• Головна
  • Добровольці, які перемогли російський спецназ. Історія харківського підрозділу "Фрайкор", - ФОТО
Обличчя війни
13:00, 26 січня 2023 р.

Добровольці, які перемогли російський спецназ. Історія харківського підрозділу "Фрайкор", - ФОТО

Обличчя війни
Добровольці, які перемогли російський спецназ. Історія харківського підрозділу "Фрайкор", - ФОТО

Історія харківського добровольчого підрозділу "Фрайкор".

"Фрайкор" - один з найбільш боєздатних добровольчих підрозділів сучасної України. Його бійці здобули свій бойовий досвід під час АТО/ООС на Донбасі, а з початком повномасштабної війни встали на захист Харкова. На рахунку підрозділу успішна оборона міста, знищення спецназу ГРУ РФ у 134-й школі, звільнення стратегічно важливого села Мала Рогань, участь у весняному і осінньому контрнаступах на Харківщині, в тому числі звільнення міст Балаклія, Куп'янськ і Вовчанськ.

Редакція сайту 057 розповідає історію добровольчого підрозділу "Фрайкор".

Добровольці, які перемогли російський спецназ. Історія харківського підрозділу "Фрайкор", - ФОТО, фото-1

Добровольчий підрозділ "Фрайкор" створили у 2017 році. Тоді ж завдяки допомозі 57-ї окремої мотопіхотної бригади ЗСУ бійці "Фрайкору" в групі 7 чоловік вперше опинилися на бойових позиціях в районі Донецька. У подальшому бійці підрозділу невеликими групами розміром з відділення або взвод заїжджали на бойові позиції в зоні АТО.

Під час бойових дій на Донбасі "Фрайкор", поки це було можливо, намагався просувати лінію фронту і забирати "сіру зону". Так, з 2017 року бійцям підрозділу разом з військовослужбовцями 57-ї бригади вдалося просунутися майже на 2 кілометри до ворожих позицій в районі Донецька. Дистанція між українськими та російськими позиціями скоротилися до 500-700 метрів.

Загалом з 2017-го "Фрайкор" встиг повоювати в районі селища Піски під Донецьком і в районі села Павлопіль під Маріуполем. У 2018 році бійці підрозділу намагалися зайняти позиції в районі міста Авдіївка Донецької області. Однак тоді формат АТО змінився на формат ООС, в результаті чого багато добровольчих підрозділів вивели з лінії зіткнення. В наступні роки "Фрайкор" вертався на бойові позиції в районі донецької окружної дороги.

Добровольці, які перемогли російський спецназ. Історія харківського підрозділу "Фрайкор", - ФОТО, фото-2

В 2021 році "Фрайкор" разом з 58-ю окремою мотопіхотною бригадою ЗСУ виконував бойові завдання у селищі Піски. Це було в найближчій точці до окупованого Донецька - на так званих "корівниках". Бійці підрозділу витратили дуже багато часу і зусиль на укріплення даних позицій.

24 лютого 2022 року близько 05:00 "Фрайкор" почав загальну мобілізацію своїх бійців у зв'язку із повномасштабним російським вторгненням. Вже о 13:00 бійці підрозділу зайняли позиції на Північні Салтівці. "Фрайкор" був першим з добровольчих підрозділів, який 24-го прийшов на допомогу Збройним силам України. Бійці ЗСУ попросили "фрайкорівців" зайняти ці позиції через те, що не було суцільної лінії фронту. Займаючи позиції на харківській окружній дорозі, бійці збройних сил боялися, що російські війська зайдуть з флангу, тому хотіли, щоб його прикривали.

27 лютого через Лісопарк колона спецназу ГРУ РФ прорвалася у Харків. Одна з груп росіян захопила 134-у школу і зайняла там оборону. Бійці "Фрайкору" були одними з тих, хто вибивав окупантів зі школи. В результаті кількагодинного бою техніка окупантів була захоплена або знищена. Сама група російського спецназу була ліквідована: ворог втратив 15 осіб вбитими, 4 окупанти потрапили в полон. "Фрайкорівцям" разом з іншими підрозділами сил оборони вдалося звільнити одну з головних доріг на Північну Салтівку - вулицю Шевченко. Якби дорога була втрачена, українській армії було б важче доставляти допомогу, робити маневр, евакуйовувати поранених і так далі.

Добровольці, які перемогли російський спецназ. Історія харківського підрозділу "Фрайкор", - ФОТО, фото-3

6 березня "Фрайкор" знищив колону загарбників, яка "заблукала" у харківському лісі. Також були захоплені трофеї у вигляді техніки та озброєння. А через 2 дні бійці підрозділу знищили живу силу і техніку армії РФ при спробі прориву на Харків. 12-го числа того ж місяця "фрайкорівці" захопили в полон диверсантів, які планували й виконували підриви військових та цивільних об'єктів у місті.

25 березня "Фрайкор" приймав участь у звільнені стратегічно важливого села Мала Рогань під Харковом. В той день загинув перший командир підрозділу Георгій "Жора" Тарасенко, який вів основну групу "Фрайкору". Загалом у село заходили декілька груп сил оборони. Три групи "фрайкорівців" заходили із західної частини Малої Рогані із завданням закріпитись по межі багатоповерхівок в центрі населеного пункту, що і було виконано. Група українських бійців з правої сторони по ходу просування наткнулась на серйозний опір. Бійці "Фрайкору" своє завдання виконали, тому була сформована група, яка відправилась на допомогу "сусідам". Група на чолі з Георгієм Тарасенко потрапила у засідку, яку організували в напівзруйнованому житловому будинку. Оскільки "Жора" йшов першим в групі, на нього був направлений основний вогонь противника. Загалом війська Росії працювали по українським бійцям з усього наявного озброєння: від авіації і танків до артилерії та фосфорних бомб. Однак силам оборони вдалося звільнити Малу Рогань, розбивши підрозділи 59-го танкового полку та 138-ї мотострілецької бригади ЗС РФ.

17 квітня президент Володимир Зеленський своїм указом посмертно присвоїв звання "Герой України" першому командиру добровольчого підрозділу "Фрайкор" Георгію Тарасенко. В свою чергу мер Харкова Ігор Терехов повідомив, що у центрі міста створять Алею Героїв. Одним з перших імен на Алеї Героїв буде ім'я Георгія Тарасенко.

Добровольці, які перемогли російський спецназ. Історія харківського підрозділу "Фрайкор", - ФОТО, фото-4

На початку вересня "Фрайкор" приймав активну участь в масштабному контрнаступі сил оборони на Харківщині. Контрнаступ для бійців підрозділу почався з боїв за місто Балаклія. "Фрайкорівці" заходили із західної частини міста, закріпились на річці Балаклійка і взяли під контроль одну з небагатьох переправ через річку, що дозволило прокласти шлях для важкої техніки. Під час створення плацдарму на протилежному березі річки бійці "Фрайкору" завели по цьому шляху основні сили дружнього підрозділу, в тому числі важку техніку. В подальшому "фрайкорівці" продовжили контрнаступ в сторону Куп'янська і до кордону в сторону Вовчанська. Саме "Фрайкор" зачищав Вовчанськ після відступу росіян. Зараз бійці підрозділу продовжують виконувати бойові завдання на фронті.

Нагадаємо, що редакція сайту 057 розповідала історію харківського спецпідрозділу ГУР "Кракен". Детальніше про це читайте тут.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#фрайкор #історія #підрозділ #добровольчий #війна
Високі оцінки користувачів за Достовірність
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Мало хто знає їхні імена, мало хто впізнає їх в обличчя. Ми вирішили розповісти про тих, чиї імена приховані позивними, а обличчя балаклавами. Знайомтеся - ті, завдяки кому ви живі!
Оголошення
live comments feed...