, багатьох ще живими, і зарівняли, щоб знищити навіть слід. У них не залишилося нащадків.

Немає кому завезти їм пасочку з крашанкою та випити за упокій на могилці, бо й могилок теж нема. То у якої паскуди повернувся язик кепкувати з цього приводу?

Люди, зупиніться, якщо ви люди! Міліціонери можуть на один день стати людьми, а журналісти – ні?

Колись римляни розважалися, вбиваючи першохристиян – катували, цькували звірами, морили голодом. Тих, хто загинув за віру Христову, тепер називають великомучениками та святими.

Мільйони наших предків було закатовано у найстрашніший спосіб – голодом. Чи це було за віру, чи за щось інше - нам належить іще розібратися. І якщо вже не святість – то принаймні повага, хіба не заслуговують на неї ці мученики?

Розуміємо, що в Україні живе чимало людей, для яких загиблі у 33-му не були предками ані за кров'ю ані за культурою. Людей, чиїми предками були кати, убивці, охоронці, диригенти та виконавці Голодомору. Або – ті, що приїхали на Полтавщину, Слобожанщину, Подніпров'я та оселилися у спустошених селах, у порожніх вибілених хатах попід квітучими вишнями.

Звісно, онуки не можуть відповідати за злочини дідів. Звісно, тепер вони є громадянами України з усіма правами, зокрема й правом голосу. Звісно, їм тяжко визначитися у цій складній ситуації.

Але давайте згадаємо, що предки сучасних американців теж платили по долару за індіанський скальп та дарували тубільцям ковдри, заражені віспою, і це не є секретом. Однак нащадки змогли подолати в собі комплекс убивці – не проклинають загиблих індіанців, не твердять, що ті стали жертвою неврожаю та природних катаклізмів, а також не зауважують "задля справедливості", що від віспи гинули також ковбої та представники інших національностей. Ні.

Цивілізовані нащадки давніх убивць віддають належне народам, які населяли Америку і навіть відзначають спеціальне свято – День подяки, коли їдять національні страви підкорених та знищених племен та дякують їм за те, що навчили колись білих окупантів жити й виживати на новому континенті.

Може, це видасться наївним, але іншого варіанту не існує. Що зробиш – не розробиш. Час не повернеш і помста неможлива. А отже для тих, хто не відчуває свого зв'язку з Україною, але живе у ній, День пам'яті жертв Голодомору має стати Днем подяки.

Не ваша воля була вбивати. Та якщо не маєте причин вибачатися - хоч подякуйте загиблим. За метрові чорноземи, що вони вам за собою лишили, за вишні-черешні, за криниці, млини та олійні. Випийте чарочку за світлу пам'ять невинноубієнних, пом'яніть їх пиріжком чи свічкою, як робили на цій землі споконвіку.

Ми у своєму житті голодували кілька разів – на щастя виключно з медичною метою. Проте трошки уявляємо, як воно, без їжі. Тому пропонуємо усім, хто збирається писати про Голодомор, спробувати не їсти хоч би добу. За цей час в голові просвітлиться, і ви просто-таки не впізнаєте своїх думок.

Ну а тим, хто все-таки наважиться блюзнірствувати щодо пам'яті про мільйони українців, які прийняли найстрашнішою смерть з усіх можливих – тим скажемо: "Ми, Брати Капранови, від щирого серця бажаємо, щоб усі ваші рідні загинули від голоду, щоб ви бачили все це і не могли нічого зробити. А після цього вже – кепкуйте та насміхайтеся на всі заставки.

Тоді вже буде можна."

Брати Капранови

pravda.com.ua
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Общество
В Минздраве рассказали, в каких условиях рекомендуется работать детским садам.   С 25 мая в Украине восстановят работу детских садов. Об этом сообщили в пресс-службе Минздрава со ссылкой на министра здравоохранения Украины Максима Степанова.  По его словам, в рекомендациях МОЗ не существует требований, чтобы дети постоянно находились в масках. Среди рекомендаций, в частности - соблюдение дистанции, отсутствие мягких игрушек в детсаду, частое использование...
Экология
Синоптики рассказали, какой будет погода в Харькове в ближайшую неделю. Как сообщили в Харьковском гидрометцентре, в понедельник, 25 мая, в городе возможен туман, местами будет небольшой дождь с грозой. Ночью температура опустится до +5, днем поднимется до +18 максимум. Во вторник, 26 мая, харьковчанам прогнозируют кратковременные дожди ночью и днем, местами возможна гроза. Температура ночью опустится до +7, днем будет до +16. В среду, 27 мая, ожидается об...
Бизнес
Харьковское государственное авиационное производственное предприятие и открытое акционерное общество "Футбольный клуб "Металлист" вошли в ТОП должников по выплате зарплаты за 2020 год. Футбольный клуб "Металлист" оказался на втором месте рейтинга, а Харьковское госавиапредприятие - на третьем. Об этом сообщили в пресс-службе Минюста. "Металлист" находится в процедуре банкротства с 2017 года. По состоянию на 18 мая его задолженность перед 34 работниками сос...
Происшествия
Утром 24 мая в Харькове водитель авто не справился с управлением и врезался в столб. ДТП произошло на улице Кооперативной, 32. Об этом сообщили в паблике пресс-службы патрульной полиции Харькова.  Водитель автомобиля "Chevrolet" не учел дорожную обстановку, не справился с управлением и въехал в столб. В результате аварии никто не пострадал. При этом у машины полностью разбита передняя часть. На водителя автомобиля "Chevrolet" патрульные составили администр...
Общество
В облгосадминистрации прокомментировали критическую ситуацию в областной инфекционной больнице. По последним данным, коронавирусом больны 20 сотрудников Харьковской областной инфекционной больницы, в том числе директор медучреждения Павел Нартов и заведующий анастезиологией. Всего заболели 5 врачей и медсестры разных уровней, сообщили в пресс-службе ХОГА со ссылкой на облздрав. Ранее мы писали, что обстановка в больнице находится на грани взрыва. По слова...
Общество
В Харькове 540 горожан заразились коронавирусом. По состоянию на 24 мая в Харькове выявили 540 жителей города с COVID-19. Об этом сообщили в пресс-службе областного лабораторного центра. Ранее мы писали, что на Харьковщине более 900 человек заразились COVID-19. Еще 310 человек выздоровели. Также еще у 163 харьковчан подозревают коронавирус. На втором месте по количеству заболевших жителей после Харькова - Харьковский район: в нем насчитывают 105 заразивших...
18+
23 мая медики и спасатели доставали женщину, которая по неосторожности упала в коллектор. Инцидент произошел около 18.00 на улице в Лозовой. Об этом сообщили на Facebook-странице Центра экстренной медпомощи и медицины катастроф. Медики "скорой" приехали на вызов через 7 минут. Оказалось, что пьяная женщина 54 лет по неосторожности упала в водопроводный коллектор.   Женщину помогли достать спасатели и медики. В результате падения она травмировала грудную кл...
18+
Поздно вечером 23 мая в центре Харькова произошло ДТП, в результате которого пострадал один из водителей. Телесные повреждения получил 32-летний мужчина. Об этом сообщили в пресс-службе Нацполиции Харьковщины. ДТП произошло около 22.00 на улице Данилевского. На дороге столкнулись автомобили "ВАЗ" и "Chevrolet". В результате аварии в больницу попал водитель "ВАЗа". Состояние его здоровья медики оценивают как стабильное. По словам очевидцев, также "ВАЗ" врез...
Общество
В ХОГА рассказали, какие отрасли возобновят работу в области в конце мая - начале июня. Среди наиболее важных ослаблений карантина - возобновление пассажирских перевозок. Об этом сообщили в пресс-службе ХОГА по результатам заседания областной комиссии по вопросам техногенной и экологической безопасности. Ранее мы писали, что городской транспорт будет работать в штатном режиме. С 25 мая восстановят путь движения и режим работы всего городского пассажирского...