Леонід Талалай: поет поза партіями
Сьогодні один з найлірічніших українських поетів Леонід Миколайович Талалай відзначає своє 70-річчя. Він народився 11 листопада 1941 року у селищі райцентрі Савинці Харківської області в селянській сім'ї.
Однак у 15 років він переїхав із батьками в Горлівку на Донеччині, тому донеччани вважають його своїм земляком. Вірші складає від п'ятого класу. Надрукував перші вірші в горлівській міській газеті «Кочегарка», як тільки приїхав до міста.
Спочатку майбутній поет працював теслею, каменярем, водночас навчався. 1958 року закінчив школу робітничої молоді, відвідував літературну студію при "Кочегарке", читав вірші і на засіданнях обласної літературної студії, чим привернув до себе увагу молодих і маститих літераторів - Василя Стуса, Івана Дзюби, Василя Голобородька та інших.
Служив в армії в Білорусі та Казахстані в ракетних військах, де зазнав опромінення, потім довго й тяжко хворів.
1971 року Леонід Талалай закінчив Літературний інститут імені Горького у Москві.
Перші поетичні збірки "Журавлиний леміш", "Вітрила тривоги", "Осінні гнізда", "Не зупиняйся, мить!", "Допоки твій час" Леоніда Талалая вийшли у донецькому видавництві "Донбас".
Відомий літературний критик Степан Крижанівський охарактеризував нашого земляка як ліричну, схильну до ясної, прозорої, але разом із тим і не скутої традиційної форми, особистість. Справді, ліриці поета властиве загострене емоційне відчуття часу, бачення його мінливості і швидкоплинності, взаємозвўязок у житті людини її минулого, сучасного та прийдешнього.
Ще за часів "розквітлого соцреалізму" твори Леоніда Талалая відзначалися відсутністю заідеологізованих "віршів-паровозів", віршованих політичних схем в оцінках суспільних подій і явищ культури, чим тоді грішило чимало письменників і будемо відверті, заробляло собі на життя і нагороди. Тому повне визнання поет здобув вже після Незалежності, коли відпала необхідність писати про партію та оспівувати її політику.
1993 року за збірку поезій "Вибране" Леонід Талалай отримав найвищу літературну нагороду - Шевченківську премію.
У жовтні Леонід Талалай зробив (поки невдалу) спробу очолити Національну спілку письменників. Хоча хто знає...