На Харківщині вшанують Порфирія Мартиновича

За ініціативи Фонду національно-культурних ініціатив ім. Гната Хоткевича, підтримки Міністерства культури і туризму України, Управління культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації, громадськості краю на Харківщині відбудуться урочистості з нагоди 155-річчя від Дня народження видатного українського художника, етнографа і фольклориста Порфирія Денисовича Мартиновича (1865-1933).
Порфирій Мартинович народився 25 лютого 1856 року в селі Стрюківці Костянтиноградського повіту Полтавської губернії (тепер Красноградський район Харківської області) в родині земського службовця. Його батько – Денис Іванович Мартинович – походив зі священицької родини, працював службовцем Полтавської консисторії, а згодом – Костянтиноградського земського суду. Мати – Аграфена Кирилівна Ольшанська – походила з родини стрюківського диякона. Крім Порфирія, у родині Мартиновичів було шестеро дітей. Дитинство і більшу частину життя Порфирій Мартинович провів у Костянтинограді (тепер Красноград).
Під час навчання у Першій харківській класичній гімназії, у Порфирія було розвинуто природній потяг до мистецтва. Він  бере уроки малярства у визначних харківських художників – Дометія Ланевського та Дмитра Безперчого. Під час навчання у Харківській прогімназії (Третя харківська гімназія), Мартинович готується до вступу до Петербурзької Академії мистецтв.
1873 року Порфирій Мартинович зараховується на перший курс  Академії мистецтв. Навчається разом з молодими хлопцями Сергієм Васильківським і Миколою Самокишем, які стали класиками українського і російського живопису. Ним опікувався сам Іван Крамськой, який допомагає молодому художнику у навчанні і побуті. Під час літніх канікул Мартинович невтомно мандрував Полтавщиною, Харківщиною та Чернігівщиною, збирав етнографічні матеріали, замальовував типи традиційного українського побуту и творив роботи – портрети, картини, ескізи.
У 20-70-х рр. ХХ ст. повні соціального значення й естетичного наповнення роботи П.Мартиновича: «Казенка» (1879), «У волосного пристава» (1879), «Баби печуть хліб» (1877—80) входили до переліку обов’язкових до вивчення творів в середніх і вищих навчальних художніх закладах.
1877 року за визначні успіхи в малярстві Порфирій Мартинович отримав велику срібну медаль Петербурзької академії мистецтв.
Навчаючись у Петербурзі Порфирій Мартинович брав активну участь у житті української громади міста, як художник-оформлювач і бандурист, підтримує культурні заходи земляків. Серед яких, зокрема, засновані Миколою Лисенком «Слов’янські етнографічні концерти», де Порфирій Мартинович демонстрував серію своїх ілюстрацій до народних дум, а також виступав поводарем відомого українського кобзаря Остапа Вересая.
Паралельно з мистецькою діяльністю Порфирій Мартинович поглиблено займався збором етнографічного та фольклорного матеріалу Лівобережної України, зокрема Харківщини і Полтавщини.
У 1870-х роках Порфирій Мартинович захворів тяжкою нервовою хворобою, яка змусила художника залишити навчання в Петербурзькій Академії мистецтв, а згодом й повністю відійти від активної художньої практики. Проте перервана кар’єра художника не вплинула на діяльність Порфирія Мартиновича у галузі дослідження і збереження традиційної народної культури.
Здійснені ним польові дослідження одразу викликали захоплення і високу оцінку наукового світу, сприяли його становленню як визначного фольклориста й дослідника традиційної культури. З кінця 1870-х років і до початку 1930-х років ім’я Порфирія Мартиновича стає одним із найбільш авторитетних і найвідоміших українських фольклористів, чиє ім’я цитується практично кожним профільним вітчизняному дослідження того часу.
Як дослідник народної творчості Порфирій Мартинович створив свій особливий т.зв. «емпатичний» метод збору й опрацювання фольклорного матеріалу, а також запропонував авторську методику лабораторного відтворення і природної реконструкції традиційної культурної спадщини у сучасну пору.
Записи Порфирія Мартиновича 1873-1933 рр. на сьогодні лишаються першоджерелами для багатьох дослідників традиційної культури світу й складають важливу частину рукописного фонду Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. Максима Рильського НАН України, де вони нині зберігаються.
1922 р. Порфирій Мартинович зініціював і став одним із організаторів Красноградського краєзнавчого музею, для якого передав свою народознавчу колекцію і частину своїх художніх робіт, а також працював науковим співробітником музею.
В 1930 році Харківський державний музей українського мистецтва (нині Харківський художній музей) організував виставку художніх робіт Порфирія Мартиновича. Ця виставка стала визначною культурною подією тодішнього культурного життя – адже на ній вперше експонувалося понад 150 робіт художника. Після закриття експозиції художник більшість своїх робіт подарував Харківському художньому музею.
15 грудня 1933 року Порфирія Мартиновича не стало.
Художня спадщина Порфирія Денисовича Мартиновича нині зберігається в Національному художньому музеї (Київ), художніх музеях Харкова, Сум, Дніпропетровська.
Могила Порфирія Мартиновича у Краснограді часто відвідується шанувальниками традиційної культури, митцями, музикантами, сучасними подвижниками автентичного виконавства на кобзарських інструментах.

На пошану Порфирія Мартиновича у Харкові і Києві відбуваються щорічні концерти традиційного музикування, які збирають виконавців на автентичних музичних інструментах з України та інших країн світу.

15 квітня (м. Харків):
12-00 - урочисте відкриття меморіальної дошки Порфирію Мартиновичу на будівлі Харківського індустріально-педагогічного технікуму, пр. Московський, 24.
14-00-16-00 - круглий стіл «Порфирій Мартинович і сучасність» (Харківський художній музей, вул. Раднаркомівська, 11);
17-00 - концерт української старосвітської музики за участі виконавців на автентичних кобзарських інструментах (кобза, ліра, бандура) з Києва, Львова, Харкова (актова зала Харківського обласного центру народної творчості, вул. Пушкінська, 64).


16 квітня (м. Красноград Харківської обл.):
12-00 - концерт-зустріч із митцями, виконавцями на традиційних кобзарських інструментах (конференц-зала Красноградського краєзнавчого музею, м. Красноград Харківської обл., вул. Жовтнева, 55);
14-30 – урочисте покладання квітів до могили П.Д. Мартиновича (Красноградський міський цвинтар, вул. Полтавська)
ВХІД НА ВСІ ЗАХОДИ ВІЛЬНИЙ

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Видеосюжет
20 октября в Дергачевском районе сгорела дача.  В 12.51 спасателям сообщили о пожаре в селе Дементиевка на улице Зеленой. Об этом рассказали в пресс-службе ГСЧС Харьковщины.  На место пожара направили 3 отделения пожарно-спасательной службы на автоцистернах. На момент приезда спасателей огонь охватил дачный дом площадью 60 квадратных метров. В 14.09 пожар локализовали, а в 17.20 - полностью ликвидировали. Причина пожара - неисправность печного отопления. Н...
Криминал
В Харькове силовики подозревают сотрудника СБУ в требовании и получении взятки. Силовики задержали старшего оперуполномоченного Главного отдела защиты национальной государственности УСБУ в Харьковской области во время получения взятки (ч. 3 ст. 368 УК Украины). Об этом сообщили в пресс-службе Офиса генерального прокурора. По данным следствия, сотрудник Службы безопасности Украины требовал и получил 5 тысяч долларов взятки от жительницы Харькова за розыск к...
Видеосюжет
Харьковские активисты собрались возле Киевского райсуда чтобы поддержать товарищей и выразить протест против суда над патриотами. В Харькове в Киевском районном суде продолжаются заседания по делу активистов «Нацкорпуса» и других патриотических организаций, которые напали на автобус, перевозивший сторонников ОПЗЖ. Сторонники проукраинских сил вышли на безвременный пикет и следят за ходом разбирательства через монитор, на который идет прямая трансляция засе...
Общество
Полицейские разыскали пропавшую пожилую женщину.  Сейчас ее жизни и здоровью ничего не угрожает. Об этом рассказали в пресс-службе Нацполиции Харьковщины.  20 октября около 11.00 в Чугуевский отдел полиции обратился местный житель. Его мать 17 октября ушла из дома в неизвестном направлении и пропала, перестав отвечать на телефонные звонки. Благодаря оперативным действиям полицейских в тот же день пенсионерку удалось разыскать около 20.00. Она была в лесу н...
Новости компаний
Общеукраинские проблемы По словам эксперта, законопроект 2458, зарегистрированный в Верховной Раде Украины, предусматривает дополнительную оплату ежемесячно за обслуживание внутридомовых сетей. «К этим сетям, которые находятся в квартирах, у газовщиков доступа нет и в случае возникновения неполадок жители домов обычно решают проблемы собственными силами. Этот закон создает ситуацию схожую с обслуживанием внутридомовых сетей водоканалом – вы будете платить...
18+
Полицейские разыскивают свидетелей ДТП с квадроциклом, в результате которого погибла женщина.  35-летняя женщина-водитель квадроцикла «Yamaha Grizzly» подъезжала к дому и не справилась с управлением. ДТП случилось 10 октября около 13.15 по улице Лесной, 1 в селе Синичино, сообщили в пресс-службе Нацполиции области. Квадроцикл слетел за пределы проезжей части в кювет, перевернулся и врезался в дерево. В результате аварии женщину с травмами доставили ​​в мес...
18+
21 октября в здании по переулку Кравцова произошел взрыв и начался пожар - в полиции говорят, что есть пострадавшие. Взрыв прогремел около 12.30 в нежилом здании по переулку Кравцова, 7. Об этом в соцсетях сообщили очевидцы. В пресс-службе Нацполиции области отметили, что, по предварительной информации, пострадали два человека. С ожогами их доставили в больницу. В здании были рабочие, добавили пользователи соцсетей. Из-за пожара полицейские перекрывали ули...
Общество
Полицейские Харьковщины ищут вора, который скрывается от следствия.  Нововодолажское отделение полиции разыскивает Виктора Чистякова 1985 года рождения. Он житель села Мелиховка, рассказали в пресс-службе Нацполиции области. Мужчина скрывается от следствия за совершение кражи.   На вид ему 35 лет, рост 170 см, среднего телосложения, овальное лицо, темные глаза, короткие светло-русые волосы. Из особых примет: шрам на верхней губе, при разговоре картавит. Ра...
Политические новости
Никита Соловьёв – кандидат на пост мэра Харькова от партии «Демократическая Сокира». Партия является право-либеральной, и предлагает множество новых идей, способных упростить жизнь жителей Харькова. Все партии постоянно апеллируют своими программами, рассказывают наперебой о своей неповторимости и уникальности. В двух словах – какая основная идеология партии? Наша партия является последовательной идеологической партией. Мы являемся сообществом людей, испов...