
Харківська «Енеїда» Лисенка: опера в укритті, що говорить голосом сьогодення, - ФОТО, ВІДЕО

У Харкові відбулася прем’єра опери «Енеїда» Миколи Лисенка — події, яку в ХНАТОБі готували до 100-річчя українського оперного театру.
Постановка прозвучала в безпечному просторі Loft Stage — укритті, пристосованому для виступів у воєнний час.
«Енеїда» твір-трансформація. У свій час Іван Котляревський трансформував сюжет Вергілія за сучасним для нього запитом, далі була трансформація Лисенка вже твору Котляревського, яка наразі трансформована у сучасну модернову виставу Харківського академічного театру опери та балету.
Взагалі-то Енеїда Лисенка це окремий твір і не можна його плутати з Котляревським, чи з чимось там ще, з драмою, з мюзиклами, це геть інше. Лисенко взяв за мотиви поему Котляревського і переробив її по-своєму і зробив свої акценти і свої музичні такі простори, я би так сказала, тому що кожна дія, кожна картина в нього це окремий жанр, і в цьому і складність, і цікавість, і тому вона не схожа ні на що, будь-що взагалі в українській обраній літературі, це точно.І взагалі вся ця опера, мені здається, вона про нас, українців, якими ми можемо бути, якими ми буваємо, тому що це, припустимо, такий фарсовий, через сміх ми висміюємо вади своїх характерів, своїх якихось національних особливостей, зазначила режисерка Жанна Чепела
На сцені — човен, який перетворено на подіум, фрагменти неба на екрані, мультимедійні елементи, що розповідають власну візуальну історію. Костюми від Костянтина Пономарьова поєднують народні мотиви й урбаністику — троянці виглядають як пасажири вокзалу, а латиняни — як нові мешканці європейської цивілізації.
ХНАТОБ обіцяє, що вистава увійде в репертуар сезону, а також буде адаптована для гастролей.
Нагадаємо, нещодавно ХНАТОБ відзначив 100 років. Попри війну артисту продовжують не просто працювати в Харкові, й створювати нові вистави.
Коментарі