Як визначити графік спілкування з дитиною після розірвання шлюбу
Визначення графіку спілкування з дитиною одного із батьків після розірвання шлюбу є розповсюдженою категоріє справ в сфері сімейних відносин, але її типовість не робить її простою.
Право на спілкування має як той з батьків, що проживає окремо, так і дитина має право на спілкування з кожним із батьків. Відповідно до ст. 153 СК мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом.
Також згідно з ч. 1 ст. 15 ЗУ «Про охорону дитинства» дитина, яка проживає окремо від батьків або одного з них, має право на підтримання з ними регулярних особистих стосунків і прямих контактів. В свою чергу, відповідно до ч. 2 цією статті батьки, які проживають окремо від дитини, зобов’язані брати участь у її вихованні і мають право спілкуватися з нею, якщо судом визнано, що таке спілкування не перешкоджатиме нормальному вихованню дитини.
Є декілька варіантів розв’язання цього питання: добровільно визначити такий графік та порядок спілкування; звернутися з заявою до органу опіки і спілкування або звернутися з відповідним позовом до суду.
Відповідно до ч. 4 ст. 157 СК для батьків передбачена можливість укласти договір щодо здійснення батьківських прав та виконання обов'язків тим з них, хто проживає окремо від дитини.
В такому договорі можна визначити всі важливі для батьків і дитини аспекти спілкування, наприклад: місце спілкування, частота і періодичність, тривалість, необхідність присутності третіх осіб при спілкуванні тощо. Такий договір не повинен суперечити найкращім інтересам дитини та складається у письмовій форма і посвідчується нотаріусом.
Якщо батьки не дійшли згоди щодо спілкування одного з них з дитиною, то відповідно до ч. 1 ст. 158 СК за заявою матері, батька дитини орган опіки та піклування визначає способи участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від неї.
Працівник служби у справах дітей проводить бесіду з батьками, до уваги береться ставлення батьків до виконання батьківських обов’язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, стан здоров’я дитини та інші обставини, що мають істотне значення; та складає висновок в якому визначено час, місце, періодичність та тривалість спілкування.
Також батьки мають право звернутися до суду з позовом про встановлення графіку спілкування або про усунення перешкод у сплакуванні з дитиною.
Суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місце та час спілкування.
Суд бере до уваги ставлення батьків до виконання своїх обов'язків, особисту прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров'я та інші обставини, що мають істотне значення, в тому числі стан психічного здоров'я одного з батьків, зловживання ним алкогольними напоями або наркотичними засобами.
Підсумовуючі вище викладене необхідно зазначити, що зрозумілість і відносна простота процедур встановлення графіку спілкування з дитиною є оманливою. В практичній площині цього питання є велика кількість факторів та обставин, які не визначені в законі, але обов’язково необхідно враховувати. Особливо багато підводних каменів у взаємодії з органами опіки та піклування, про них більш детально можна прочитати в нашій статті МАТІР VS БАТЬКА. РІВНЯННЯ В ЯКОМУ НЕМАЄ ДИТИНИ.
З багаторічної практики представництва інтересів батьків в цій категорія справ, адвокати АО «Неофеліс Ло Груп» радять вирішувати спори про участь у виховані дитини одного з батьків та встановлення графіку спілкування мирним шляхом та не доводити справу до суду. Адвокати та юристи АО «Неофеліс Ло Груп» готові запропонувати цілий пакет послуг: від складання відповідного договору до примирення батьків і знаходження оптимального рішення за допомогою медіації.
У разі якщо у Вас виникли питання або Вам необхідна юридична консультація, або супровід Вашої справи в суді, то Ви можете звернутись до нас через електрону пошту [email protected] або за телефоном 050 471 7771
Катерина Бєжанова
керуючий партнер адвокатського об’єднання «Неофеліс Ло Груп».
Катерина Дайнеко
помічник адвоката адвокатського об’єднання «Неофеліс Ло Груп».
АО Неофеліс Ло Груп, м. Харків, вул. 23 серпня 34, www.neofelis.com.ua