Як захистити права батьків на участь у житті своїх дітей при розлученні

Сімейні спори мають значну питому вагу серед справ, які розглядаються судами. Однією з найпоширеніших категорій спорів між подружжям є спори щодо визначення місця проживання дитини та визначення графіку спілкування з нею.

Одними з головних принципів є рівність конституційних права і свобод людини та рівність всіх перед законом, а в ч. 3 ст. 24 Конституції окремо закріплюється рівність прав жінок та чоловіків.

Однак реалізація вказаних положень на практиці є надзвичайно складною і часто призводить до дискримінації чоловіків у забезпеченні рівності батьківських та материнських прав щодо дитини, оскільки й досі є доволі розповсюджені стереотипні уявлення щодо ролі жінок і чоловіків у шлюбі, про розподіл сімейних обов’язків, про вміння та можливості по вихованню дітей.

При розірвані шлюбу для вирішення питання з ким будуть жити діти та як з ними буде спілкуватися інший з батьків подружжя звертається до органу опіки та піклування, тому що цей орган може приймати рішення та визначати графік спілкування, а також надає відповідні висновки до суду в зазначених справах.

Як захистити права батьків на участь у житті своїх дітей при розлученні
Як захистити права батьків на участь у житті своїх дітей при розлученні

Як показує практика переважна більшість висновків та рішень органів опіки та піклування носять формальний характер, в загальних формулюваннях описують мотиви прийняття відповідних рішень та висновків. Наприклад, не зрозумілий принцип за яким органи опіки та піклування визначають ту чи іншу кількість часу для спілкування дітей з одним із батьків та яким чином забезпечується баланс спілкування на регулярній основі, особисті відносини і прямі контакти з обома батьками.

При визначенні місця проживання дитини органи опіки та піклування в переважній більшості випадків рекомендують визначити місце проживання дитини з матір’ю. На надання саме таких рекомендацій впливає стереотипне уявлення про роль жінки та чоловіка у шлюбі. Хоча на сьогодні далеко не всі матері добре виконують свої батьківські обов’язки, приділяють належну увагу дітям, а інколи навіть можуть їм нашкодити.

Органи опіки та піклування зовсім нівелюються принцип рівності батьків відповідно до якого мати і батько мають рівні права та обов'язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. При цьому, вони порушують не тільки права батьків, але й шкодять інтересам дитини, тому що для гармонійного розвитку дитині необхідно спілкуватися як з матір’ю, так і з батьком. Саме у разі повноцінного спілкування з обома батьками у дитини формуються повноцінні уявлення про сім’ю, а у зворотному випадку це може бути перепоною у побудові вже власної сім’ї.

Така практика органів опіки та піклування призводить до дискримінації чоловіків при вирішенні справ вказаної категорії, тобто при формальній рівності матері та батька через викривлене та стереотипне уявлення суттєво порушуються право батьків брати активну участь у житті своїх дітей.

Адвокатське об’єднання «Неофеліс Ло Груп» має великий досвід в цій категорії справ і успішно представляє своїх клієнтів як в органах опіки та піклування, так і в судах.

У разі, якщо у Вас виникли питання або Вам необхідна юридична консультація, то Ви можете звернутись до нас через електрону пошту [email protected] або по телефону 050 471 7771.

Катерина Дайнеко юрист АО «Неофеліс Ло Груп»

Неофеліс Ло Груп Neofelis Неофелис
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии