У Харкові та області рашисти зруйнували вісім православних храмів
Не менше восьми храмів у Харкові та області пошкоджені внаслідок обстрілів російських військ. Найбільше постраждали культові споруди Української православної церкви — тієї, що підпорядковується Московському патріархату.
Попри близькість до Москви, священнослужителі УПЦ моляться за захисників України та мирних жителів, допомагають укривати вірян та займаються волонтерством, інформує "Суспільне".
Православна церква України
"Будьмо сильні, як і наші захисники. Тримаймося в молитві. Гуртуймося в допомозі тим, хто її потребує. Зберігаймо спокій, розважливість і мир у серці — це знадобиться тим навколо нас, хто переживає і шукає підтримки. Прислухаймося до рекомендацій відповідальних осіб і органів влади, не поспішаймо вірити будь-якій інформації, доки вона не підтверджена з офіційних джерел", — звертається до харків'ян єпископ ПЦУ Митрофана.
Духовенство ПЦУ підтримує військовослужбовців, допомагає пораненим, вірянам, які постраждали від обстрілів.
"Речову, медичну і харчову допомогу розподіляє парафія храму апостола і євангеліста Іоана Богослова (настоятель — протоієрей Віктор Маринчак). Активно працюють на волонтерській ниві обласний благочинний протоієрей Григорій Стасюк, ігумен Феодосій (Ганзій) та інші священнослужителі. Вони дякують за матеріальні пожертви доброчинцям із інших регіонів України, країн ЄС, місцевим меценатам", — повідомили у ПЦУ.
Внаслідок обстрілів пошкоджено щонайменше два храми Харківської єпархії ПЦУ:
- храм святого Андрія Першозваного;
- храм святого пророка Іллі.
Під обстрілами звершуються таїнства, зазначають у ПЦУ: хрещення і миропомазання, сповіді, причастя.
Українська греко-католицька церква
Продовжує роботу в умовах війни Свято-Дмитрівська парафія Харкова УГКЦ. Тут допомагають постраждалим від війни харків'янам — передають продукти, медикаменти, речі першої потреби.
Українська православна церква (Московського патріархату)
Харківська єпархія УПЦ (МП) з моменту вторгнення закликала до припинення бойових дій, надала свої приміщення для укриттів, забезпечує людей харчуванням та медикаментами, повідомив митрополит Харківський та Богодухівський Онуфрій.
"Для запобігання ще більших жертв і страждань нашого народу, звертаємося до всіх, від кого це залежить, припиніть завдавати бойових ударів по будинках мирних жителів та православних храмах, допоможіть забезпечити безпечні гуманітарні коридори для евакуації мирних жителів та дітей з населених пунктів, в яких небезпечно жити та перебувати!" — звернувся митрополит Онуфрій.
Від початку вторгнення РФ у Харкові обстрілами пошкоджені:
- собор на честь Успіння Пресвятої Богородиці: вибиті вікна, вітражі, пошкоджено оздоблення собору (2 березня)
- храм Жон Мироносиць: вибиті вікна та вітражі, пошкоджений купол та інтер'єр храму (2 березня)
- Університетський Антонієвський храм: розбиті всі вікна та пошкоджено інтер'єр (2 березня)
- храм святої благовірної цариці Тамари: вибиті вікна, двері, уламками побило стіни храму, пошкоджене церковне начиння (12 березня)
- храм Преображення Господнього: вибиті шибки, двері, стіни храму (14 березня)
- храм Смоленської ікони Божої Матері: зруйнований дах, вибиті вікна та двері, пошкоджено церковне начиння (17 березня)
Священнослужителі храму роздають харків'янам продукти, одяг, памперси, дитяче харчування та засоби гігієни.
Внаслідок російських обстрілів загинула студентка Харківської духовної семінарії Наталія Скібіна. Вона фасувала ліки у міській раді, коли туди влучила ракета. Ще одна втрата — загибель внаслідок обстрілів 16 березня волонтера Юрія Волчкова, повідомили в єпархії.
Священники УПЦ відспівують загиблих захисників України, проводять заупокійні молитви у моргах Харкова. На потреби військових передали мікроавтобус.
Відспівування загиблого військового у Богодухові
Єпископ Православної церкви України Митрофан сказав Суспільному, що на тлі війни храми УПЦ (МП) на заході України почали переходити до ПЦУ. Харківська єпархія УПЦ про таке не заявляла.
"На Харківщині залишається все, як було до війни і під час війни. Знаю, що священнослужителі відмовилися згадувати московського патріарха Кирила. Є деякі священники на Харківщині, які обдумують вихід з церкви Московського патріархату, але вони цього вголос не заявляють, тому що бояться, невідомо, що буде далі. Усі в очікуванні закінчення війни. Я думаю, що війна закінчиться і однозначно погляди багатьох зміняться", — вважає Митрофан.
Із засудженням війни після вторгнення виступив предстоятель Української православної церкви Онуфрій. У його зверненні йдеться, що Росія здійснила "повторення Каїнового гріха, який по заздрості убив свого рідного брата. Така війна не має виправдання ні у Бога, ні у людей". Як відмічає Opendemocracy, низка кліриків в Україні відмовилася поминати патріарха Кирила під час богослужінь.