
25 мільйонів євро вдалося знайти додатково на відновлення Харкова: куди підуть гроші?

Напередодні відбувся форум представників харківського міського самоврядування та комунальних служб з іноземними партнерами та інвесторами «Rebuilding Futures. Kharkiv Road to Recovery», організованого за підтримки уряду Німеччини та Європейської економічної комісії ООН.
Під час заходу Харківський міський голова Ігор Терехов сьогодні, 9 липня, підписав декларацію між Харківською міською радою та Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) щодо підтримки ліквідності комунальних підприємств міста.
Документ передбачає виділення другого траншу в розмірі 15 млн євро з 25 млн у вигляді пільгового кредиту та 10 млн безповоротної грантової допомоги.
25 мільйонів євро для Харкова - це головне за сьогодні. Реальний результат для нашого міста. Підтверджена грантова підтримка — не просто цифра. Це відповідь світу на запитання: «Чи вірять у Харків?» Так, вірять. Ми отримали новий ресурс для відновлення. Це не подарунок. Це крок за кроком виборена довіра до Харкова, до його людей, до нашої сили триматися й будувати далі – навіть під обстрілами. - зазначив мер Харкова Ігор Терехов.
25 мільйонів євро підуть на модернізацію критичної інфраструктури. На відновлення і модернізацію водопостачання та водовідведення. На тепломережі, щоб кожна квартира цієї зими була з теплом, зазначив міський голова.
Фінансування від ЄБРР дозволить надати необхідну фінансову підтримку комунальним підприємствам Харкова, зокрема для виплати заробітної плати працівникам. Завдяки цьому міський бюджет зможе перерозподілити власні ресурси на розвиток інфраструктури та модернізацію основних виробничих об’єктів, а також відновлення житла.
Кошти будуть надані в межах реалізації другого етапу угоди, схваленої під час Ukraine Recovery Conference, яка пройшла торік у Берліні. Перші 10 млн євро були перераховані у 2024 році. Новий транш завершує загальний обсяг фінансування в рамках цієї програми.
Заступник голови ЄБРР в Україні Марк Магалецький наголосив, що, попри складні воєнні обставини, банк зберігає активну участь у спільних проєктах з містом і продовжує інвестувати в його інфраструктуру.
«Попри війну, ми не зупинили фінансування жодного з наших спільних проєктів з Харковом. Вже під час війни ми закінчили фінансування закупівлі тролейбусів. Також почали відновлення метрополітену. Так, повномасштабне вторгнення внесло свої корективи, але ми націлені на доведення усіх запланованих проєктів до кінця», - зазначив Марк Магалецький.
Проєкти на майбутнє: наукове містечко на Барабашова й не лише

Підтримку та бажання фінансово вкладатися у відновлення Харкова висловили представники Франції, Німеччини, Японії, Тайваню та інші партнери.
Була підписана угода з ЮНІСЕФ, яка передбачає реалізацію перших проєктів з Дорожньої карти та Стратегії відновлення КП «Харківводоканал». Проєкт передбачає вдосконалення систем водовідведення та водопостачання згідно з євростандартами; планують підвищити ефективність очисних споруд, переобладнати насосні станції, реконструювати каналізаційні колектори.За попередніми оцінками, реалізація проєкту дозволить зекономити до 40% електроенергії та знизити втрати води. Наразі втрачається майже половина води, яка постачається в будинки, через неякісні труби, зауважив представник управління міжнародного співробітництва КП «Харківводоканал» Георгій Лаптій.
До реконструкції харківського водобуду приєднатися й японські партнери, в той час, як керівник ініціатив з відновлення та реконструкції України Міністерства транспорту Великої Британії Рейчел Вікс презентувала основні підходи до формування транспортної стратегії нового Генерального плану Харкова. Саме британці опікуються цим напрямком відновлення Харкова.
Також партнера був презентований Проєкт «Науковий квартал», розроблений Фундацією Нормана Фостера в рамках Генерального плану розвитку міста Харкова.
Під час виступу мер наголосив, що «Науковий квартал» передбачає не тільки архітектурні зміни, а передусім економічний розвиток міста.
« Ми вибудовуємо зовсім інший Харків - з іншою промисловістю, економікою, якістю будівництва, децентралізацією критичної інфраструктури. Не менш важливими є питання культурної спадщини, яку необхідно зберегти, а також екології, яка страждає від російської навали», - зазначив Ігор Терехов.
З детальною презентацією проєкту «Науковий квартал» виступив архітектор Фундації Нормана Фостера Дієго Лопес.
« У проєкті ми використовуємо інноваційні технології, щоб логічно об’єднати все, що потрібно для комфортного життя містян. Це будівництво інноваційних кластерів, житлових будинків, транспортної мережі. Крім того, ми хочемо створити зелений коридор для сполучення з центром міста. Там знаходитимуться виставковий центр, культові будівлі, які вирізнятимуть цей район. Це місце стане справжнім магнітом для харків’ян», - підкреслив Дієго Лопес.
Дієго Лопес продемонстрував схематичні розробки вигляду цього району, який буде розташований на території ТЦ «Барабашово». За його словами, там планується будівництво наукових і технологічних парків, об’єктів інфраструктури, житлових будинків, а також простору для відпочинку. При цьому потрібно зауважити, що самим містянам цей проєкт як й інші презентовані поки не були та загальні слухання не проводилися.
Коментарі