Пилип Козицький - «бюрократ» від музики - 057.ua

Пилип Козицький - «бюрократ» від музики

Ім’я Пилипа Козицького широко відоме в України насамперед музикантам і шанувальникам музики. І як багато діячів української культури, творче становлення яких прийшлося на короткий період українізації 1923-1933 років, він був пов’язаний з Харковом.
Нікуди не дінешся — столиця.
Композиторів до Козицького було в Україні достатньо, починаючи з Дмитра Бортнянського, проте саме Козицькому чи не вперше в історії української музики стати чиновником від музики, іншими словами, очолити все, що пов’язане з музикою в органі влади — народному комісаріаті освіти. Такий собі музичний бюрократ Пилип Козицький. Адміністративні посади музиканти займали і до нього, але тільки ьезпосередньо у закладах культури, а тут наркомат освіти.
Проте все по-порядку.
Пилип Козицький народився 23 жовтня 1893 року у селі Летичівка (нині в складі міста Монастирище на Черкащині у родині священика.
Далі — традиційна доля сина особи духовного стану. Духовна семінарія, згодом Київська духовна академія, а потім і Київська консерваторія у видатного композитора Рейнгольда Глієра, якого вважають основоположником української радянської музики.
Як там вчилося Козицькомув Києві, роки навчання якого припали на революцію і політичний калейдоскоп із владами (нагадаємо, що Київ у роки війни 17 разів переходив із рук у руки — Центральна Рада, німці, гетьман, Директорія, червоні, білі, знову червоні, потім Петлюра з поляками тощо), проте навчання він закінчив, причому паралельно викладав у 1918-1924 роках у Києвському музично-драматичному інституті імені Миколи Лисенка.
Він належав до невеликої генерації молодих українських композиторів, які виступали на впровадження у музику модернізму — Миколи Леонтовича, Кирила Стеценка, Якова Степового. На честь вбитого чекістом Миколи Леонтовича Пилип Козицький створив 1921 року Музичне товариство імені Леонтовича.
Взагалі, ліберальності більшовиків щодо інтелігенції у перші роки їхньої влади можна було позаздрити. Дехто і заздрив, потім, у таборах або очікуючи постріл у потилицю. Козицького, який за соціальним походженням був не тільки «з колишніх», але і з родини священнослужителя, не тільки не таскали постійно до ЧК, але дозволили викладати, а потім очолити у Харкові редакцію журналів «Музика» (1923—1927) і «Музика масам» (1928—1931), але і очолити Вищий музичний комітет Народного комісаріату освіти УРСР (це була саме та адміністративно-бюрократична посада, про яку згадувалось на початку статті). Саме Козицькому можна завдячувати появою і становленням в Україні мережі музичних шкіл. Щоправда, ця ідея йому була підказана видатним композитором і педагогом Василем Барвінським, який намагався запроваджувати її на Тернопіллі (яке в той час було під Польщею), проте у Козицького можливостей було набагато більше. Проте це жодним чином не зменшує внесок Пилипа Козицького у музичну освіту України.

Крім того, він читав лекції з історії української музики в Харківському музично-драматичному інституті. І це — аж до 1935 року! На посаді редактора музичних видань Пилип Козицький досліджував творчість Миколи Леонтовича, Кирила Стеценка, Бориса Лятошинського, друкуючи матеріали у журналах і викладаючи їх студентам.

Принагідно було б  пригадати, що наркомат освіти на початку 1930-х років розташовувався у будинку Держпрому, а жив Пилип Козицький у славетному будинку «Слово» на вулиці Культури разом з Миколою Хвильовим, Майком Йогансеном, Миколою Кулішем, Остапом Вишнею, Миколою Бажаном, Павлом Тичиною, Лесем Курбасом та іншими діячами розстріляного Відродження.
Син Миколи Куліша Володимир, який по війні опинився на еміґрації у США, залишив такі спогади про Козицького, з яким Куліші жили в одному під’їзді. «Перший поверх зліва займав Пилип Козицький. Русявий, вище середнього зросту, в окулярах. Жив майже замкнуто. Родина його складалася з дружини невеличкого росту — артистки радіоцентру, малого синка Тараса, над яким трусилася уся родина, та ще й бабуня і дід — батьки Козицького.Родина Козицьких була всіма поважана і спокійно-статечна». Часто можна було чути крізь вікно, яке в літі завжди було відчинене, фортепіанну гру, або спів якоїсь оперної співачки».
Оце відчинене вікно на першому поверсі призвело до того, що якось вночі до Козицьких заліз злодій і поцупив золотого годинника, незважаючи на те, що композитор швидко підхопився і погнався за ним. Проте злодія не піймав, бо не здогадався крикнути бодай «Тримайте злодія!».
«Не знаю. Як це трапилось. - пише далі Володимир Куліш. - Козицький раптом розвівся з дружиною і виїхав до Києва».
Було це 1935 року. У столиці (Київ став столицею радянської України влітку 1934 року) Пилип Омелянович викладав у своїй альма-матер - Київської консерваторії, навіть 1945 року став її професором. Жив у самому центрі Києва — на вулиці Інститутській, біля зловісного НКВС (тепер Міжнародний культурний центр)
У Києві він знов одружився на матері вже тоді відомої на весь СРСР юної зірки радянського кіно Гулі Корольової, яка під час війни пішла добровольцемна фронт і загинула.
Пилипу Козицькому вдалося легко пережити «єжовщину», хоча у Харкові він працював під керівництвом страшних «ворогів радянської влади» - наркомів освіти Шумського і Скрипника. 1938 року він навіть очолив Українську державну філармонію, а 1940 року вступив до ВКП(б) — посада зобов’язувала.
Наприкінці 1930-х років приятель Козицього відомий скульптор і кінорежисер Іван Кавалерідзе привів його у кіно, де Пилип Омелянович писав музику до фільмів (зокрема до яскраво пропагандистських стрічок Київської кіностудії «Стожари» (1939, режисер Кавалерідзе) і «Кубанці» (1940, режисери Володарський і Красій).
Під час війни він з родиною евакуювався до Уфи, що говорило про лояльність влади до нього (деяких діячів культури або не вивезли, а розстріляли на місці (співак Михайло Донець, мовознавець Петро Франко, син Івана Франка) або вивезли не в Уфу, а до таборів (мовознавець Агатангел Кримський, письменниця Людмила Старицька-Черняхівська. Донька Михайла Старицького).
Проте Козицьому переважно у житті везло (золотий годинник і розірваний шлюб — дрібниці в порівнянні з розстрілом), він повернувся з евакуації, його не помітили під час культурного розгрому кінця 1940-х років, і 1952 року, ще за Сталіна Пилип Козицький очолив Спілку композиторів України (нині Національна спілка композиторів України).

Тепер трохи про творчість композитора, а то ми захопились його громадською діяльністю і сімейним станом. Музика Козицького, як вказував дослідник його творчості М.Гордійчук, ґрунтується на народно-пісенному доробку і пов'язана з традиціями української музичної класики. Він написав опери: "Невідомі солдати" (1934, 2-а редакція "Жан Жірарден", 1937), "За Батьківщину" (1943); кантати — для хору а капела "Пам'яті більшовика" (1951), для дитячого хору "Здрастуй, весно" (1952); для симф. оркестру — сюїта "Козак Голота" (1925), поему "Дочка партизана" (написана 1938 року за мотивами музики до однойменного фільму Одеської кіностудії); хори — "Десять шкільних хорів" (1921), "Вісім прелюдів пісень" (1924), диптих "Дивний флот" (1925), "Вісім українських народних новел" (1936); інструментальні ансамблі, твори для фортепіано, романси, пісні, обробки народних пісень і музику до кінофільмів  (про що вже говорилось).

Він був нагороджений орденами Леніна і Трудового Червоного Прапора, медалями. Помер Пилип Омелянович 27 квітня 1960 року у Києві і похований на Байковому кладовищі.

Вулиці, названі його іменем, є у Києві і Винниці. У Харкові вулиці Козицького нема. І правильно, він же людей голодом не морив і танками не давив, як Постишев, Косіор, Чубар або Якір (у Харкові за ці заслуги вулиці називають)

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Общество
18 мая Харьков присоединился к всеукраинской акции "Кто убил Катю Гандзюк", аналогичные акции прошли в 40 городах Украины. Харьковчане развернули плакаты с надписями: "Харьков спрашивает: Кто заказал Катю Гандзюк?", "Украина спрашивает: Кто заказал Катю Гандзюк?", "Кто заказал убийство Кати Гандзюк?". Некоторые участники акции держали в руках распечатанный портрет погибшей активистки. Напомним, на херсонскую активистку и чиновницу Екатерину Гандзюк напал н...
Происшествия
На местах событий работали следственно-оперативные группы, работники кинологического центра, специалисты взрывотехнического управления полиции. В ходе проверки информации специалисты взрывотехнического управления тщательно обследовали 390958 кв. метров помещений и 30 700 кв. метров прилегающей территории, эвакуировали 7020 человек. Об этом сообщили в пресс-службе ГУНПУ в Харьковской области. Никаких взрывных устройств или опасных веществ правоохранители не...
Общество
В январе-марте Харьковская область экспортировала товаров на 275 100 000 долларов, импортировала - на 402 600 000 долларов. Об этом Depo.Харків сообщили в ГУ статистики в Харьковской области. По данным управления, по сравнению с январем-мартом экспорт уменьшился на 1,8%, импорт увеличился на 3,8%. Внешнеторговые операции проводились с партнерами из 135 стран мира. Экспорт товаров в страны Европейского Союза составил 82300000 долларов и увеличился по сравне...
Видеосюжет
Сотрудники Службы безопасности Украины разоблачили и блокировали противоправную деятельность группы работников Главного управления Национальной полиции в Харьковской области, которые систематически получали взятки с наркоторговцев. Оперативники спецслужбы установили, что группа офицеров полиции, среди которых работники подразделения по борьбе с незаконным оборотом наркотиков, наладила схему вымогательства и получения неправомерной выгоды от лиц, занимающих...
Происшествия
Происшествие случилось на станции метро "Исторический музей". Женщину средних лет на носилках госпитализировали врачи скорой помощи вместе с работниками подземки, – передает корреспондент МГ "Объектив". "Это похоже на эпилепсию. Она начала задыхаться и могла проглотить язык. Мы вставили ей расческу, чтобы она хоть как-то дышала" – сообщил очевидец. В пресс-службе метрополитена сообщили, что в 11:55 пассажирке стало плохо и она обратилась к сотрудникам подз...
Культура
Открытие международной выставки собак всех пород ранга FCI-CACIB прошло сегодня, 18 мая, на стадионе «Пионер». Выставка будет проходить два дня и соберет более тысячи участников. Судьи международного класса из Хорватии, Болгарии, России и Украины выберут лидеров в четырех номинациях: беби, юниор, ветеран и лучший представитель породы. Организатор мероприятия Леонид Кудашкин отметил, что на выставке наравне со знакомыми всем породами представлены редкие мел...
Политические новости
Народный депутат Украины Александр Грановский подтвердил, что на следующих парламентских выборах будет баллотироваться по 169 мажоритарному округу в одном из районов Харькова. Об этом нардеп заявил в интервью изданию "Цензор". "Сейчас я принял для себя решение идти в Парламент по мажоритарному округу. Мне нужна независимость, автономность. Это, наверное, дорогого стоит. Но я считаю, что прикрываться кем-то и чем-то не стоит, каждый должен отвечать за себя....
Происшествия
Внимание, разыскивается Денис Алешин. Валковским отделом полиции устанавливается местонахождение Дениса Алешина, 2000 года рождения. Парень 13 мая ушел из дома в неизвестном направлении и до сих пор не вернулся. Его приметы: на вид 19-20 лет, рост 182 см, спортивного телосложения, короткие темно-русые волосы, голубые глаза. Страдает психическим заболеванием. Был одет в куртку салатового цвета с темными вставками, черную футболку с белыми полосами, темно-си...
18+
Полиция устанавливает личность и обстоятельства смерти женщины в Немышлянском районе Харькова. Тело женшины было обнаружено 17 мая в 16:06 на заброшенной стройке на проспекте Петра Григоренко. Об этом сообщает ГУНПУ в Харьковской области. На место происшествия выезжала следственно-оперативная группа и руководство отдела полиции. "Женщина умерла несколько месяцев назад. Сведения о событии внесены в Единый реестр досудебных расследований по ч. 1 ст. 115 (умы...
Новости по теме
Цены на топливо на 20.05.2019
Цена за литр
Скраплений газ
13,68
Бензин А-92
27,60
Бензин А-92 Евро
28,20
Бензин А-95
28,98
Бензин А-95 Premium
31,92
Бензин А-98 Super
35,46
Дизельне паливо
28,26
Дизельне паливо EURO-5
31,20
Паливо для реактивних двигунів
32,46