• Головна
  • Якість пального, комунальні тарифи та мобілізація: які зміни відбудуться у травні в Україні
11:23, Сьогодні

Якість пального, комунальні тарифи та мобілізація: які зміни відбудуться у травні в Україні

Якість пального, комунальні тарифи та мобілізація: які зміни відбудуться у травні в Україні

Травень принесе нові зміни у різних напрямках життя українців: що варто знати. 

Нові вимоги до якості пального, мобілізація та НМТ: що нового варто очікувати від травня українцям, дізнавалася редакція 057.

Якість пального: нові вимоги

Із травня в Україні змінюється вимога до складу бензину. Відтепер у пальне з октановим числом нижче 98 обов’язково додаватимуть щонайменше 5 % біоетанолу. За словами керівника однієї з мереж АЗС Василя Даниляка, ця норма поступово може зрости до 8–10 %, залежно від технічних можливостей.

Пальне на заправках може подорожчати, але несуттєво, особливо якщо враховувати світове падіння цін на нафту. Бензин Е5 нестандартний для євросоюзівських виробників, бо більшість з них уже давно випускають Е10. Відповідно, щоб випускати Е5 для потреб України, виробникам доведеться облаштувати окремі виробничі потужності – резервуари та наливні естакади.

За це вони з нас просять 15-25 доларів за тонну. Це означає здорожчання літра на 50-80 копійок. Сподіваюся, що через падіння цін на нафту ми в травні отримаємо мінус три гривні на літрі і ніхто нічого не помітить, – розповів директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн.

Нововведення сприятиме зменшенню викидів CO₂ та принесе державі понад мільярд доларів щорічно, адже біоетанол вироблятимуть із українського зерна. 

"Смарагдові" світлофори

Якість пального, комунальні тарифи та мобілізація: які зміни відбудуться у травні в Україні, фото-1

Ще одне нововведення для власників авто: з 1 травня в Україні діятиме оновлений стандарт для світлофорів. Відтепер нові об'єкти, а також ті, де потрібна заміна обладнання, отримуватимуть не класичні зелені лінзи, а більш насичений відтінок, який називають смарагдовим. Як пояснив заступник керівника патрульної поліції Олексій Білошицький, ці зміни не стосуватимуться всієї країни одночасно, а запроваджуватимуться в межах новобудов або реконструкцій.

За словами Білошицького, основні відмінності у світлофорах будуть такими:

  • стрілки на лінзах світлофорів будуть шевронні;
  • колір зеленого сигналу світлофора буде зеленим - більш насиченим, приведеним до європейських стандартів;
  • велосипедні світлофори - з піктограмою велосипеда та з лінзою 100 мм (для велосипедних доріжок та розміщення праворуч від дороги);
  • велосипедні світлофори - з піктограмою велосипеда та з лінзою 200 мм (якщо світлофор розміщений над дорогою);
  • спільні велопішохідні світлофори;
  • таймер зворотного відліку часу - як на пішохідних, так і на транспортних (в тому числі на велосипедних) світлофорах.

Комунальні платежі

Кабмін ухвалив рішення продовжити дію тарифу на електроенергію 4,32 грн/кВт·год до кінця жовтня 2025 року. Для власників двозонних лічильників нічна ціна залишається вдвічі нижчою – 2,16 грн/кВт·год.

Водночас скасовується пільговий тариф для тих, хто використовує електроопалення – тепер усі побутові споживачі сплачуватимуть єдину ставку. Ціна на газ для населення не зміниться – 7,96 грн за кубометр і залишатиметься фіксованою до кінця квітня 2026 року.

Виплати ВПО

Внутрішньо переміщені особи продовжать отримувати грошову допомогу на проживання. Виплати автоматично пролонговані на 4 місяці – з 1 травня. Тим, хто отримував кошти раніше, повторно подавати заяву не потрібно. Нові отримувачі можуть оформити довідку ВПО та подати заявку на допомогу через застосунок "Дія".

У разі відмови через доходи чи майно, родина може підтвердити право на виплати через ЦНАП або орган соцзахисту.

"Резерв+" і мобілізація

Із 8 травня у застосунку "Резерв+" буде доступно два нових типи відстрочок: для тимчасово непридатних до служби (6–12 місяців), а також для осіб, у яких один з подружжя вже мобілізований і є дитина до 18 років.

Крім того, влітку в застосунку запровадять опцію оплати штрафу за порушення правил військового обліку – із можливістю отримати знижку 50 %.

Мобілізація: з 1 травня до ЗСУ можуть призивати чоловіків віком від 50 років, якщо вони не мають відстрочки. Звільнення від мобілізації залишаються для аспірантів, викладачів та здобувачів першої вищої освіти.

Скорочення терміну БЗВП

Від травня змінюється тривалість базової загальновійськової підготовки (БЗВП) для категорії "обмежено придатні". 

За рішенням військово-лікарської комісії, такі особи можуть проходити службу лише в тилових частинах (у частинах забезпечення, підрозділах охорони, ТЦК і СП, військових вишах, навчальних центрах, медичних підрозділах, а також підрозділах логістики, зв’язку та охорони).

Програма навчання для них з 1 травня передбачатиме:

  • скорочення терміну підготовки з 45 діб до 30 діб;
  • зниження рівня фізичних навантажень;
  • формування окремих навчальних підрозділів.

Нововведення торкнуться як військовослужбовців, які щойно призвані на службу, так і тих, хто раніше проходив навчання на кафедрах військової підготовки або проходить її повторно.

НМТ і стипендії

14 травня стартує основна сесія НМТ-2025, яка триватиме до 25 червня. Запрошення з інформацією про місце та час проведення тесту учасники зможуть завантажити з 4 травня.

Для тих, хто не зможе скласти тест у ці дати, передбачена додаткова сесія – з 14 по 25 липня. Реєстрація триватиме з 9 до 14 травня.

З 1 травня 2025 року стипендії для курсантів становитимуть до 8 тис. грн, а відмінники-випускники отримуватимуть до 20 тис. грн. Відповідну постанову ухвалив Кабінет міністрів. Нині курсанти отримують грошове забезпечення в розмірі від 2 880 грн до 3 145 грн. Міністр оборони Рустем Умєров наголосив, що це – крок до підвищення престижу військової освіти.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#бензин #мобілізація #тарифи #НМТ #БЗВП
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...