• Головна
  • Як отримати безоплатні ліки та не платити в лікарнях? Знають в НСЗУ
19:02, Вчора

Як отримати безоплатні ліки та не платити в лікарнях? Знають в НСЗУ

Як отримати безоплатні ліки та не платити в лікарнях?  Знають в НСЗУ

Інтерв’ю з директоркою Північного міжрегіонального департаменту НСЗУ Вікторією Мілютиною про програму доступних ліків, хто та як їх може отримувати, доступ до медичної допомоги харків’ян та ВПО та отримання безоплатного лікування в НАМНУ України

Про роботу медичних закладів під час війни

В нас збільшилася потреба лікування травм, потреба опіків, потреба в екстреній медичній допомозі збільшилася багато разів, потреба в реабілітації, потреба в захисті психічного здоров'я.

Пані Вікторія, скажіть, будь ласка, все ж таки вже четвертий рік Великої війни. Як наразі система НСЗУ вже адаптувалася для роботи на Харківщині? Тим більше, що у нас така ситуація, що у нас є і ВПО, яке перебуває безпосередньо у Харків, і у нас є території, які, на жаль, окуповані досі, є деокуповані території.

Дійсно, стан війни є значним, і наша улюблена Харківська область, де ми з вами живемо, є території активних бойових дій, є території можливих бойових дій, але на всіх територіях послуга доступна, і це, власне, є пріоритетом як Національної служби здоров'я України, щоб була доступна послуга, так і обласної військової адміністрації, ми постійно про це спілкуємось, так і міста. І, власне, на початок 2025-го року вже, якщо ми беремо по країні офіційні цифри, то в нас близько двох тисяч підтверджених атак на заклади охорони здоров'я.В результаті цих атак загинуло 200 працівників з цих закладів, і 500 працівників отримали поранення. Це по всій країні

В Харківській області станом на червень 437 пошкоджено будівель, це близько 134 лікарень. І, безумовно, постійно йде відновлення і знаходження певних шляхів, щоби послуга була доступна.

Як отримати безоплатні ліки та не платити в лікарнях?  Знають в НСЗУ, фото-1

Власне, що ми ще бачимо, що відбулося, як ви кажете, масштабне переміщення населення, люди поїхали в більш безпечні місця, до Харкова приїхали люди з більш небезпечних місць. І, власне, ще зміни ми бачимо в структурі, як географічні в попиті медичних послуг, так і в структурі медичних послуг, тому що в нас збільшилася потреба лікування травм, потреба опіків, потреба в екстреній медичній допомозі збільшилася багато разів, потреба в реабілітації, потреба в захисті психічного здоров'я. Ну і, власне, програма медичних гарантій гнучко до цього підходить, це не такий прям статичний документ, кожен рік певні пріоритети, отримала свій розвиток і реабілітація. 

На наших з вами очах ми бачимо, як змінюється підхід до психічного здоров'я, більш доступніше стає послуга, менш стигматизоване і, власне, те, що вдалося в 2017 році, нагадую, прийняти закон про державні фінансові гарантії медичного забезпечення населення, і те, що вдалося зробити до початку повномасштабного вторгнення, пом'якшило цей вплив повномасштабної війни, дозволило всім користуватися програмою медичних гарантій в повному обсязі.

Наприклад, ми бачили, як люди в 2022 році, рецепт виписаний в Маріуполі або в Ізюмі, і куплений в аптеці в Черкасах, все видно було, і максимальна послуга була доступна.

Як це технічно відбувається, наприклад, коли людина харків'янка, але мешкає зараз як переселенка в іншому регіоні, як вона? Вона приходить туди к лікарю, і він бачить її електронну картку, і розуміє, які послуги їй дійсно потрібні, і вона їх отримує, а там отримують за це платіж?

Дивіться, пацієнт у нас з 2017 року, ось з 2020 року, коли почалося контрактування всіх закладів, пацієнт екстериторіальний. Те, що людина, внутрішнє переміщення особи або ветеран-ветеранка, захисник-захисниця він може звернутися в будь-який заклад, який має договір з Національною службою здоров'я України на той пакет, який вам потрібен. В програмі медичних гарантій 2025 року всі максимально 44 пакети послуг, там і екстрена медична допомога, первинна медична допомога, спеціалізована, паліативна медична допомога, реабілітація і також програма доступні ліки. Вхід дійсно в програму медичних гарантій є через декларацію, але є послуги, які пацієнт отримує без декларації, це екстрена медична допомога, консультації гінеколога, стоматолога, фтизіатра, психіатра, педіатра.

Як отримати безоплатні ліки та не платити в лікарнях?  Знають в НСЗУ, фото-2

Якщо пацієнт, наприклад, переїхав в інший регіон або до нас, переїхали люди, має контакт зі своїм лікарем первинної допомоги, лікар класний, його знає, знає його родину і знаходиться на території України, працює не за кордоном, то він може виписати пацієнту направлення і пацієнт обере будь-який заклад, який йому підходить.

Якщо, наприклад, лікар поїхав за кордон або пацієнт визначив поміняти лікаря, то він може заключити декларацію з будь-яким лікарем, принаймні всі лікарі Харківської області залюбки візьмуть пацієнта, а тим більше дитинча, тим більше.

Ви сказали, що у Харкові особливо з радістю візьмуть дитину, адже ми розуміємо, чому дуже багато людей виїхали з дітьми. Наразі яка у нас ситуація по педіатрії? Чи зменшила об'єм фінансування НСЗУ педіатрії на Харківщині?

Як отримати безоплатні ліки та не платити в лікарнях?  Знають в НСЗУ, фото-3

Нічого, ніякого фінансування не скорочується. В цьому році програма медичних гарантій 175,5 мільярдів гривень. Уряд виділив на програму медичних гарантій це на 15 мільярдів більше, ніж минулого року. Раз.

Два. В повному об'ємі всі працюють заклади. Власни  к проводить певні реорганізації, але повністю зберігаються всі відділення, всі види надання допомоги.. Тому Харківщина зберегла весь потенціал надання допомоги, дитячої принаймні. Все, що зв'язано з переміщенням пацієнтів.

Діти поїхали, але діти приїхали, діти народжуються. Там певні є реорганізації закладів, але це ніяк не впливає ні на кількість фінансування, ні на що. Є єдине правило, що якщо є фахівець і обладнання необхідне, то послуга надається нормально і ми цю послугу оплачуємо.

Якщо немає фахівця, то адекватна послуга надаватися не може. І питання якраз збереження фахівців, відновлення людського потенціалу, людського капіталу. Це є зараз основним заданням взагалі держави.

Частина лікарів поїхала, частина лікарів приїхала, частина лікарів мобілізована. Дійсно, у нас такий рух відбувався і до повномасштабної війни, але, звісно, не в таких масштабах. Але зараз Харківська область цим викликом приділяє йому увагу і заклади борються зараз.

Тоді таке питання. Ви говорите, що головне, щоб був спеціаліст, це ж таки установа мала надавати послугу. Наразі чи всі лікарні виконують ці умови, чи є розірані договори?

Дивіться, власне, коли ми заключаємо договір з державою через Національну службу здоров'я України, заключає договір з закладом, заклад гарантує наявність фахівців, наявність необхідного обладнання. Пацієнт або батьки пацієнта вільно обирає заклад і йде за допомогою. Власне, коли є договір, то заклад гарантує, що він перше надає допомогу, гарантує свою відповідальність за тим, що це буде надаватися належним чином.

А ми в свою чергу контролюємо постійно, щоб за допомогою електронної системи охорони здоров'я ми щоденно моніторимо персонал, зараз іде реєстр обладнання, формується і так далі. Хочу також зауважити, користуючись нагодою, що якщо ми говоримо про якість послуги, є така певна думка, що Національна служба здоров'я контролює, перевіряє якість надання медичної допомоги. Це відповідальність клінічних експертних комісій Міністерства охорони здоров'я, це їх лідерська справа.

На жаль, ми припинили договір по реабілітації з обласною дитячою лікарнею, в зв'язку з тим, що в них не вистачало фахівців, спочатку був договір з 1 січня, довчили двох фахівців, поки довчили двох фахівців, один необхідний, той, що має бути на постійному місці роботи, на жаль, звільнився. І взагалі там керівництво дуже відповідально надійшло до цього, тобто жодної послуги з 1 січня по пакету реабілітації не було надано. І зараз ми поки припинили. Якщо заклад знайде фахівця, будуть повністю відповідати, то безумовно ми цей договір відновимо.

Про безоплатне ЕКЗ та "перевиховання" медінститутів

На жаль, інститути НАМНУ втратили декілька років для того, щоб повноцінно активно працювати. Власне, на меті єдиного медичного простору стоїть те, що покращення доступності до послуг. Це дуже важливо, щоб кожен і кожна могли скористатися медичною послугою в Інституті академії медичних наук, погодьтеся. Вчимо, що за все платить не пацієнт, а держава

Як отримати безоплатні ліки та не платити в лікарнях?  Знають в НСЗУ, фото-4

Цього року НСЗУ почало фінансування медичних акаднмічних інститутів? Про це дуже багато ще до війни повномасштабно говорили, про цей третій або четвертий рівень реформ.  Вісім інститутів НАМНУ, наскільки я пам'ятаю в Харкові. Там тепер також можна лікуватися безоплатно й туди можна потрапити просто по направленню семейного лікаря?

З 25-го року, з 1-го січня, всі державні та спеціалізовані заклади охорони здоров'я, які надають медичну допомогу, війшли, зробили крок до єдиного медичного простору. 

На мій погляд, на жаль, вони втратили декілька років для того, щоб повноцінно активно працювати. Власне, на меті єдиного медичного простору стоїть те, що покращення доступності до послуг. Це дуже важливо, щоб кожен і кожна могли скористатися медичною послугою в Інституті академії медичних наук, погодьтеся.

Війшли не тільки Інститути академії медичних наук, якщо говорити загалом по країні, це є інститути академії наук, там декілька було інститутів, державного управління справами і декілька мозівських закладів. Принаймні, зараз в Харкові 11 закладів. Це інститути академії медичних наук такі, як Інститут терапії імені Малої, ендокринна патологія імені Данілєвського, дерматологія, медична радіологія, охорона здоров'я дітей та підлітків, невідкладної хірургії, психіатрія, наркологія і неврологія, патологія хребту у Інституті Ситенка.

От вони мають договір. І також три заклади мозівських мають договір. Це медичний центр акушерства, гінекології, репродуктології МОЗ України.

Там, до речі, є єдиний пакет в Харківській області допоміжних репродуктивних технологій. Це екстракорпоральне заплітнення. Вони мають цей пакет з липня минулого року.

І вже там діточки є. Я дуже радію, коли є діточки. Також Національний медичний університет має договір, університетська клініка. І Національний фармацевтичний університет теж має договір.

Чому не всі?

Не всі мають... Послугу. Справа в тому, що є в нас, наприклад, інститут, в нас, в Харкові, інститут Мечнікова мікробіології, видатний, з такою потужною історією. Але ми ж платимо за пацієнта, за надання медичної послуги.

А в інституті Мечнікова у нас суцільна наукова робота, пацієнти досліджують, але послуга не надається лікувально. Тому інститут фінансується без договору Національної служби здоров'я України. Вони фінансуютьс напряму з Академії медичних наук.

Тобто зараз як пацієнт потрапляє в ці інститути, з якими ви маєте договору? Він потрапляє, направлення від сімейного лікаря?

Направлення від сімейного лікаря електронне, або лікаря-фахівця. Наприклад, можна і таке, і таке направлення. І звертається з направленням, його госпіталізують, в залежності від ситуації, в якій пацієнт. Наприклад, інститут раку в минулому ще році доєднався до програми медичних гарантій. І поступово, так сказати, впановують правила. Тому що, коли заклад заходить, то там певні... Ну, десь там вчиться, як вносити дані в електронну систему. Вчиться, що за все це платить не пацієнт, а держава через Національну службу здоров'я України. Власне, працюємо з інститутами.

Це зміна поведінки. Ми, власне, для того, щоб налаштовані, проводимо моніторинг і намагаємося, щоб заклади змінили поведінку і моніторимо різні моменти. Зараз там у нас моніторинг по лікам, щоб були закуплені і так далі.

Про доступні ліки і їх доставку 

 Я пом'ятаю, шо в дефіциті був навіть адреналін, якби ми його зцежували з себе, то, може, ми б не мали дефіциту. Зараз наразі все працює, можна замовити безоплатні ліки навіть поштою

Як отримати безоплатні ліки та не платити в лікарнях?  Знають в НСЗУ, фото-5

Останнє у мене таке грудко об'ємне питання щодо рецептів, електронних рецептів. Скажіть, будь ласка, наскільки зараз вся ця система в умовах війни працює в Україні з-за права в харківщині? Тому що, знову ж таки, я пам'ятаю, на початку війни були проблеми з наявністю лікарських аптек на Харківщині. Не було навіть і діабету у багатьох, там привозили це волонтери.

Ми вважаємо, що програма «Доступні ліки», вона розвивається попри всі виклики, ми досягаємо цілій. Вже більше п'яти мільйонів українців доєдналося до програми «Доступні ліки», скористувалося цією програмою, у нас більше п'ятисот найменувань.

З 1 січня в нас додалося ще 30 міжнародних назв, це дуже потужне. Ще в серпні і восени додадуться ліки для вагітних, для лікування анемії, і також препарати для лікування раку молочної залози. Дійсно, і я теж пам'ятаю цей жах в лютому і весною, коли в нас і аптеки не працювали, або електрики не було в аптеках, а той же інсулін потребує холодового ланцюга.

Це був адреналін, пам'ятаю, був великий попит, якби ми його зцежували з себе, то, може, ми б не мали дефіциту. Зараз наразі все працює, раз. Два, ми ж бачили поруху електронних рецептів, як рухаються наші громадяни, тікають від війни, або прям рух пацієнтів видно по динаміці електронних рецептів.

Що зроблено для того, щоб пацієнт не постраждав? По-перше, ліцензійно зобов'язав Міністерство охорони здоров'я ліцензійно зобов'язало аптеки, аптечні пункти, які працюють в комунальних закладах охорони здоров'я, доєднатися до програми доступних ліків. Кожній лікарні, кожна аптека доєднана до програми. Раз.

Два, спростили ліцензійні умови для відкриття аптеки в аптечних пунктах. І в сільській місцевості стало простіше. І завдяки цьому, в 2024 році, близько 1400 аптек і аптечних пунктів долучилися з сільської місцевості.

Це плюс в доступності. Водночас ми розуміємо, що фармацетичному бізнесу іноді економічно нецікаво відкривати в маленькому селі на 500 людей аптеку. То за новими ліцензійними умовами, фельдшерсько-акушерський пункт було дозволено працювати з аптечним бізнесом.

І, власне, там можна пацієнти отримувати ліки. З середини 2023 року дозволені ці мобільні аптечні пункти, які ви згадували. І Харківщина завдяки співпраці державної влади, фармацевтичного бізнесу перша почала мобільні аптеки.

Є зараз певні маршрути. Декілька мобільних аптек рухається і забезпечує. І також з початку 2024 року почав Міністерство охорони здоров'я, Національна служба здоров'я України, «Укрпошта» зробили такий сумісний проект.

Як отримати безоплатні ліки та не платити в лікарнях?  Знають в НСЗУ, фото-6

Можна отримати ліки «Укрпоштою». Достатньо просто отримати електронний рецепт від лікаря, позвонити на контакт-центр «Укрпошти». І «Укрпошта» надійшли в отримати код.

І «Укрпошта» все надійшли, за виключенням наркотичних препаратів, з розумілих причин. І без інсуліну, тому що інсулін потребує холодового ланцюга.

Якщо взагалі казати про інсуліни, то коли інсуліни зайшли, ми з вами пам'ятаємо, наших бідних пацієнтів з цукровим діабетом, які виходили з демонстраціями і так далі, тому що не вистачало державних коштів. Зараз в нас взагалі ця проблема державою вирішена.

Є прекрасний вибір інсулінів, є тез смужки для пацієнтів з діабетом першого типу в програмі «Доступні ліки». І взагалі пацієнти з цукровим діабетом, а також пацієнти, які потребують, наприклад, здеболення при паліативі, кажуть, що раніше до електронного рецепту вся родина була залучена. Це дуже складний був менеджерський процес – піти отримати рецепт, потім піти знайти ту єдину аптеку, які там є і так далі.

Зараз це набагато простіше і доступніше. У нас дуже гарний перелік. Більше п'ятисот міжнародних назв.  І дуже гарно там представлені, наприклад, препарати для лікування розладів психіки і поведінки. Дуже гарна лінійка, сучасна.П'ятнадцять тисяч аптек. Я маю на увазі не юридичні особи, а місць відпуску. 

Так, є проблеми в сільській місцевості, там де просто немає аптек, але є певні шляхи вже випрацьовуються. Лікар випише електронний рецепт. Це досить просто. Ви отримаєте на телефон, наприклад, ті декілька цифрів коду.

Головне звернутися. Є в нас громади, які знаходяться в зоні активних бойових дій, але там вже вирішуються по-різному.

Вони можуть на телефон отримати рецепти, якщо є так званий бігунок, а вони не хочуть приїжджати, їм привезуть. У нас всі голови громад героїчні, але є такі, які з 24 лютого 2022 року, прям цим опікуються. Та же Золочівська громада завжди менеджерять, щоб у мешканців все було. Головне зврнутися!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#НСЗУ #Мілютіна #ліки #медицина #лікарні
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
00:00, 21 липня
live comments feed...