
"Я не розумію цієї мови": омбудсменка радить, як позбутися російської у школі

У школах часом виникають конфликти через використання учнями або вичтелями недержавної мови. Як уникнути гострих ситуацій і не порушити закон розповіла освітня омбудсменка.
Обережні зауваження або демонстрація принципової позиції: як вийти з мовних непорозумінь в українських школах, порадила освітня омбудсменка Наталія Лещик в інтерв’ю Укрінформ. Посадовиця підкреслила, що цілком допустимо заявити про нерозуміння російської мови та попросити школяра говорити державною.
"За законом, мовою освітнього процесу є державна мова. Освітній процес включає як уроки, так і перерви, наради, семінари, конференції, тому що це робочий час вчителя, і під час робочого часу має все спілкування здійснюватися державною мовою. Вчитель зобов’язаний на перерві спілкуватися державною мовою. І вчитель, який не дотримується цього, може бути притягнутий до відповідальності як керівником, так і Уповноваженим із захисту державної мови".
Вимоги до школярів
Посадовиця наголосила, що ці вимоги поширюються як на вчителів, так і на учнів. Втім, стосовно школярів - тут складніше, оскільки відповідальності за використання недержавної мови під час освітнього процесу він не має. Тому директорам шкіл, які звертаються до неї з питаннями про дії, вона радить застосовувати “м’який вплив”, прикладом якого є саме відмова від розуміння російської.
Мені інколи телефонують директори, вчителі і питають що робити якщо мій учень не хоче спілкуватися державною мовою у закладі з українською мовою навчання. Я раджу - вчителі не зобов’язані володіти іноземною мовою, якщо її не викладаючь, ви можете відмовитись спілкуватися (російською) і маєте право сказати "Я не розумію тієї мови, якою ти відповідаєш мені на уроці, або спілкуєшся зі мною на перерві. Тобто, здійснювати м’якій вплив на учнів.
Проте, якщо мовний закон порушує педагог, то, як уточнила Лещик, цілком допустимі дисциплінарні заходи впливу.
Захист державної мови
Омбудсменка розповіла про випадок у навчальному закладі, коли вчителька, почувши російську мову від учня, вимагала відповідати українською. Згодом надійшла скарга про нібито крик з боку вчительки. Аудіозапис інциденту, зроблений свідками, підтвердив, що педагогиня спілкувалася коректно, без крику. Цю скаргу було відхилено, а вчительку захищено, оскільки її дії відповідали чинному законодавству.
Покарання за російську у школі
У випадку порушення мовного законодавства в школі, наприклад, якщо вчитель систематично використовує російську мову на уроках, це може призвести до наступних наслідків:
- Попередження від керівництва школи,
- Направлення скарги до мовного омбудсмена,
- Розгляд питання на педагогічній раді школи,
- Зміна вчителя.
Діти та їхні батьки не несуть відповідальності у вигляді штрафів за використання російської мови у школі. Закон спрямований на захист української мови як державної, але не на покарання дітей чи батьків за розмовну мову у школі.
Нагадаємо, МОН вніс зміни у накази щодо мінімальної наповнюваності дистанційних класів та вимог до навчання внутрішньо переміщених дітей (ВПО).
Зокрема, тепер:
- клас можна відкривати за наявності щонайменше 5 учнів.
- Школи можуть відкривати класи дистанційного навчання незалежно від наявності повної лінійки паралелей.
- Діти ВПО можуть продовжувати дистанційне навчання у своїх школах незалежно від місця перебування.
Подробиці про це можна прочитати у матеріалі як вчитись далі? В МОН скасували відразу декілька норм
Коментарі