• Головна
  • Нові соцвиплати, доступні ліки, техогляд: що зміниться з 1 липня
20:20, Вчора

Нові соцвиплати, доступні ліки, техогляд: що зміниться з 1 липня

Нові соцвиплати, доступні ліки, техогляд: що зміниться з 1 липня

З 1 липня в Україна відбудеться низка змін. Зокрема від 1 числа в Україні запровадять нові виплати для малозабезпечених сімей, "Доступні ліки" мають стати все доступніше, а у вишах почнеться вступна кампанія. У межах євроінтеграції зміняться стандарти напруги в мережі та правила проходження техогляду. 

Редакція 057 розповідає детальніше про те, що зміниться в Україні з 1 липня 2025 року.

Нові виплати для сімей з низькими доходами

Пенсійний фонд у липні запускає експериментальний проєкт для сімей з низькими доходами. В рамках цього проєкту запроваджують новий вид базової соціальної допомоги, яка поєднує кілька видів виплат в одну. 

З 1 липня отримати таку виплату зможуть сім’ї, які на дату звернення є отримувачами допомоги:

  • малозабезпеченим сім’ям;
  • на дітей одиноким матерям;
  • на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях;
  • тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме.

Родини, що відповідають вимогам, можуть отримати:

  • 4 500 грн — на першого члена родини;
  • 3 150 грн (тобто 70%) — для кожного повнолітнього члена сім’ї (на кожного наступного дорослого);
  • 4 500 грн — на дітей до 18 років, а також осіб з інвалідністю I–II груп.

З 1 жовтня до проєкту зможуть долучитися й інші сім’ї, обставини яких відповідають встановленим вимогам та критеріям.

Базова соціальна допомога призначається за повний місяць, у якому уповноважений представник сім’ї звернувся за її призначенням, незалежно від дати звернення. Виплата призначається строком на шість місяців з подальшим автоматичним продовженням виплати такої допомоги на час реалізації експериментального проєкту (два роки), повідомили у Пенсійномй фонді.

Крім цього, з 1 липня 2025 року внутрішнє адміністрування соціальних допомог, які отримують українці, здійснюватиме Пенсійний фонд.

Для отримувачів соціальних виплат із нововведенням нічого не змінюється, зміни відбудуться виключно на рівні внутрішнього адміністрування. Усі, хто отримував соціальні виплати та має відповідне право, отримуватимуть їх і надалі.

Завдяки передачі повноважень з адміністрування виплат ПФУ збільшується кількість місць для звернення: крім ЦНАПів та працівників сільських/селищних/міських рад, можна буде звернутися ще й до найближчого сервісного центру Фонду.

"Доступні ліки" у всіх аптеках

З 1 липня 2025 року всі аптеки в Україні мають приєднатися до програми Доступні ліки, інакше втратять ліцензії:  всі аптеки зобов’язані укласти відповідний договір з Національною службою здоров’я України (НСЗУ).

Це означає, що тепер отримати ліки безоплатно чи з частковою доплатою за цією програмою можна буде в будь-якій аптеці. Раніше в обовʼязковому порядку до програми були приєднані лише аптеки, розміщені в лікарнях, розповіли в МОЗ:

Ліки можна отримати за е-рецептом без прив'язки до місцевості, де цей рецепт був виданий, чи місця проживання пацієнта. Наприклад, якщо пацієнтові виписаний е-рецепт в Києві, то отримати ліки за ним можна і в Одесі. 

Техогляд із відеофіксацією

У липні набудуть чинності нові вимоги до обов'язкового техконтролю. Процес огляду тепер фіксуватимуть на фото та відео, а у кожному пункті техконтролю тепер має бути щонайменше дві камери.

Це має наблизити процедуру до європейських стандартів та зменшити кількість фіктивних техоглядів. Нагадаємо, техогляди обов'язкові для:

  • легкових машин, які використовуються в комерційних цілях, причепів до них (термін експлуатації понад 2 роки);
  • вантажних авто до 3,5 тонн, причепів до них;
  • вантажних машин понад 3,5 тонни, причепів до них і таксі;
  • автобусів, транспортних засобів з небезпечними вантажами.

Тим, хто не проходитиме техогляд, випишуть штраф на 340 грн.

Новий стандарт напруги

З 1 липня в Україні змінюється стандарт напруги в електромережі – замість звичних 220 вольтів буде 230. Насамперед споживачі не відчують цього переходу. Для них він станеться "автоматично".

Зміна рівня напруги не несе загрози для побутових електроприладів, адже більшість електроприладів – імпортовані з ЄС, а європейські країни вже і так мають стандарт напруги 230 В чи більше. Це можна перевірити на самій техніці, на сайті виробника, на зарядці тощо.

Крім цього, перехід на новий стандарт напруги не вплине на суми у платіжках за світло, адже кошти нараховуються за спожиту електроенергію, а напруга – це тиск в системі, а не кількість електрики.

У НКРЕКП пояснюють, що стабільніша напруга означає менший ризик для побутової техніки, що часто виходила з ладу через перенапругу або занижені показники. Також зменшиться потреба у використанні стабілізаторів і захисних пристроїв.

"Крім того, це сприятиме підвищенню енергоефективності — електроприлади зможуть працювати в оптимальному режимі, без перевантажень і втрат потужності", — наголошує регулятор.

Зміна умов відправлень від "Укрпошти"

"Укрпошта" оновила умови приймання відправлень із післяплатою для фізичних осіб. З 1 липня запроваджуються нові ліміти на грошові операції у відділеннях.

З 1 липня ліміти на виплату готівки у відділенні фізособам будуть такими:

  • максимальна сума платіжних операцій упродовж одного календарного місяця – 100 тис. грн;
  • максимальна кількість платіжних операцій упродовж одного календарного місяця – 10 шт.

Водночас ліміти на післяплату для фізосіб із виплатою на банківську картку не зміняться:

  • максимальна сума платіжних операцій на день – 29 999 грн;
  • кількість платіжних операцій упродовж одного дня – до 50 шт.;
  • максимальна сума платіжних операцій на місяць – 250 тис. грн;
  • кількість платіжних операцій упродовж одного місяця – до 500 шт.

В "Укрпошті" кажуть, що таких лімітів вдосталь будь-кому, хто не веде підприємницької діяльності.

Початок вступної кампанії

1 липня 2025 року розпочинається реєстрація електронних кабінетів вступників до закладів вищої освіти. Кабінет необхідний для подання заяв на участь у вступній кампанії.

У Міністерстві освіти і науки наголошують: усі вступники мають створити новий електронний кабінет, адже кабінети з попередніх років анульовано. Водночас кабінет учасника НМТ на сайті Українського центру оцінювання не є електронним кабінетом вступника — це інша система, призначена лише для тестування.

Електронні кабінети створюються через сайт Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО).

Для реєстрації кабінету потрібно вказати:

  • дійсну електронну адресу (вона буде логіном);
  • пароль для входу;
  • серію та номер документа про освіту;
  • номер, PIN-код та рік отримання сертифіката НМТ або екзаменаційного листка;
  • за відсутності сертифіката НМТ — тип і номер документа, що посвідчує особу, або РНОКПП (ідентифікаційний код).

Після заповнення форми на вказану електронну пошту надійде лист із посиланням для активації. Його потрібно підтвердити протягом 15 хвилин.

З 3 липня в кабінеті буде відкрито подання заяв на творчі конкурси. Заяви на участь у творчих конкурсах на бюджет можна подати до 18:00 10 липня, на контракт — до 25 липня. Проведення самих конкурсів триватиме з 8 до 19 липня (на бюджет) і до 1 серпня (на контракт).

Увага: заява на участь у творчому конкурсі — це не те саме, що заява на вступ. Для повноцінної участі в конкурсі необхідно подати обидва типи заяв.

Нагадаємо, що у липні тисячі харків'ян отримують додаткові квитанції за газ

Сплатити потрібно буде за ремонтні роботи, які провели газовики в багатоквартирних будинках Харкова. Про це повідомили в Харківської міської філії «Газмережі». 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#вступна кампанія #соцвиплати #техогляд #ліки #гроші
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Оголошення
live comments feed...