• Головна
  • Українські студенти в ЄС: умови навчання та зміни 2025
15:00, Вчора
Надійне джерело

Українські студенти в ЄС: умови навчання та зміни 2025

Українські студенти в ЄС: умови навчання та зміни 2025

Міністр освіти України Оксен Лісовий закликав абітурієнтів вступати саме до українських вишів, підкреслюючи, що освіта там якісна. Проте певна частина українців обирає для себе чи своїх дітей саме отримання диплома за кордоном. Які умови навчання та вступу в різних країнах, розбиралися 057.ua.

Німеччина та Австрія

В Німеччині навчання в державних університетах в цілому є безкоштовним, але є певні фінансові моменти:

  • Semesterbeitrag - семестровий внесок, який складає від 100 до 500 євро залежно від університету. Вказана сума покриває витрати за студентський квиток, користування бібліотекою, спортзалом тощо. Сплата Semesterbeitrag є обов’язковою.
  • Sperrkonto - спеціальний банківський рахунок, на якому має бути 12 тисяч євро. Sperrkonto є підтвердженням фінансової забезпеченості іноземного студента. Якщо такого немає, то за студента має поручитися громадянин Німеччини.
Українські студенти в ЄС: умови навчання та зміни 2025, фото-1

Зі свідоцтвом про закінчення школи в Україні у місцеві виші не приймають. Потрібно до цього провчитися один-два роки в українському університеті або ж закінчити в Німеччині Studienkolleg - підготовчий коледж для іноземних студентів, який також можна використовувати для вивчення німецької мови на достатньому для вступу рівні - C1.

Ілона Капустенко два роки провчилася в одному з українських вишів, а потім вступила в Studienkolleg Sachsen на курс DSH для оволодіння німецькою мовою. Курс інтенсивний, і навчання на ньому триває 5 місяців. Вона розповіла:

Достатньо складно через обмеження у часі, але це чудова можливість покращити свої знання мови й отримати той рівень і ті знання, які вимагає навчання в Німеччині. Для абітурієнтів, які хочуть почати своє навчання в Німеччині, є також можливість навчатися 1 рік в Studienkolleg, з метою складання іспиту Abitur (це аналог українського ЗНО-НМТ).

При цьому, варто розуміти, що стипендію студенти не отримують. За житло, їжу, медичне страхування тощо доведеться сплачувати самостійно. Вартість залежить від землі та міста.

Українські студенти в ЄС: умови навчання та зміни 2025, фото-2

В Австрії теж є можливість безкоштовного навчання у вишах. Можна вступити й після школи, але потрібно буде здати академічну різницю (Studienstand), оскільки в Україні навчаються 11 років, а в Австрії - 12. Предмети залежать від обраної спеціальності. Що стосується рівня німецької мови, то у деякі виші можуть прийняти й з A1 (розуміння та використання найпростіших фраз та виразів у повсякденності), але у такому разі будуть підготовчі семестри. Протягом них потрібно буде довести знання мови до рівня С1.

Польща

До весни 2025 року вища освіта для українців тут була безоплатною. Зараз в деяких університетах може надаватися знижка у 40 відсотків. Для цього, окрім завіреної нотаріально документації, потрібно мати PESEL UKR, тобто, ідентифікаційний номер для українців, що отримали тимчасовий захист, для доступу до різних послуг, а також підтверджений рівень знання польської не нижче В1.

Норвегія

Можливе безплатне навчання за умови відсутності заробітку та наявності тимчасового захисту. Проте відразу після школи не приймають, а потрібно ще провчитися перед цим один рік в українському виші. Рівень знання норвезької мови — не нижче В2. При цьому, на базі багатьох університетів є підготовчі курси, що допомагають підтягнути норвезьку до потрібного рівня. Також може знадобитися підтвердження рівня англійської мови, теж не нижче В2.

Нідерланди та Франція

В Нідерландах жодних пільг від держави для тих, хто має тимчасовий захист, немає. При цьому, плата за навчання в декілька разів вища, ніж для нідерландців, тобто, як для людей не з ЄС.

Українські студенти в ЄС: умови навчання та зміни 2025, фото-3

У Франції в деяких вишах на певних спеціальностях можна розраховувати на стипендію або ж одноразову чи щорічну соціальну допомогу. Остання надається у разі, якщо студенту менше як 35 років. Виключенням є студенти з інвалідністю - вони можуть отримувати таку виплату у будь-якому віці. Ті студенти, які отримують стипендію або соціальну допомогу, не сплачують CVEC - обов’язковий щорічний внесок від студентів на підтримку здоров’я, соціального, культурного та спортивного життя. При цьому, умови для тих, хто вже навчається, та тих, хто тільки планує, відрізняються.

Оксана Мироненко зараз закінчує третій курс Тулузи III — Поля Сабатьє, отримуючи стипендію у 500 євро. Раніше стипендія була 600 євро, і було простіше вступити. Не потрібно було знання французької мови, і пропонували різні курси. Зараз же потрібен рівень мови В2. Як розповіла Оксана, стипендії в цілому вистачає:

Гуртожиток коштує 200 євро, а інше залишається на прожиття. На це можна прожити, оскільки якщо є стипендія, то можна харчуватися у їдальні, де за основну страву, напій та десерт сплачується тільки 1 євро. Можна зареєструватися на спеціальному сайті, куди вносяться всі дані зі студентської картки. Після цього можна просто приходити в їдальню із карткою, і там через QR-код знімається з рахунку 1 євро. 

Чехія, Болгарія та Словаччина

Українські студенти в ЄС: умови навчання та зміни 2025, фото-4

В Чехії є можливість безкоштовного навчання та отримання стипендії, у тому числі й соціальної. Потрібен рівень знання чеської С1. Статус тимчасового захисту можна використати у тому числі й для того, щоб безпосередньо у цій країні пройти мовні курси, підтягнувши свій рівень. Далі потрібно оформлювати студентську візу, що рекомендується розпочати робити за рік до вступу, враховуючи всі деталі.

В Болгарії українці у вишах можуть навчатися тільки платно. При цьому, потрібно мати підтверджений рівень болгарської В2.

В Словаччині можливе безкоштовне навчання за умови підтвердженого рівня словацької В2. При цьому, може знадобитися здача вступних іспитів.

Естонія, Латвія та Литва

Українські студенти в ЄС: умови навчання та зміни 2025, фото-5

В Естонії можливе безплатне навчання за умови здачі державних іспитів. При цьому, рівень естонської повинен бути не нижче В2. У більшості вишів вимагають рівень С1. Також потрібно мати сертифікат про підтверджений рівень знання англійської мови.

В Латвії є можливість отримувати стипендію за умови знання латиської на рівні не нижче В2 саме на латиськомовних програмах та після навчання протягом одного року в українському виші. Вона складає 500 євро для бакалавріату та магістратури, проте всі витрати не покриває. При цьому, стипендія не всі роки навчання після подачі однієї заяви на неї. Потрібно буде подавати нову заяву на стипендію кожні:

  • 10 місяців на бакалавраті та магістратурі
  • 11 місяців на аспірантурі
  • два роки, якщо у студента спеціальність пов’язана саме з латиською філологією (культура, історія, мова, література Латвії), на магістратурі.

В Литві українці можуть розраховувати на бюджетні місця так само, як і місцеві. При цьому, в окремих вишах можуть бути й додаткові виплати та стипендії. Знання литовської мови обов’язково не в усіх університетах, оскільки є, зокрема, англомовні програми, для навчання на яких потрібен підтверджений сертифікатом рівень знання англійської. Якщо ж абітурієнт обирає литовськомовну програму, то рівень має бути не нижче В2.

Великобританія

Українські студенти в ЄС: умови навчання та зміни 2025, фото-6

Повністю безкоштовного навчання немає. В деяких британських університетах можливий прийом на перший курс бакалавріату, якщо студент закінчив один рік в українському виші. Такі заяви розглядаються індивідуально, з урахуванням пройденого навчання та відповідності обраному курсу.

Після закінчення школи в Україні можна безплатно пройти Sixth form, тобто, дворічну програму доуніверситетської підготовки, після якої потрібно буде скласти іспити A-level, а потім ще IELTS - міжнародний тест на знання англійської мови. В період проходження Sixth form можна мати шанс на отримання щомісячної соціальної допомоги Universal Credit, проте тільки якщо особі від 18 до 21 року.

Канада та США

Українські студенти в ЄС: умови навчання та зміни 2025, фото-7

В Канаді є шанс отримання стипендії за умови високих академічних досягнень, проте конкуренція дуже висока: таку виплату отримує в середньому 1 із 40 студентів. Університети англомовні та франкомовні. В перших є обов’язковою здача тесту на знання англійської мови (IELTS, TOEFL (стандартний тест для оцінки знань англійської у не носіїв мови), CAEL (канадський академічний тест на знання мови)). В других умови свої в кожному виші.

В США обов’язковим є сертифікат TOEFL, де кількість балів не менш як 79. Також обов’язково мати рекомендаційні листи зі школи та виписку з банку про стан рахунку. Безкоштовного варіанту навчання немає.

Міжнародні гранти на навчання для українців

Українські студенти в ЄС: умови навчання та зміни 2025, фото-8

Є різні програми, які дозволяють частково або повністю покрити вартість навчання за кордоном для українців. В середньому, за закордонними грантами студенти можуть отримувати від 800 до 2500 євро на місяць.

Серед найпопулярніших, зокрема, такі:

  • Erasmus+ - програма ЄС, що займається фінансуванням студентських обмінів, магістерських програм та спільних дослідницьких проєктів.
  • Fulbright - стипендіальна програма США для аспірантів та дослідників з України.
  • DAAD - стипендіальна програма від Німеччини, яка доступна і для тих, хто навчається на бакалавріаті. Охоплює вона як гуманітарні спеціальності, так і технічні.

Якщо говорити загалом, то обов’язковими для вищої освіти за кордоном є:

  • завірений нотаріально переклад освітньої документації (атестат, свідоцтво про середню освіту, результати НМТ, диплом) на мову країни, у якій є плани навчатися
  • знання мови країни для навчання на рівні від В1 до C1 - тобто, від вміння говорити на прості повсякденні теми та розуміння основних моментів складних текстів до вміння розмовляти на складні теми у будь-якій сфері без роздумів над підбором слів.

Також варто враховувати, що кількість закордонних вишів, де приймають українців на різних пільгових умовах (не платно, зі знижкою чи можливістю стипендії), є обмеженою. При цьому, ситуація може різнитися від абітурієнта до абітурієнта, а тому бажано спочатку написати на електронну пошту того чи іншого університету і вточнити деталі для себе, надавши перекладену освітню документацію.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#освіта #ЄС #мова #диплом #студенти
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...