Подорожі Україною: куди піти в Житомирі, - ФОТО
Житомир - місто на Півночі України, розташоване на річці Тетерів.
Житомир - важливий транспортний вузол, через місто пролягає автошлях з Києва на Львів. Тож якщо під час подорожі ви не поспішаєте і готові дізнатися щось нове про місто, у вас є шанс.
Житомир – одне з найстаріших міст України. За місцевою легендою, яку записав історик XIX століття, священник Микола Трипольський, місто започатковано близько 884 року, і свою назву отримало від імені руського дружинника київських князів Аскольда та Діра — Житоми́ра, що нібито відмовився служити Олегу, сховався в лісах і оселився на високій скелі при злитті рік Кам'янки й Тетерева. Згодом над глибоким (близько 30 метрів) урвищем над Кам'янкою збудували дерев'яний замок (зараз на Замковій горі у цьому місці розташований філіал обласного архіву).
І хоч Житомир - один з найменших обласних центрів країни, тут є чим помилуватися. Редакція 057 підготувала підбірку декількох цікавих місць у Житомирі.
Центральною вулицяМихайлівська. Це невеличка (370 метрів) пішохідна вулиця з безліччю красивих будівель. На момент свого створення вулиця називалась Піліпонівською, тому що виникла на місці селища старообрядців піліпонів. На той час це була околиця міста, проте в середині 19 ст. тут почав активно розростатись центр Житомира. У 1936 році Михайлівська вулиця стала першою асфальтованою дорогою міста. Сьогодні на вулиці діють численні магазини, кафе, ресторани. Влітку її прикрашають кольоровими парасольками й вона перетворюється на яскраву фотозону.
Кафедральний костел Святої Софії. Був зведений за ініціативою єпископа Яна Самуїла де Ожгі упродовж 1731-1746 рр. у еклектичному стилі (бароко і пізнього ренесансу) і знаходиться у історичному центрі Житомира – на Замковій горі. Згідно з історичними даними, на цьому місці колись був збудований дерев'яний костел, який пізніше розібрали. Вважається однією з найстаріших будівель міста. Сьогодні це римо-католицький храм, всередині якого можна побачити вишуканий настінний живопис та ліпнину та послухати органну музику.
Адреса: Замковий Майдан, 2
Лютеранська кірха. Це зведена в 1896 році велична цегляна будівля в неоготичному стилі. За радянських часів тут діяв спортзал, та із відновленням незалежності України знову відкрили храм. Наразі церквою опікується релігійна громада євангельських християн-баптистів, поруч побудували школу та дзвіницю.
Адреса: вулиця Коцюбинського, 3-5.
“Будинок Серце”. Неординарну будівлю почали зводити в середині XIX століття. Маючи невелику ділянку землі на перехресті двох вулиць, архітектор прагнув максимально використати наявний простір, тож майстер “вписав” будинок поміж сусідніх. Торцеві стіни будівлі збудовані під гострим кутом, тож з висоти пташиного польоту будинок нагадує серце (звідки й романтична назва), а при погляді збоку – видається абсолютно плоским.
З вікон цієї будівлі відкриваються краєвиди на Свято-Преображенський і Кафедральний собори й охоплюється поглядом майже вся площа Перемоги. Унікальна будівля має багато народних назв, та найчастіше називають її «Будинок у формі серця».
Адреса: площа Перемоги, 8.
Шодуарівський паркрозташований на березі річки Тетерів. Заснував його відомий меценат тих часів барон Іван Максиміліанович де Шодуар, який жертвував значні кошти на розбудову та розвиток Житомира. У 1964 році парк отримав статус пам’ятки садово-паркового мистецтва.
Раніше на території парку стояв палац барона де Шодуара, була велика кількість скульптур та унікальних дерев. Палац за радянської влади знесли, а зі скульптур вціліла лише статуя богині Артеміди. Також було побудовано сходи до річки Тетерів, які теж постраждали за радянської влади.
У 1950-х роках минулого століття за проектом головного архітектора міста С.М. Енегельмана при вході до парку збудували колонаду, поряд із якою є каскадний фонтан. Після проходження білої колонади починається Шодуарівський парк, де багато зелених насаджень та паркових скульптур на різні тематики, є дитячий майданчик, парк атракціонів, сцена. Великою популярністю користується альтанка, вона стоїть на скелястому схилі та з неї відкриваються гарні краєвиди.
Підвісний міст через Тетерів, споруджений 42 роки тому 300-метровий металевий шляхопровід тягнеться з Шодуарівського парку. Побудований на висоті 43 метри, утримується металевими вантовими конструкціями на двох пілонах висотою близько 70 метрів. З нього можна побачити старовинні райони Житомира – Мальованку, Корбутівку.
Гідропарк між Чуднівським шосе і водосховищем. Тут більш як 100 га змішаного лісу (переважно хвойних порід) на березі річки Тетерів, піщані пляжі (дорослий та дитячий). Це комфортна зона на відпочинку на свіжому повітрі та занять спортом.