Національний мультитест: правила складання
Іноземна мова та біологія - ці предмети найчастіше обирають харків'яни, які будуть складати НМТ в 2024 році
Про це йшлося під час брифінгу в Офіційному Медіацентрі Харківської ОВА за участі директорки Департаменту науки і освіти ХОВА Ольги Безпалової та директора Харківського регіонального центру оцінювання якості освіти Олександра Сидоренка.
Цьогоріч у Харківській області кількість зареєстрованих учасників НМТ, яке проходитиме з 14 травня по 25 червня, становить 12 837 осіб, що на 845 – більше у порівнянні з 2023 роком.
За словами директорки Департаменту науки і освіти Харківської ОВА Ольги Безпалової, в 11 населених пунктах області створено 49 тимчасових екзаменаційних центрів. Всі вони функціонують на базі захисних споруд цивільного захисту закладів загальної середньої освіти, закладів вищої освіти, метрошколи та підземної школи.
Всі ТЕЦи облаштовані комп'ютерною технікою, під'єднаною до мережі інтернет, забезпечені джерелами резервного живлення і системами Starlink. У місцях проведення тестувань чергуватимуть правоохоронні служби та медичні працівники.
НМТ проходитиме в один день. Тестування триватиме 240 хвилин. Два предмети (українська мова та математика) – до перерви, ще два (історія України та предмет за вибором) – після неї. На виконання завдань кожного предметного тесту відведено орієнтовно по 60 хвилин. Учасники зможуть самостійно розподіляти свій час в межах першого та другого блоку. Після першого блоку буде оголошено перерву, яка тривати 20 хвилин.
Учасники НМТ у Харківській області надали перевагу іноземній мові – 5586 осіб (43,3%). Інші виявили бажання складати четвертим предметом біологію – 2804 осіб (21,9%), географію – 2009 осіб (16,4%), українську літературу – 1777 осіб (13,9%), фізику – 434 особи (3,4%), хімію – 137 осіб (1,1%)»
Допуск учасників до ТЕЦ розпочнеться за 30 хвилин і припиниться за 10 хвилин до початку. При вході до ТЕЦ учасник повинен пред'явити паспорт, а також роздруковані сертифікат та за прошення. Ті учасники, котрі за будь-яких причин запізняться або при вході до ТЕЦ не пред'являть відповідні документи, допущені до участі в НМТ не будуть, наголосив директор Харківського регіонального центру оцінювання якості освіти.
Як і минулоріч, з 11 по 19 липня триватиме проведення додаткових сесій НМТ для учасників, котрі з поважних причин не зможуть взяти участь у основному тестуванні. Реєстрація на додаткову сесію триватиме з 10 по 15 травня. Дізнатися про дату, час і місце її проведення учасники зможуть 8 липня.
Інформацію про результати основних сесій НМТ за шкалою 100-200 балів буде розміщено в персональних кабінетах учасників 2 липня, додаткових – 26 липня.
Досвідчені вчителі дають такі рекомендації учням щодо успішного складання НМТ:
Поспішайте. Зважайте на час, необхідний для виконання завдань у тестах. Контролюйте свій час, не зволікайте. Без подібного контролю неможливо здолати той стрес (напруження), що викликає будь-яке тестування.
Випробовуйте. Додержуйтесь усіх рекомендацій щодо виконання окремого завдання чи тесту загалом. Наприклад, не варто двічі перечитувати малозрозумілу інструкцію, а треба відразу ж ознайомитися з варіантами відповідей. У такому разі зміст відповідей прояснить вам, що ж саме є необхідним в інструкції до завдання.
Пропускайте. Треба пропускати важкі чи незрозумілі завдання. Пам'ятайте: у тесті завжди знайдуться такі завдання, з якими ви обов'язково впораєтесь. Просто нерозумно не дібрати балів тільки тому, що ви не добралися до «своїх» завдань, а застрягли на тих, навчальний матеріал яких вам невідомий. Звичайно, така тактика може принести успіх далеко не завжди. Якщо тест побудований за принципом «сходів» і починається з легких запитань, то не варто пропускати всі перші завдання.
Угадуйте. Якщо ви не впевнені у виборі, але інтуїтивно можете віддати перевагу якійсь відповіді перед іншими, то інтуїції варто довіряти! Така довіра зазвичай приводить до приросту балів.
Виключайте. Багато завдань можна швидше виконати, якщо не шукати відразу правильну відповідь, а послідовно виключати ті, які явно не підходять. Метод виключення дозволяє концентрувати увагу всього на одній-двох відповідях (а це легше), а не відразу на п'ятьох-сімох (що набагато складніше).
Скорочуйте вибір. Якщо кілька відповідей (1–2) із чотирьох чи п'яти варіантів здаються вам зовсім невідповідними, а інші такими, що підходять з рівною ймовірністю, то правильніше буде не пропускати це завдання, а намагатися вибрати відповідь з інших просто навмання. Шляхом такої тактики ви отримаєте більше балів. Це – теорія ймовірності. Адже «негативне знання» (про те, яка відповідь точно не підходить) – це теж знання, і нерозумно відмовлятися від його використання.
Думайте тільки про поточне завдання. Коли ви бачите завдання, забувайте все, що було в попередньому: зазвичай завдання в тестах не пов'язані одне з одним, тому знання, які ви застосували в одному (уже виконаному вами), як правило, не допомагають, а тільки заважають сконцентруватись і правильно виконати інше завдання. Ця установка дає безцінний психологічний ефект – забудьте про невдачу в минулому завданні (якщо воно виявилося вам не до снаги). Думайте тільки про те, що кожне нове завдання – це шанс набрати бали.
Читайте завдання до кінця. Поспіх не повинен спонукати вас зрозуміти умови завдання за «першими словами» й добудовувати кінцівку у власній уяві. Це відмінний спосіб зробити прикрі помилки в найлегших запитаннях.
Не засмучуйтеся. У будь-якому тесті є завдання, з якими ви просто не зможете впоратися. Більше того, усі 100% завдань зможуть виконати лише одиниці! Тому немає ніякого сенсу розхлюпувати емоційну енергію на передчасну роздратованість. Навіть якщо вам здається, що ви припустилися багатьох помилок і просто завалили тест, пам'ятайте, що дуже часто таке відчуття є помилковим: при порівнянні ваших результатів з іншими може з'ясуватися, що інші допустили ще більше помилок. У підсумку ви одержите якщо не найвищий тестовий бал, то цілком пристойний. Ця установка особливо знадобиться «круглим відмінникам», які звикли при звичайних методах контролю домагатися максимального результату. Якщо ви хочете стати класним «тестовим бійцем», навчайтеся не тільки завдавати удари, а й «тримати» їх (якщо висловлюватися термінами боксу). Треба категорично відмовитися від «комплексу відмінника», який не звик непохитно переносити окремі локальні невдачі.
Заплануйте два кола. Сплануйте середній час на кожне завдання таким чином, щоб за дві третини (максимум три чверті) тестування пройти всі завдання «за першим колом». Тоді ви встигнете набрати максимум балів на легких для вас («своїх») завданнях, а потім зможете поміркувати й дібрати щось на важких, які вам спочатку довелося пропустити.
Нагадаємо, на Харківщині частина шкіл буде працювати офлайн.