Харківська обласна лікарня: рятуючи слух після вибухів
У ЛОР-відділенні Харківської обласної лікарні щоденно триває інтенсивна робота — пацієнтів тут завжди багато, а тиша тут рідкість. Через близькість до лінії фронту Харків постійно зазнає обстрілів, і кожен день сюди надходять люди з травмами слухового апарату, спричиненими вибухами. Статистика показує, що 80% постраждалих від вибухів отримують контузії.
Попри небезпеку, медики залишаються на місці, рятуючи постраждалих жителів міста та області. Харківська обласна лікарня є основним закладом регіону для лікування складних вибухових травм, і професіоналізм лікарів робить справжні дива: вони відновлюють розірвані барабанні перетинки, повертають слух і дають надію там, де загрожувала повна втрата слуху. Завдяки їхній роботі понад 500 пацієнтів, які отримали контузію з ускладненнями, знову можуть чути.
"Використання надзвичайно потужних снарядів стало основним фактором, через який акубаротравми (ураження слухового та вестибулярного апаратів — прим. ред.) є найпоширенішими ушкодженнями," — розповідає отоларинголог Михайло Калашник. "Спершу стабілізуємо постраждалих, знімаємо загрозу життю, а вже потім переходимо до відновлення слуху, адже навіть часткова втрата слуху сильно впливає на якість життя."
Для лікування травм середнього вуха, зокрема розриву барабанних перетинок, лікарі використовують хірургічні методи, фактично формуючи нову мембрану. При ушкодженнях внутрішнього вуха застосовують консервативне лікування, і рання діагностика значно підвищує шанси на відновлення слуху.
"Ми й раніше успішно робили такі операції," — ділиться Сергій Григоров, завідувач відділення. "Але тепер, завдяки новітньому операційному мікроскопу можемо робити ще більше.”
Операційний ЛОР-мікроскоп, який кілька тижнів тому був переданий лікарні благодійним фондом «Українські брокери без кордонів» за підтримки ПРООН у межах проєкту «Трансформаційне відновлення задля безпеки людей в Україні» та за фінансової підтримки уряду Японії, посилив технологічну оснащеність відділення.
Лікарі закликають: якщо ви опинилися поряд із вибухом, не ігноруйте симптоми та зверніться по допомогу. Контузія не завжди проявляється моментальною глухотою чи кровотечею з вух — інколи це може бути дзвін у вухах, погіршення слуху або запаморочення. У Харкові є сучасне обладнання та фахівці, здатні допомогти зберегти ваш слух.