Проща до Шевченка: репортаж з місця подій

22 травня Україна, українці в Україні і поза Україною сущі відзначили річницю дещо дивної події: перепоховання в Україні Тараса Шевченка. Щодо Шевченка - то це один з тих випадків, коли нікому не треба пояснювати, про що йдеться.

Щодо дивної - в традиціях нашого народу не відзначають річниці поховання або перепоховання. Тільки для Шевченка зробили виключення. Бо генія такої величини українська земля більше не народжувала. Поет, прозаїк, драматург, один з визначних художників ХІХ століття, а найголовніше - визначний філософ та ідеолог українського національного спротиву, теоретик і практик боротьби за національне визволення.

Нагадаю, що Шевченка поховали спочатку в Петербурзі, де увірвався його важкий земний шлях, потім - згідно з його заповітом, перевезли його тіло до України.

Як умру, то поховайте мене на могилі

Серед степу широкого, на вкраїні милій

Щоб лани широкополі, і Дніпро, і кручі

Було видно, було чути, як реве ревучий.

Ці рядки кожен з нас пам’ятає з дитинства.  Друзі і прихильники Шевченка виконали його заповіт, перенісши, труну з його тілом від Петербургу до Чернечої гори в древньому княжому місті Каневі. 22 травня 1861 року Тараса Шевченка відспівали у 700-літньому Успенському соборі, потім пішки принесли його труну до Чернечої гори.

- З 22 травня 1961 року, - розповів кореспонденту 057.ua відомий поет Володимир Шовкошитний, - цей день відзначають в Україні, як данину не тільки Шевченку, але і боротьбі за державну незалежність.

Влада відразу відчула внутрішній підтекст відзначення 22 травня, бо також у школі вчила: "Поховайте, та вставайте, кайдани порвіте!" Відразу відзначення 22 травня стало гнаним і переслідуваним.

Голова "Просвіти" Павло Мовчан згадує, як міліція ловила перед пам’ятником Шевченка в Києві всіх, хто приносив квіти 22 травня.

Тільки з 1991-го День перепоховання Шевченка, або як його ще називають  День повернення Шевченка в Україну, відкрито відзначають на державному рівні.

Цього року - два ювілея. 150-річчя перепоховання Шевченка і 50-річчя першого вшанування повернення Україні його генія.

Громадські організації ще заздалегідь проголосили Прощу до Шевченка, яка відбулася за величезної підтримки і тривала з 20 по 22 травня, тобто три дні. Знана письменниця Оксана Забужко, яка брала участь у прощі 20-21 травня, сказала, що відзначення Шевченка буде народним і панським.

На "панське" і потрапив ваш кореспондент. Вранці 22 травня біля Успенського собору в Каневі величезне скупчення міліції та підстрижених під "нульовку" чолов’яг у цивільному, деякі з переговорними присторями у вухах. Серед народу розмови про можливий приїзд Януковича і Мєдвєдєва.

Проте побачити їх не довелось. Не приїхали. Натомість до собору завітав спікер Верховної Ради Володимир Литвин у вишиванці "білим по білому". "Штатскіє" заворушились, чемно ("Я вас прошу") проте наполегливо відігнали невеличке зібрання канівчан, які прийшли взяти участь у богослужбі, вбік - державні мужі йдуть!

Сонце припікає. Народ у легких вишиванках і сукнях дещо із співчуттям дивиться на чиновників і правоохоронців у піджаках і краватках. Жарко їм, бідолахам! Злі "шатскіє" пробували насісти на журналістів, проте ті "відшили" їх без вагань.

Само собою, із  собору, поки там перебував Литвин "со товаріщі", всіх повигоняли.

Під собором вже стояла колона студентів технікумів у вишиванках з квітами і портретами Шевченка. Понагоняли на зустріч і школярів, проте учням було цікаво взяти участь у цьому дійстві, і ніхто не ремствував. Привезли і студентів черкаських вишів - вони тримали транспаранти з назвами своїх "альма-матер"

Після служіння в соборі, чиновники на чолі з Литвином та керівниками Черкащини Сергієм Тулубом і Валерієм Черняком спустились вниз і "влилися" у колону канівчан. З обох боків чиновників оціпили "штатскіє", які не пускали вперед нікого, і виходило, що чиновників взяли під варту.

Величезна колона, до якої весь час приєднувалися канівчани і приїжджі, рушила по останньому шляху Кобзаря до Чернечої гори. По дорозі здогадалися встановити столики, де всім бажаючим дівчата у вишиванках безкоштовно (!) наливали газовану воду. По дорозі чиновники підійшли до пам’ятника козацькому одчайдуху - гетьману Івану Підкові, від імені якого дрижала Варшава і Стамбул, і який склав буйну голову у Львові.

Біля Чернечої гори розтеклось море всіляких лотків з вишиванками, оберегами, виробами з дерева, лози, кижками. До приїзду високих гостей навіть організували фестиваль з участю народної самодіяльності Черкащини. Проте їхні виступи привабили хіба лише "простих смертних". Великі мужі, за якими вишикувався кордон "беркутівців", рушили нагору, до могили Шевченка.  Зліва від сходів на меморіал розгорнули прапори прихильники партії регіонів, навпроти почали з’являтися прапори ВО "Свобода", Української Народної партії, партії "За Україну".

Згодом "беркутівці" розступилися і всі бажаючі змогли піднятися до могили Шевченка.  Мабуть, можновладці пожаліли. що так сталося. Бо коли почалися заходи біля могили Шевченка (панахида, виступи, концерт хору ім. Григорія Верьовки), до могили піднялася велика громада представників опозиції. Під керівництвом народного депутата Івана Зайця опозиціонери розвернули на сходах величезний державний прапор. Регіоналів з прапорами ПР відтисніли вбік. Проте бійок не було.

Панахиду правили російською мовою священики УПЦ Московського Патріархату. Це викликало обурення серед сотень опозиціонерів, які почали скандувати "Ганьба!" і "Геть московського попа!". Після служби до могили з вінками піднялися чиновники, серед яких з’явився прем’єр-міністр Микола Азаров, а також народний депутат Герой України Іван Драч і син Василя Стуса літературознавець Дмитро, яких пов’язують з опозицією.

Перед громадою виступили Володимир Литвин і Микола Азаров. Виступи біли якійсь невиразні, і тому не запам’ятувалися. Азаров читав з папірця, старанно добираючи українські слова, і треба віддати йому налезне - його українська, яка давно стала темою для анекдотів, трохи виправляється. В цей час за спиною прем’єра Литвин тихо підсміювався.

Завершила офіційну частину радник президента Ганна Герман, яка попросила пробачення у Шевченка за "негідну поведінку" українців, які не дали його вшанувати панахидою". Зверталася, проте, пані Герман до Кобзаря, стоячи до нього спиною.  Всі виступи опозиція, яку від влади відгородили "штатскіє", зустрічала вигуками "Ганьба!"

Після виступів один з опозиціонерів з оточення голови УНП Юрія Костенка (а не свободівець, як писала у звіті УНІАН), прорвався до мікрофону і встиг "прокоментувати" виступи можновладців: "Перед вами виступили раби, підніжки, грязь Москви!", після чого мікрофони вимкнули, проте було пізно.

Влада пішла слухати концерт Національного хору ім. Верьовки, який співав традиційні "Реве та стогне Дніпр широкий" і "Заповіт". Проте спека таки дістала чиновників, і вони, не дослухавши до кінця виступ хору. пішли до музею Шевченка, відремонтованому якраз напередодні 22 травня.

Опозиція під проводом голови УНП Юрія Костенка і голови "Просвіти" Павла Мовчана піднялася на могилу, поклала власні вінки, проспівала "Заповіт", потім священики УПЦ Київського патріархату провели ще одну панахиду. До музею Шевченка було передано ікону дереворит роботи народного художника України Миколи Стратилата, яку на Чернечу гору приніс сам автор, і величезне видання "Кобзаря". "8 кілограмів" - завірив присутніх Павло Мовчан.

Після панахіди багато людей вшанувало пам’ять колишнього підпільника ОУН Олекси Гірника, який 22 січня 1978 року, у день 60-річчя проголошення незалежності УНР, спалив себе біля могили Шевченка на знак протесту проти колоніального становища України. Недавно Гірнику було посмертно присвоєне звання Героя України і на місці його самоспалення встановлено пам’ятний знак. Знову поминальна служба за участю сина Героя, народного депутата Євгена Гірника. Після панахиди Гірник-молодший разом з краєзнавцем Миколою Зубченком вручили дипломи цьогорічним лауреатам премії ім. Олекси Гірника.

Коли можновладці пішли вниз, ніхто не бачив. Після вшанування Шевченка, представники різних партій під своїми прапорами доволі мирно розмовляли між собою. Жодної ворожнечі, закидів і сварок.

Вже ближче до вечора на Чернечу гору приїхав екс-президент, голова "Нашої України" Віктор Ющенко. Після нього виступили славетний співак Герой України Дмитро Гнатюк і літературознавець Петро Кононенко, у якого мав честь вчитися автор цих строк.  Свято на честь Шевченка показало, що протистояння в суспільстві нема. А що влада не користується підтримкою, то це не для кого не секрет. Працюймо!

 

Фото автора

Учасники Прощі цікавляться виробами народних майстрів

На Прощі мирно співіснували прапори різних партій

Литвин прохає, Азаров хмуриться

Азаров читає, Литвин сміється за його спиною

Герман просить пробачення у Шевченка, стоячи до нього спиною

Національний хор ім. Верьовки перед владою

Розлилося наше море...

Микола Стратилат з власноруч вирізбленою іконою

Панахида за Тарасом

Народний депутат Євген Гірник на панахиді на честь батька, Героя України

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать
Общество
На Харьковщине зафиксировали более 30 случаев подозрения на коронавирус. По состоянию на 21.00 3 апреля в Харьковской области выявили 32 подозрения на COVID-19. Об этом сообщается на официальной Facebook-странице главы ХОГА Алексея Кучера. Ранее мы писали, что по состоянию на 2 апреля на Харьковщине зафиксировали 15 подозрений на коронавирус. В частности заболевание подозревают у дошкольника и умершего. По словам Кучера, из 32 случаев 10 новых появились се...
Общество
В Украине зафиксировали 1072 случая коронавирусной болезни COVID-19. По состоянию на 22:00 3 апреля в Украине 1072 лабораторно подтвержденных ПЦР-исследованием случая COVID-19. Об этом сообщили в пресс-службе Министерства здравоохранения Украины. Ранее мы писали о 942 случаях инфицирования коронавирусом в Украине. «Всего в Украине зафиксировали 27 летальных случаев от COVID-19. В общем 22 человека уже выздоровели - повторное лабораторное исследование не вы...
Видеосюжет
Силовики разоблачили завод, который производил и поставлял на заправки в Харьковской и соседних областях контрафактное топливо. О возможном производстве топлива завезенных по "серым схемам" компонентов узнали сотрудники оперативно-розыскного подразделения Харьковского пограничного отряда. Дельцы получали сырье из Российской Федерации, рассказали в пресс-службе Госпогранслужбы Украины. Информацию сообщили ​​в следственное управление финансовых расследований...
Общество
Подборка квартир, которые сдаются в аренду в различных харьковских районах. В последнее время жители города Харькова активно стали интересоваться возможностью долгосрочной аренды квартиры в различных районах города. Поэтому мы составили подборку различных предложений на рынке недвижимости, чтобы облегчить задачу тем, кто находится в поиске. На Алексеевке хозяева сдают трехкомнатную квартиру общей площадью 70 квадратных метров. Здесь есть стиральная машинка...
Культура
057 спросил у известных харьковчан, что они советуют почитать в период карантина. Впереди еще три недели карантина (напомним, он продлится до 24 апреля), и у многих харьковчан остается достаточно свободного времени. Поэтому мы решили сделать подборку книг от известных харьковчан, которые можно прочесть в этот период. Советами поделились Сергей Жадан, Геннадий Кернес, Алексей Кучер, Юлия Светличная и Фоззи из «ТНМК». Сергей Жадан, писатель Я би порадив чита...
Происшествия
Несмотря на запреты харьковчане продолжают сжигать сухую траву, чем вызывают масштабные пожары по всей области. Всего за сутки в области случилось 38 пожаров в экосистеме, рассказали в пресс-службе ГУ ГСЧС в Харьковской области. Во время пожаров было повреждено хозяйственную постройку в Красноградском районе, крыши двух гаражей в Изюме и автомобиль в Слободском районе Харькова. В общем площадь пожаров составила 22 гектара. "Подавляющее их большинство проис...
Общество
Подборка вакансий сверщика, которые актуальны на сегодняшний день. В последнее время харьковчане стали активно интересоваться вакансиями, связанными со сварочным делом. Поэтому мы решили облегчить задачу соискателям работы и сделали подборку актуальных вакансий сварщика. Производитель строительной опалубки открыл вакансию «электросварщик на автоматических и полуавтоматических машинах». Работодателю требуется человек с опытом не менее двух лет, а также без...
Общество
С понедельника уроки для школьников по всей Украине будут транслировать на украинских телеканалах. 6 апреля стартует проект «Всеукраинская школа онлайн», в рамках которого 11 телеканалов будут транслировать уроки для учеников 5-11 классов. Об этом сообщили в пресс-службе мэрии со ссылкой на Департамент образования. Онлайн-уроки будут проходить по 11 предметам: английский язык, история Украины, всемирная история, физика, алгебра, геометрия, география, химия...
Новости компаний
На території України ринок програмування та ІТ-послуг розвивається досить стрімко. У Харкові, Одесі, Києві та інших великих містах з’являється все більше підприємств, здатних швидко та якісно вирішити будь-яке поставлене клієнтом завдання. Однак не всі компанії займаються тільки розробленням стандартного ПЗ і додатків. Деякі з них є інноваторами у сфері та націлені впроваджувати свої розробки у використання на державному рівні. Одна з них — харківська IT-к...