• Головна
  • Недільна балачка: захист потрібний на вчора
15:49, 16 серпня

Недільна балачка: захист потрібний на вчора

Недільна балачка: захист потрібний на вчора

Все це добре. Куполи, сітки, активна протидія, нові технології. Але можна трохи раніше?

Бо є рішення, які потрібні були не на вчора — вони потрібні були вже тоді, коли стало зрозуміло, що росіяни навчилися підбиратися до Харкова FPV-дронами на оптоволокні.

Харків це лабораторія?

Тепер Харківська ОВА запускає експериментальний проєкт захисту міста. Спочатку на одній ділянці, а якщо система покаже результат — її хочуть масштабувати на весь Харків. Паралельно мають працювати антидронові сітки, активна протидія і мобільні вогневі групи. Це правильний напрямок, але сама постановка питання «спочатку експеримент, а потім масштабування» змушує нервово озирнутися на календар.

Звучить добре. І це справді добре. Тільки є одна проблема: Харків не лабораторія. Місто не може чекати, поки ми доведемо, що експеримент працює, бо росіяни теж не проводять експерименту. Вони вже змінюють тактику, вже застосовують FPV на оптоволокні, і місцева влада сама говорить про масштаб цієї загрози.

У війні запізніле правильне рішення все одно є запізнілим. Харків уже давно живе в режимі, коли нова російська технологія може дістатися міста швидше, ніж українська система захисту встигає розгорнутися. Сьогодні це оптоволоконний FPV, завтра буде щось інше. Ворог не ставить війну на паузу, поки ми узгоджуємо проєкт, шукаємо фінансування і визначаємо відповідальних.

Тому так, «купол» потрібен. Потрібні сітки, активна протидія, мобільні вогневі групи, автоматизовані турелі та всі інші рішення, які можуть збільшити шанси міста пережити наступну атаку. І гроші на це потрібні не після того, як пілотний проєкт покаже свою ефективність, а тоді, коли сама загроза вже стала очевидною.

Ми чомусь досі дуже часто мислимо логікою: спочатку доведіть, що треба, потім дамо. А війна працює навпаки: спочатку треба, а вже потім можна рахувати, наскільки дорого буде не зробити. Якщо потенційно йдеться про до сотні FPV на оптоволокні на добу, це вже не питання одного прильоту. Це питання масштабу, який потребує системної відповіді.

Купол закриє все?

За офіційними повідомленнями області, антидронові сітки вже розширюють, а нові рішення проти FPV на оптоволокні готують до реалізації. І це правильно. Але Харкову потрібна не просто сукупність хороших ідей. Йому потрібна система, яка з'являється швидше, ніж ворог знаходить у ній дірки, і яка має кілька рівнів захисту, а не один красивий проєкт.

Тут особливо важливо не сприймати «купол» буквально як якусь магічну конструкцію, яка раз і назавжди закриє місто від усього. Йдеться про багаторівневу систему, де

  • антидронові сітки ускладнюють маршрут,
  • активні засоби намагаються знищити ціль,
  • мобільні вогневі групи та автоматизовані турелі стають останнім рубежем.

Чим більше таких рубежів, тим менше шансів у конкретного дрона дістатися до житлового кварталу.

І тут я б дуже хотіла, щоб ми не перетворювали здатність Харкова виживати на виправдання для повільності. Харків уже довів, що може триматися під ударами, жити під постійною загрозою, працювати під обстрілами і повертатися до нормального життя після кожної атаки. Але це не означає, що місто треба залишати наодинці з його здатністю терпіти.

Ми вже занадто багато разів доводили, що можемо витримати. Тепер хочеться, щоб держава доводила, що вона може захистити. Не після першої великої трагедії, не після того, як кількість FPV стане критичною, і не після того, як буде знайдено остаточну ідеальну технологію. А зараз, поки ще є можливість наростити захист до того, як ворог наростить саму загрозу.

Бо деякі рішення справді потрібні були на вчора. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#купол #захист #Харків
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення