
Восьме березня у Харкові: скандал навколо штучних квітів та вимоги інакше використовувати вулиці

За тиждень до Міжнародного жіночого дня вулиці Харкова прикрасили штучними квітами. Разом з ними весняний декор з'явився в саду Шевченко та біля Оперного театру.
Для частини містян це стало новою фотозоною та місцем прогулянок. Інші відразу відреагували критично. Але в мерії запевнили, жодної копійки з бюджету Харкова не витратили на прикраси. До оформлення долучилися художні майстерні, які надали свої вироби, щоб підтримати харків’ян, повідомили в Харківській міськраді.
На святкове оздоблення міста кошти з бюджету не витрачалися. Частину декорацій виготовили працівники Центрального парку, інші привезли з Фентезі-парку. Деякі елементи планували встановити ще навесні 2022 року, але через повномасштабне вторгнення цього не вдалося зробити, йдеться в офіційному повідомленні.
Але не питання грошей турбували частину містян. Представниці різних жіночих рухів наголосили на недоречності продовження радянських традицій 8 березня, яка де-факто не є святом краси, а є днем боротьбі за рівні права.
Коаліція «Харківщина 1325», в яку входить десять жіночих організацій Харківщини, публічно звернулися до мера Харкова Ігоря Терехова. В листі йдеться про те, що феміністкам та болісно бачити на вулицях Харкова банери із вітанням мешканців і мешканок міста зі святом весни і краси. По-перше, такого свята в Україні не існує. По-друге, зміст такого вітання суперечить основній сутності державного свята, яке відзначається 8 березня, і знецінює попередні досягнення українського жіночого руху, який має 140-річну історію, зазначають авторки звернення.
Вважаємо, що підміна понять і спотворення сутності державного свята через радянські наративи не мають права існувати в інформаційному просторі нашого міста, і тим більше, офіційно проголошуватись лідерами думок.
Пропонуємо напередодні Міжнародного дня боротьби за права жінок і міжнародний мир та впродовж Місяця жіночої історії піднімати питання рівності прав, говорити про досягнення жінок у різних сферах соціально- економічного життя міста, підтримувати та просувати жіночі ініціативи, мотивувати харків’янок до активності та висловлювати їм повагу з боку влади, а не акцентувати увагу на фізичних характеристиках жінок та їхніх репродуктивних особливостях, запропонували автори петиції.
Окрім офіційного звернення членкині жіночих організацій провели низку просвітницьких та інших заходів присвячених правам та сьогоденним викликам жінок у рамках тижнів "Жіночої солідарності".

Доньки, партнерки та подруги загиблих воїнів, медійниці, мисткині, волонтерки та військові звернулися до містян та харківської влади провели фотоакцію щодо долучення до розвитку культури пам’яті та вшанування полеглих захисників та захисниць.
«Уявіть, що на місто-мільйонник спиняється лише одне перехрестя, а деякі водії та пішоходи зустрічають це неохоче. Натомість Харків святкує прихід весни за 30 кілометрів від фронту. Ми не рахуємо кошти, витрачені на декорації, бо з цим краще впорається ХАЦ. Але бачимо, що в міста є неабиякий ресурс. То чому не направити бодай частинку з нього на памʼять про тих, хто відбив окупантів на підступах до Харкова у 2022, поліг на Купʼянщині, загинув у боях на сході або на півдні? Щоб зустрічати весну з повагою та робити селфі, памʼятаючи, якою ціною. Наше місто чудове та заслуговує гідно памʼятати героїв. Кожен і кожна
можуть стати прикладом для наслідування", - процитувало учасниць медіа "ЛЮК", журналісти якого стали співучасниками акції.
Інший проєкт реалізувати вдалося. Це банери, в яких можна прочитати про видатних українок. Але автори ініціативи наполягають, що ці імена залишилися на вулицях назавжди.
«Іменем жінки» — проєкт, присвячений українкам, які цілком заслуговують на те, щоб їхні імена звучали щодня — закарбовані в назвах вулиць, провулків та в’їздів. Наразі ж із 3149 назв, наведених у загальному реєстрі урбанонімів Харкова, лише 1% містить жіночі імена — така от статистика, йдеться в анотації проєкта.