Романтика. Харків. Хвильовий - 057.ua

Романтика. Харків. Хвильовий

Сердечно дякую Ростиславу Мельникову за допомогу у  написанні статті

Народився Микола Григорович Фітільов (таке справжнє прізвище письменника) 13 грудня 1893 в селищі Тростянець (нині райцентр Сумської області) у родині вчителів. Хто вірить у нумерологію, тому впаде в очі якась фатальна залежність Хвильового від числа «3». 13 грудня 1893 року він народився, а 13 травня 1933 року вистрілив собі у серце. Хоча це може бути фатальним збігом. Хто знає?

Чим займався Микола Фітільов до революції, відомо мало. 1910 року він закінчив Богодухівську гімназію, потім захворів горьковським "ходінням в люди". Він мотався по Донбасу і Азово-Чорноморській залізниці, працював у Горлівці, станції Іловайській (нині місто Іловайськ на Донеччині) і у таганрозі (майбутній недовговічній столиці радянської України 1918 року). Перед війною повернувся додому. І потрапив до армії.

Хвильовий майже не залишив даних про цей період. Згадував тільки, що провів три роки в окопах.  Микола Хвильовий був свідком тієї особливої події революційної доби, коли мільйонна російська армія перетворилася у величезну купу озброєних і злих людей, які вирішували всі проблеми за допомогою зброї. Він був також свідком і, можливо, й учасником творення українських частин на фронті. О. Ган твердить, що Хвильовий активно включився у той рух, виступав на армійських мітингах 14-ої
дивізії, був обраний до солдатського комітету дивізії, де він, за своєю вдачею, керував культурно-освітньою комісією. Все це можливо. Але воно не підтверджене жодними документами, навіть свідченням самого учасника.

Натомість свідчення про фронтове життя його таки є. Аркадій Любченко занотував розповідь Хвильового про те, як він на фронті писав у фронтовій українській газеті (можливо це був «Український голос», що виходив у Ризі 1917 року за редакцією Сергія Пилипенка), поезії і фейлетони, підписуючи псевдонімом «Дядько Микола».

1919 року він вступив до КП(б)У. Судячи з того, що головним твором про громадянську війну у Хвильового є новела «Я»(«Романтика»), де головний герой - чекіст, то можливо Хвильовий в цей час займався цією специфічною діяльністю, як і його колега по перу Дмитро Фальківський.  
До речі, щодо новели «Я», де герой відправив на смерть власну матір задля революційної доцільності. Це не було чимось визначним. У Києві того часу заступником голови ВУЧК був такий собі Володимир Яковлів, який відправив на смерть свого батька – купця з Олександрівська (Запоріжжя).

1919 року Микола Фітільов одружується з учителькою Катериною Гащенко. Будучи комуністом, рішуче відмовився вінчатися, чим викликав велике невдоволення матері дружини. На початку 1921 року залишає в Богодухові дружину та маленьку доньку і їде «завойовувати» Харків. У тодішній столиці УСРР він проживав на Римарській вулиці, 19.

З того часу він повністю присвячує себе літературі. Хвильовий активно заявив про себе, як один з організаторів літературно-художнього життя, член-засновник багатьох тогочасних літературних організацій — «Гарт» (1923), «ВАПЛІТЕ» (Вільної академії пролетарської літератури) (1925), «Пролітфронт» (1930).  В літературі він намагався об’єднати революційну доцільність (під якою маскували небачену жорстокість) і романтику. Проте дійсність виявилася дуже далекою від романтики.

Під тиском партійної критики «Пролітфронту» Микола Хвильовий разом з Павлом Тичиною, Миколою Кулішем, Юрієм Яновським та ще 14 письменниками вступають до ВУСПП (Всеукраїнської спілки пролетарських письменників). Думки істориків щодо організації розходяться, одні вважають ВУСПП професійним об’єднанням (щось на зразок письменницької профспілки), інші – однією з перших спроб влади надіти на працівників пера вуздечку.

Як відомо, боротьба більшовиків з незалежними республіками, які утворились при розпаді Російської імперії, призвела до значних репресій проти національних кадрів (це було названо «перегинами на местах»). Враховуючи значний опір національній політиці більшовиків (якою тоді керував наркомнац Сталін), особливо в Україні та Грузії (де проти Москви повстали друзі Сталіна Махарадзе і Мдівані), Ленін вирішив дати задній хід і оголосив 1922 року політику «коренізації», тобто залучення до партійної роботи національні кадри. В Україні це отримало назву «українізації». Щодо українізації, то тут історики знову розходяться у думках – одні кажуть, що українізацію вибороли собі численні націонал-комуністи, боротьбисти і укапісти (до 1921 року в УСРР існували три комуністичні партії – «офіційна» КП(б)У, УКП (боротьбистів) і УКП, причому остання протрималася до 1925 року). Інші історики (їх більшість) вважають, що українізацією РКП(б) виявила можливих супротивників її політиці русифікації на місцях, щоб потім їх знищити.

Хвильовий повністю підтримував і впроваджував у життя політику «українізації». В своїх памфлетах виступав проти русифікаційного і «просвітянського» векторів розвитку української радянської культури під гаслами: «Геть від Москви!«, «Україна або Малоросія?», «Орієнтація на психологічну Європу»: «Перед нами стоїть таке питання: на яку зі світових літератур взяти курс? В будь-якому випадку, не на російську. Від російської літератури, від її стихії українська поезія повинна втікати як можна швидше. Це — Європа грандіозної цивілізації, Європа — Гете, Дарвіна, Байрона, Ньютона, Маркса і т. д. Це та Європа, без якої не обійдуться перші фаланги азійського ренесансу». Його літературне гасло «Геть від Москви! Дайош Європу!» набрало політичного звучання. З позицією Хвильового солідаризувались українські націонал-комуністи, літературна група «неокласиків» на чолі з М. Зеровим та широкі кола національно свідомої української інтелігенції.

Від нього партія такого нахабства не чекала. На Хвильового звернув увагу сам Сталін у листі «Тов. Кагановичу (генеральний секретар ЦК КП(б)У на той час – прим. авт.) и другим членам ПБ ЦК КП(б)У» від 26 квітня 1926 р. Сталін вказав на виступи Хвильового як прояви поширення антиросійських настроїв в Україні. Лист став сигналом для гострої критики з боку московського та республіканського керівництва (виступи та статті Лазаря Кагановича, Андрія Хвилі (офіційний "трубадур" КП(б)У), Власа Чубаря, Григорія Петровського). Разом з Олександром Шумським і Миколою Волобуєвим Хвильового трактували як провідного ідеолога однієї з трьох течій нацухильництва всередині комуністичної партії («хвильовізму»,«шумськізму» і «волобуєвщини»). Намагаючись врятувати ВАПЛІТЕ від розпуску, Хвильовий 1926 визнав свої «помилки», а в січні 1927 погодився на своє виключення з організації Проте Сталін вже тоді виніс вирок Хвильовому.

Одначе Микола Хвильовий на щось сподівався (тоді ще принаймні комуністів не чіпали). В 1926—1928 роках він змушений був публічно засудити свої погляди та відмовитися від них.

У січні 1928 року, перед поверненням в Україну із закордонного відрядження до Відня, у листі до газети «Комуніст» Хвильовий засудив своє гасло «Геть від Москви!». Однак його покаяння було вимушеним і нещирим.
Після повернення в Україну він продовжував втілювати попередню ідеологічну орієнтацію ВАПЛІТЕ у створених ним журналах «Літературний ярмарок» (1928—30) та «Пролітфронт» (1930—1931). Після закриття обох журналів пробував писати, дотримуючись «партійної лінії», однак був майже цілком ізольований від літературного життя радянським режимом. Письменник змушений був існувати в умовах творчої несвободи. Хвильового звинувачували в антипартійності, «українському буржуазному націоналізмі», «намаганні відірвати українську культуру та літературу від культури російської».
Після арешту свого приятеля Михайла Ялового Микола зрозумів, що приходить його черга. Він вирішив випередити чекістів.

13 травня 1933 року у своїй харківській квартирі на першому поверсі в будинку «Слово» (вул. Культури, 9) він вистрелив собі у серце.

Смерть Хвильового стала символом краху ідеології українського націонал-комунізму й кінця українського національного відродження 1920—30-х. Твори та ім'я Хвильового залишалися забороненими аж до останніх років існування тоталітарного режиму в Україні.

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Происшествия
25 апреля неизвестные сообщили о новых "минированиях" учебных заведений. О закладке взрывчатки в гимназии на улице Благовещенской и лицее на улице Марьинской полицейским сообщили около 8:40. Об этом рассказали в пресс-службе "главка". По адресу выехали сотрудники следственно-оперативных групп Холодногорского и Новобаварского отделов полиции и взрывотехники. Специалисты эвакуируют граждан и осматривают помещения и прилегающие территории. Как сообщила журнал...
Новости компаний
Вина Villa Krim признаны лучшими в Украине! Бренд благодарен за это потребителям! В марте на Всеукраинском дегустационном конкурсе «Сорт и терруар» сразу 2 позиции Villa Krim Cabernet и Merlot получили от жюри конкурса высшие оценки и были названы лучшими винами 2018 года в оответствующих категориях. Боян Борисов, главный винодел Villa Krim: «Признание профессионалов – конечно же высокая награда, но соответствовать самым высоким критериям качества нас вдох...
Экология
Синоптики рассказали прогноз погоды в городе на ближайшие два дня. По информации Харьковского гидрометцентра, в четверг, 25 апреля, в городе будет солнечно и сухо. Ожидается переменная облачность. В городе температура будет колебаться от +23 до +25 градусов. По области обещают до +27. В пятницу, 26 апреля, в Харькове ожидается переменная облачность. Ночь пройдет без осадков, температура опустится до +6 градусов.  Днем харьковчанам обещают местами кратковре...
Происшествия
Мужчина погиб на производстве в Новобаварском районе города. 24 апреля в 15:25 в полицию от медиков скорой медицинской помощи поступило сообщение о смертельном случае на предприятии. Об этом сообщили в пресс-службе Нацполиции в Харьковской области. Полицейские установили, что в связи с несоблюдением соответствующих норм на 55-летнего мужчину с крана упала кабина тяжелой строительной техники. Сведения о смерти мужчины зарегистрированы в журнале единого учет...
Культура
Мы выбрали лучшие грядущие фильма для похода в кинотеатр одному или дружной компанией. В 2019 году Голливуд выпустит большое количество невероятно крутых фильмов, которые стоит посмотреть каждому харьковчанину. И сделать это нужно обязательно на большом экране в кинотеатре, так как именно там вы сможете погрузиться в атмосферу фильма и получить бурю эмоций от его просмотра. Сегодня сайт 057 расскажет вам о 12-ти крутых кинолентах следующего полугодия, кото...
Общество
Исполком Харьковского горсовета утвердил новый порядок предоставления административных услуг за пределами ЦПАУ Харькова и его терподразделений.   Новую услугу создали для удобства людей 80 лет и старше, лиц с инвалидностью I-й группы и людей, которым районные территориальные центры предоставляют услугу ухода на дому. Об этом сообщила заместитель директора Департамента административных услуг и потребительского рынка Ирина Юрьева. По ее словам, харьковчане э...
Криминал
Харьковский апелляционный суд отменил решение первой судебной инстанции и принял новое решение о возвращении территориальной общине квартиры, которой после смерти владельца завладели мошенники. Как рассказал начальник отдела прокуратуры области Алексей Лесенко, говорится о квартире площадью 43,7 кв.м. в Индустриальном районе города. Об этом сообщили в пресс-службе прокуратуры Харьковской области. Владелец жилья умер в апреле 2016 года. Родственников у умер...
Происшествия
24 апреля неизвестные сообщили о ложном минировании торговых центров и харьковского вуза.  Полицейские обследовали территории четырех объектов. В ходе осмотров взрывчатки или опасных веществ не нашли, рассказали в пресс-службе Нацполиции в Харьковской области. Информация об угрозе взрыва в ТРЦ поступила по каналам электронной связи 24 апреля в 16:20. На место происшествия выехали следственно-оперативные группы, кинологи и взрывотехники. При проверке сообще...
Новости компаний
В современном мире настолько большой выбор сантехники, что можно растеряться. Сотни компаний по изготовлению сантехнических изделий, но какую выбрать? Бесспорно, хочется чего-то качественного и удобного. Одной из лучших сантехник в мире является сантехника европейских производителей таких брендов, как Catalano, Globo, Kerasan, Aet, ArtCeram, Laufen, GRB, Flaminia, Tres, Hahsgrohe, Axor, Riho, Balteco, Bugnatese и другие. Как только люди слышат, что сантехн...
Новости по теме
Цены на топливо на 25.04.2019
Цена за литр
Скраплений газ
13,56
Бензин А-92
27,60
Бензин А-92 Евро
28,20
Бензин А-95
28,98
Бензин А-95 Premium
31,92
Бензин А-98 Super
35,46
Дизельне паливо
27,30
Дизельне паливо EURO-5
31,20
Паливо для реактивних двигунів
32,46