Відповіді на питання під час «Прямої лінії» з Міністерством у справах ветеранів України (частина 1)
Автори: Тамара Тисячна і Сергій Чернявський
У Мінветеранів відбулася «пряма телефонна лінія» для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), серед яких є і учасники бойових дій та родини загиблих воїнів. На запитання додзвонювачів докладно відповіли: директор Департаменту соціального захисту ветеранського відомства Руслан Приходько, його заступник Руслан Кучук і начальник відділу з розробки та реалізації житлових програм цього ж департаменту Олена Недиба.
— Ми з чоловіком — ВПО з 2014 року. Чоловік — учасник АТО, інвалід ІІ групи. У 2019 році Старобільська районна адміністрація призначила нам виплату грошової компенсації для отримання жилого приміщення для ВПО, які захищали незалежність. Був відкритий рахунок на чоловіка в Ощадбанку. Але гроші ми не отримали. В 2022 році чоловіка мобілізували і 27 листопада 2022 року в лікарні Краматорська він помер. Чи можу я як дружина отримати цю виплату?
— Так. Міністерством у справах ветеранів були ініційовані зміни до Постанови № 280 від 18 квітня 2018 року, які ухвалені Урядом 24.03.2023 р. Зміни спрямовані на визначення уповноваженої особи, яка була включена в розрахунок грошової компенсації. Наразі ви можете за новим місцем проживання як внутрішньо переміщена особа реалізувати своє право на виплату грошової компенсації. Для цього потрібно подати пакет документів до органу соціального захисту за місцем вашого перебування як ВПО. До цього пакету документів мають увійти:
- Заява;
- копії рішення про призначення грошової компенсації;
- довідка про взяття на облік як ВПО;
- та документ, який посвідчує особу
У заяві необхідно зазначити, що грошова компенсація була призначена (не виплачена) на території, де ведуться бойові дії і спеціальний рахунок відкрито. Далі орган соціального захисту як уповноважений орган буде розглядати ваші документи і визначати вас як уповноважену особу для отримання коштів.
Місцева комісія під час розгляду подання від уповноваженого органу має перевірити документи на виплату грошової компенсації і надати рішення про відкриття спецрахунку в Ощадбанку на вас.
— Я — інвалід війни ІІ групи, воював в Афганістані. Я 20 років стою у Національній гвардії на квартирному обліку в Києві. Зараз я — внутрішньо переміщена особа, проживаю у Полтаві. Є різні накази про те, що ветерани російсько-української війни мають право на житло, але є й інші постанови, які передбачають таке право для тих, хто виконував інтернаціональний обов’язок на території інших держав. Але я 20 років стою на черзі, а вона не просувається. Як мені все-таки отримати житло?
— Вам необхідно звернутися до виконавчого комітету Полтавської міської ради із заявою про взяття вас на квартирний облік. До заяви подати копію довідки ВПО, довідки про те, що ви є особою з інвалідністю внаслідок війни. Заява про зарахування на квартирний облік подається відповідно до Правил обліку, затверджених Постановою КМУ № 470 від 11 грудня 1984 року. Протягом місяця вас мають поінформувати: зараховані ви на квартирний облік чи ні. Якщо вам відмовлять, можете звернутися до Мінветеранів, але до звернення рекомендуємо додати:
- їхню відповідь про відмову;
- копію довідки ВПО;
- та копію документа, який посвідчує ваш статус.
Після цього Мінветеранів у межах компетенції може звернутися до виконавчого комітету органу місцевого самоврядування.
— Я — учасник бойових дій. Мені нараховували пільги на неопалювальний сезон 980 грн. Так було у травні. За червень нарахували 268 грн. Чому так? Я спілкувався з Пенсійним фондом. Сказали, що таку суму нарахували на неопалювальний сезон. Але раніше була більша сума.
— З питаннями щодо нарахування пільг на житлово-комунальні послуги необхідно звертатися до органів Пенсійного фонду України. Для роз’яснень зверніться у письмовій формі. Звернення можна подати у довільній формі, виклавши свою історію та попросивши надати офіційну відповідь-розрахунок пільг на житлово-комунальні послуги за певний період, який ви скажете.
— Я військовослужбовець. Звільнився у січні 2023 року через поранення. Маю інвалідність ІІІ групи. Ми надіслали у січні документи на присвоєння статусу учасника бойових дій (УБД). Однак результату немає до цих пір, я не можу пільги оформити. Також написали заяву на виплату одноразової грошової допомоги, документи прийняли, але ніякої відповіді також немає.
— У вас є статус особи з інвалідністю ІІІ групи внаслідок війни? Пільгами можна користуватися за одним зі статусів — або учасника бойових дій, або особи з інвалідністю внаслідок війни.
Крім того, для тих, хто має статус особи з інвалідністю внаслідок війни, пільги і виплати передбачаються більші, ніж для учасника бойових дій. Якщо вам посвідчення особи з інвалідністю видано безтерміново, немає потреби в оформленні статусу учасника бойових дій.
Згідно з Постановою КМУ №975 від 25 грудня 2013 року, документи на виплату грошової допомоги подаються виключно до ТЦК та СП (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки). Звідти їх направляють до Міністерства оборони України для розгляду на комісії, де приймається рішення в межах їхніх бюджетних призначень. Щодо виплати вам краще звернутися на «гарячу лінію» Міністерства оборони, а також подати до відомства письмове звернення.
— Я інвалід війни ІІ групи. Отримав контузію та мав інсульт у 2014 році. Я ніяк не можу отримати житло. Не маю ні прописки, нічого, фактично живу на вулиці. Стою на квартирному обліку в Миколаєві. Мер обіцяє дати 200 квартир військовослужбовцям, а інвалідам війни, каже, Київ повинен займатися. Подавав документи на призначення грошової компенсації за житло, але мені лише обіцяють. Чому місто не може придбати мені житло?
— У зв’язку з тим, що у 2022 році кошти, які були передбачені Мінветеранів в бюджеті на виплату грошової компенсації, спрямувалися на підтримку обороноздатності держави і переведені до резервного фонду, фінансування житлових програм не відбувалось.
У цьому році передбачено фінансування. Була подана потреба, відповідно до Постанови КМУ № 719 від 19 жовтня 2016 року, станом на 01.03.2023 р., для виплати грошової компенсації.
По Миколаївській області, потреба на фінансування складає 71,3 мільйона гривень.
Згідно з затвердженим розподілом Урядом України від 26.05.2023 № 463-р, на Миколаївську область спрямовано кошти в обсязі 28 млн. 953 тис. грн. Виплата компенсації здійснюється в порядку черговості за пільговою категорією. Наразі вам найкраще звернутися до регіонального органу соціального захисту Миколаївської ОДА.
Щодо надання житла від міста, то так, на сьогодні це є проблемні питання через обмеженість фінансових ресурсів місцевих бюджетів. У першу чергу кошти спрямовуються на підтримку обороноздатності держави та соціальні виплати. Органи місцевого самоврядування реалізують програми, на які виділені кошти з державного бюджету.
— Я — мати загиблого військового. Хочу дізнатися, чи є правовою довідка, яку видала військова частина, про те, що мій син брав участь у заходах оборони України з 24 лютого 2022 року для оформлення статусу члена сім’ї загиблого захисника органами праці та соціального захисту населення?
— Перш за все, прийміть наші співчуття. Що стосується вашого питання, то, згідно із Постановою КМУ №740 від 23 вересня 2015 року, визначено перелік документів, необхідний для встановлення статусу члена сім’ї загиблого Захисника/Захисниці України. Рішення про відповідний статус встановлюється управлінням соцзахисту за місцем реєстрації. Однак довідка про участь — не є одним із основних документів для встановлення відповідного статусу.
— Чи можна дізнатися, коли надійде перша частина компенсації за загиблого сина? Він загинув 7 грудня 2022 року. Усі документи оформлені належним чином. Коли очікувати допомогу, чи існують якісь терміни?
— Виплати здійснюються, відповідно до Постанови КМУ №168 від 28 лютого 2022 року. Виплату здійснює силове відомство, у підпорядкуванні якого проходив службу Захисник — у межах своїх бюджетних призначень. Але вона буде, не хвилюйтеся.
— Я 19 січня 2023 року звільнений зі Збройних сил України. Службу проходив у військовій частині 3085. Пройшов МСЕК 08.03.2023 р., отримав ІІ групу інвалідності. До цього часу невідомо про одноразову виплату і нарахування пенсії.
— Це питання комунікації між військовою частиною, де ви проходили службу та інших структур. Для нарахування виплат рекомендуємо звернутись до ТЦК, який звертається до військової частини. У військовій частині, на жаль, не завжди є компетентні фахівці, які своєчасно і правильно оформляють документи.
Продовження у другій частині
Корисні телефони, департаменту соціального захисту Мінветеранів:
- Відділ з надання статусів: +38063 227 14 27, е-mail: [email protected]
- Відділ з питань соціальної підтримки: +38063 688 95 96 е-mail: [email protected]
- Відділ з розробки та реалізації житлових програм: +38063 688 95 98 е-mail: [email protected]
- Відділ по роботі з членами сімей загиблих: +38063 227 14 27 е-mail: [email protected]
Дякуємо Мінветеранів за пряму лінію, та нагадуємо є координатором та формувачем ветеранської політики, що запроваджує у практичне життя інституційну реформу у всіх сферах, які стосуються ветеранів та військовослужбовців. Головне завдання відомства – підготувати наших Захисників і Захисниць до мирного життя, вивчити їхні потреби та проблеми, які виникають на шляху такого повернення, встановити систему гідної опіки сімей загиблих Героїв, аби згадані категорії мали вільний доступ до всього належного їм пакету пільг, послуг та спроможностей.
Наразі триває апробація інструментарію та механізмів, що забезпечують комфортну реінтеграцію воїнів у мирне буття, і однією з форм як безпосереднього консультування, так і зворотного зв’язку з ветеранським середовищем, є прямий діалог з ним держави у різних його форматах (Сергій Чернявський - модератор прямої лінії від Інституту розвитку регіональної преси).