
Національний кешбек: що це таке та як отримати гроші

Особливості державної програми «Національний кешбек» для пересічних громадян і до чого вона призвела на даний час.
Що «Національний кешбек», які банки беруть участь у програмі й скільки буде нараховуватися
Даний проєкт є державною програмою з підтримки українського виробника, за якою при покупці вітчизняного товару громадянин може отримати назад 10 відсотків від ціни. Для того, щоб взяти участь у проєкті, треба мати картку в одному з наступних банків: ПриватБанк, Сенс Банк, Ощадбанк, А-банк, Глобус, ПУМБ, Укрсиббанк, monobank (Універсал Банк), Укрексімбанк, Укргазбанк, Банк Кредит Дніпро.
При цьому, мінімально на місяць може нарахуватися 2 гривні, а максимально - 3 тисячі гривень. Тобто, якщо навіть накупити українських товарів на 100 тисяч, 10 тисяч назад на рахунок не повернуться. Зняти нараховані відсотки з картки не можна, як і вивести їх на інший рахунок.

Як доєднатися до програми та як і коли нараховуються кошти?
Для того, щоб стати учасником «Національного кешбеку», потрібно завантажити «Дію» на смартфон, а потім обрати відповідний пункт в «Сервісах». Можна як відкрити нову картку, так і обрати існуючу, але вона обов’язково має бути прив’язана до «Дії». В даному додатку можна буде й переглядати, як будуть нараховувати та платити кешбек. Надходити вказані 10% будуть до 20 числа наступного місяця.
При цьому, варто врахувати, що всі кошти за листопад 2024 року треба буде використати не пізніше, ніж до 31 січня 2025 року. Гроші вже за грудень виплатять у лютому 2025, і їх можна буде витрачати до 2026. Якщо не використати у відповідний термін, то гроші будуть повернені до державного бюджету.

На що можна було витрачати та на що можна витрачати зараз
Раніше можна було витрачати кешбек на товари та послуги. Зараз же, як повідомляє Міністерство економіки, лише на послуги.
Подивитися повний список того, які продавці долучилися до програми, можна на сайті «Зроблено в Україні», натиснувши в правому верхньому кутку позначку «Національний кешбек», обравши зліва пункт «Споживачу», а далі натиснувши «Дізнатися більше» і в описі програми перейти за посиланням до слова «магазинах». Проте варто зазначити, що не всі товари й послуги у цих продавців могли й можуть входити у програму. Все залежить від того, чи вони були додані самим магазином у перелік.
Не могли підпадати під програму підакцизні товари, тобто алкоголь, вироби з тютюну та пальне. Винятком були вина та медові напої без спирту.
При цьому, оплачувати потрібно буде повну вартість. Не можна, наприклад, зі 100 гривень за лікарські послуги 10 гривень оплатити карткою для «Національного кешбеку», а інші 90 - іншою карткою. Окрім оплати послуг, ці гроші можна переказати на благодійність або витратити на військові облігації.
Чи є податок на це
Як вказало Міністерство фінансів України, кошти «Національного кешбеку» не оподатковуються.

Наскільки програма є безпечною
Коли проєкт почав діяти, було багато суперечок щодо того, чи є він безпечним для пересічного українця, враховуючи те, що при долученні до цього держава отримує доступ про розрахунки особи відповідною карткою. Заступниця міністра економіки Надія Бігун наголосила, що небезпеки в участі у програмі немає. Користувачем надається згода тільки на передавання інформації про транзакції, щоб нараховувалися відсотки, і далі ці дані не зберігаються та не передаються.
Різні експерти цю думку загалом підтримали. По-перше, тому, що Податкова може отримати дані про доходи тільки у разі конкретної перевірки чи за рішенням суду, а просто так інспектор про заробітки не дізнається. По-друге, оберегом від побоювань є максимальна сума кешбеку. Оскільки вона складає всього 3 тисяч гривень, то питання у банків через такі досить незначні кошти зазвичай не виникають.

«Національний кешбек» в дії
Чи є вигода для магазинів
За даними видання Forbes, в цілому різні торгівельні мережі оцінюють вплив проєкту позитивно. Зокрема, представники АТБ вказали, що було невелике зростання продажів товарів з переліку. Retail Group (бренди «Велмарт», «Велика кишеня») повідомила, що в них активніше купували побутову хімію, дезінфектанти й засоби для прибирання.
Чи підтримувалися таким чином українські товари
За повідомленням пресслужби Приватбанку, а також даними Міністерства фінансів, українці й до відміни дії програми на товари не витрачали на них багато. Близько половини всіх грошей йшло на поповнення мобільного рахунку. Далі у списку оплата комунальних послуг та інтернету, а останніми є медичні послуги.