Україна вже майже рік знаходиться в стані повномасштабної війни, яка тримає кожного українця у тонусі не зважаючи на те, де він територіально знаходиться. Майже кожний з нас за цей рік зрозумів, що в нинішніх реаліях планування не найкращий варіант, адже зміни відбуваються частіше чим нам хотілось би. Тому більшість з нас не планує, а пропрацьовує різні варіанти і обставини розвитку ситуації та продумує шлях адаптації під них. Однією з головних тем є форма зберігання заощаджень, активів і бізнесу до закінчення війни.
Не дивлячись на статки, ми всі прагнемо зберегти ті заощадження, які є, адже для кожної людини це своєрідна фінансова подушка безпеки. Нажаль, сьогодення дуже не стабільне, ми розуміємо, що вартість життя зростає, а гроші втрачають свою цінність, і тогорічна відкладена сума сьогодні вже відкриває зовсім інші (менші) можливості. Тому важливо не просто на них дивитися і знати, що вони заховані десь у квартирі, а думати, як з них зробити пасивний дохід, який збереже їх цінність і допоможе вам жити сьогодні завдяки дивідендам.
Тема інвестицій, попри повномасштабну війну на території України, розвивається у всьому світі, сьогодні в Україні вибір трішки обмежений для інвесторів, а якщо брати починаючих інвесторів то майже закритий. Інвестори-початківці тільки починають знайомитися з мистецтвом інвестицій, і звичайно, їх увагу приверне ринок криптовалют. Тим більш, зараз йде дуже широке інформаційне висвітлення того, як хлопці заробляють тисячі доларів в місяць і готові поділитися безкоштовно цією наукою. Дивлячись на їх життя та легкість отримання доходу від криптовалюти люди готові не замислюючись пробувати та ризикувати. Хоча нас ще з дитинства вчили важливому прислів’ю : безкоштовний сир буває тільки в мишоловці.
Тому сьогодні пропонуємо вам познайомитися з більш серйозним і відповідальним видом інвестування – акції та облігації. В цій статті ми не будемо пояснювати як працює Нью-Йоркська фондова біржа, але спробуємо показати як це працює в Україні і чому такий вид інвестування є безпечним.
Що таке акції
Акції - це цінний папір, який випускає акціонерне товариство, тобто - компанія-емітент. Усі інвестори, які купили акції, стали співвласниками компанії. Акція якраз і підтверджує, що її власник має частку в компанії, нехай навіть зовсім маленьку.
Акції підприємств бувають звичайними та привілейованими. Відмінності пов'язані з двома головними правами – голосувати та отримувати дивіденди.
- Привілейовані неголосуючі. Мають фіксований дивіденд і право отримувати виплати в першу чергу, але не дозволяють голосувати.
- Привілейовані з особливими правами. Умови виплати дивіденду і можливість участі у голосуванні прописуються в статуті компанії. Приміром, власники таких акцій можуть мати можливість голосувати, отримати пріоритет при виплаті дивідендів та право першими купувати нові випуски акцій. У статуті можуть бути прописані й будь-які інші права, які компанія бажає надати їх власникам.
Поняття акцій та їх видів значно ширші ніж описано вище, але найголовніше те, що в Україні використовують саме прості та інколи привілейовані. Одним із найпоширеніших інструментів розміщення акцій на ринку України є корпоративні інвестиційні фонди (КІФ).
Що таке КІФ та як працює в Україні?
Якщо простими словами - це складчина, що формується представниками бізнесу та звичайними громадянами, які стають акціонерами, для загального користування та отримання подальшого прибутку шляхом інвестування в сторонні, вигідні бізнес-проєкти інших представників малого та середнього бізнесу із заздалегідь обумовленими гарантіями та заставами.
Використання фондів для отримання дивідендів як варіант інвестування для представників МСБ вже давно усталена та успішна західна практика, що приносить свою користь як учасникам-акціонерам, які отримують прибуток у вигляді дивідендів, так і користувачам-початківцям позичальникам, які мають можливість отримати кошти на розвиток. Таким чином, виходить проста і надійна формула, яка полягає у тому, що бізнес фінансує бізнес.
Отже, з цього випливає дуже стійка модель з багатьма точками контролю та надійними гарантіями.
Яким чином регулюється діяльність КІФ-ів і які дивіденди отримують акціонери?
Відповідно до законодавства, КІФи підпадає під контроль Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Крім того, існують додаткові важелі впливу у вигляді КУА (компанії з управління активами), наглядової ради та самих учасників-акціонерів, які юридично та фактично володіють усіма активами фонду. Таким чином, КІФ набуває ще більшої надійності, а фінансові активи інвесторів - захищеність.
До того ж, в Україні досить м'яке законодавство у розрізі оподаткування дивідендів КІФ: розмір податків становить 10,5% разом із військовим збором для фізичних осіб та 18% для юридичних осіб. А отримання надійних та стабільних дивідендів від "складчини" полягає у диверсифікованій моделі інвестування у бізнес-проєкти малого та середнього бізнесу. На практиці це виглядає так: розглянемо на прикладі українського корпоративного інвестиційного фонду FinStream, засновником якого є Сергій Позняк, власник та генеральний директор групи фінансових компаній, які працюють більше 20 років на фінансовому ринку України.
Інвестиції учасників фонду розміщуються частками до 8 000 000 млн. грн. у бізнес-проєкти МСБ з високою (понад 30-40%) рентабельністю та короткими фінансово-господарськими циклами. Таким чином, інвестори-акціонери корпоративного інвестиційного фонду FinStream отримують дуже надійний, рентабельний, підконтрольний набір фінансових інструментів та стабільне, щоквартальне надходження дивідендів.
Отже, якщо розглядати інвестиції з компанією Finstream, інвестор диверсифікує ризики тим, що кошти розподіляються між різним бізнесом, а не зосереджується в одній компанії, а також компанія Finstream гарантує зворотній викуп акцій у інвестора, що знімає з нього клопіт реалізації своєї частки у вигляді акцій. Крім того, спеціалісти компанії беруть на себе всі необхідні етапи оформлення акцій та попередньо проводять консультацію з потенційним інвестором для узгодження усіх питань, які його цікавлять.
Що таке облігації
Облігації – це фінансові інструменти, які використовуються для фінансування проектів та програм. Вони представляють собою договори між компанією, державою чи місцевим самоврядуванням та інвесторами, які приймають участь у фінансуванні. Облігації можуть бути короткостроковими або довгостроковими. Вони можуть бути захищені або незахищені. В Україні облігації використовуються найчастіше для фінансування проектів та програм державного та місцевого самоврядування. Вони також можуть бути використані для фінансування проектів приватних компаній. Облігації можуть бути випущені державою, місцевим самоврядуванням, банками та іншими фінансовими установами. Облігації можуть бути використані для фінансування багатьох різних проєктів, включаючи інфраструктурні, проєкти з підвищення ефективності державних послуг, з підвищення енергоефективності та багато інших, найпоширенішими облігаціями сьогодні в Україні є військові облігації .
Також облігації можуть бути використані для фінансування проектів з підвищення економічної конкурентоспроможності України, підвищення рівня життя населення та підтримки малого та середнього бізнесу України.
Отже, підсумовуючи своїми словами облігація - це борговий інструмент, купуючи який приватна особа стає "кредитором" організації, що випустила цю облігацію. По-простому, ви даєте юридичній особі в борг під відсотки, але не просто переказуєте їй гроші, а купуєте облігації. Облігації може випускати держава або бізнес для отримання коштів на свої проєкти. Облігації є одним з найбільш поширених інструментів фінансування для малого та середнього бізнесу. Вони дають бізнесу можливість отримати додаткові кошти для розвитку і підтримки його діяльності.
На відміну від акцій, облігації не надають права на участь в управлінні компанією, можуть випускатися широким колом емітентів, є стійкішими в ціні та гарантують фіксований дохід.Облігації відіграють найважливішу роль у портфелі приватного інвестора.Облігації відносяться до високоліквідних активів. Це особливо характерно для короткострокових облігацій з терміном погашення до півроку. Облігації надають портфелю запас міцності при виникненні на ринку фінансових потрясінь. Вони не тільки диверсифікують ваш портфель, але є найбільш стабільним інструментом отримання пасивного доходу, особливо, якщо ви співпрацюєте з надійною компанією.
Відмінності облігацій від депозитів
- Прибутковість облігацій вища, ніж у депозитів + можливість дострокового вилучення шляхом продажу облігацій;
- Облігації не потрапляють під фонд страхування вкладів, депозити застраховані, але тільки в банках;
- Облігації - ідеальний варіант для великих капіталів при диференціації кредиторів;
- Дохід від облігацій зберігається при продажі, а депозит зазвичай перераховується при достроковому розірванню угоди.
Відмінності облігацій від акцій
- Виплати за облігаціями гарантовані майже на 100%;
- Власники облігацій не мають права брати участь в управлінні бізнесу, який їх випустив, на відміну від акціонерів;
- Акції - більш ризиковий інструмент, оскільки має плаваючі котирування і невизначеність з виплатою дивідендів. У облігаціях купонний дохід, найчастіше, постійний (ПД);
- Прибутковість зазвичай акцій вища, ніж у облігацій;
- Волатильність облігацій нижча за акції.
Інвестиційний дохід від облігацій оподатковується військовим збором у розмірі 1.5 %. Власникам корпоративних облігацій необхідно сплатити податок з прибутку в розмірі 18% плюс військовий збір у 1.5 %.
Проєкт «FinStream» вже зарекомендував себе на фінансовому ринку України, він заснований на базі фінансової компанії “К2000”, яка підпадає під регулювання Національного Банку України, як і всі банківські установи, при цьому залишаючись автономною та гнучкою організацією. Отримуючи своєрідне визнання державного регулятора, «FinStream» є альтернативою банківського фінансування. І, свою чергу, у січні 2022 році, проєкт FinStream розширив свою продуктову лінійку для інвесторів випустивши облігації фінансової компанії “К2000”. Деякі наші інвестори очікували виходу облігацій з метою диверсифікації свого портфелю, тому до початку повномасштабної війни на території України, ми розпродали 10% відсотків від випущеної емісії. Нажаль, через війну ми були обмежені як законодавством так і новими реаліями життя, тому продаж облігацій було призупинено. Нещодавно, компанія відновила продаж акцій та облігацій, оскільки бізнес середовище та його активність значно зросла.
Чим відрізняються облігації FinStream від інших на ринку України
По суті – нічим, окрім надійності. Ми не вигадали, щось нове у поняттях та видах, ми працюємо згідно законодавства України. Просто купуючи облігації фінансової компанії “К2000” ви не вкладаєте гроші в одну компанію з якою може щось трапитись, ви таким чином співпрацюєте з малим та середнім бізнесом в Україні, оскільки наша компанія його кредитує. Наша компанія займається кредитуванням з 2016 року та за стільки років напрацювала стабільний кредитний портфель, має свою методику оцінювання бізнесів та позичальників. Тим паче, що сьогодні попит на кредитні продукти дуже високий, так як банки кредитують тільки ті МСБ, які здатні пройти їх жорсткий відбір, а ми розуміємо що сьогодення диктує постійні зміни, за якими власники бізнесу можуть не встигати, тому і звертаються до фінансових компаній. Компанія надає фінансування у вигляді кредиту лише надійним українським підприємцям, які ведуть підприємницьку діяльність не менше восьми місяців та мають прозорі фінансові звіти. При цьому до кожного клієнта «FinStream» застосовується детальний аналіз та індивідуальний підхід. За таких умов, фінансова компанія завоювала широкий авторитет серед українських бізнесменів.
Як акції та облігації допомагають кредитувати бізнес в Україні?
Компанія FinStream за час свого існування, з 2016 року, кредитує та надає бізнес позики лише підприємцям, розвиваючи таким чином малий та середній бізнес. Перевага компанії FinStream в тому, що ми маємо індивідуальний підхід до бізнесу і не тільки видаємо кредити, а можемо й проконсультувати, розібратися з фінансовими показниками та запропонувати оптимальний варіант для клієнта. З моменту створення проєкт FinStream фінансував ММСП за рахунок коштів засновників та продемонстрував свою ефективність та стійкість, чим зарекомендував себе серед інвесторів, які були готові підтримувати вітчизняних підприємців. Враховуючи це, у 2020 році було прийнято рішення створити Корпоративний інвестиційний фонд, що дало змогу залучити більше ресурсів від фізичних та юридичних осіб за допомогою акцій, а згодом й облігацій. Станом на 01.02.2023 року компанія володіє кредитним портфелем на суму 150 млн. грн., який диверсифікований у різні галузі економіки. Після початку повномасштабного вторгнення росії на територію України у структурі нашого кредитного портфелю з’явилися бізнеси, які постраждали внаслідок війни, але згодом відновили свою діяльність на деокупованих територіях. Наша компанія залишилася надійним фінансовим партнером для малого та середнього бізнесу навіть після вторгнення росії на територію України, ми продовжували кредитувати ММСП. Наші інвестори також підтримали нашу компанію, щоб ми змогли й надалі працювати задля стійкості малого та середнього бізнесу, який в свою чергу став фундаментом економіки України. Кожен з нас розумів та розуміє, як важливо в такі часи не зупинятися, а працювати, надавати нові робочі місця для людей, забезпечувати сплату податків у бюджет та розвивати ринок збуту. За цей рік майже весь світ дізнався про Україну і не лише через війну, а й завдяки наполегливій праці наших підприємців. Український бізнес почав розширяти свою продукцію та виходити на міжнародні ринки, на власному прикладі демонструючи дух незламаності та свободи, доводячи свою працьовитість. Такий потужний ріст звичайно потребував фінансування, банківська система не одразу почала реагувати на потреби бізнесу та кредитувати, а для підприємців час дорожче грошей, тому альтернативні шляхи фінансування, такі як компанія FinStream, мала надати їм таку можливість. Тому, виходить, що наші інвестори, власники акцій та облігацій, долучилися до допомоги малому та середньому бізнесу, завдяки сумісній співпраці і віри у велике майбутнє України після перемоги.
Отже, фінансова компанія, що поєднує швидкі кредити для бізнесу та інвестиції з гарантованими дивідендами може стати вашим надійним партнером. Наразі наша компанія пропонує інвесторам придбання акцій «ФІНСТРІМ» та облігацій компанії «К2000». Враховуючи специфіку роботи компанії це означає, що потенційні інвестори, можуть не тільки примножити власні активи, але й надати кошти на розвиток малого й середнього бізнесу в Україні, що в перспективі принесе дивіденди усім та допоможе розвивати економіку країни. Ми ціленаправлено працюємо задля покращення економічного стану України, намагаємось, не дивлячись на обставини, розвивати малий та середній бізнес закладаючи стійкий фундамент для майбутнього розвитку, адже, наше завтра залежить вже від вчинків сьогодення.
Варто зазначити, що за роки нашої роботи перед усіма інвесторами компанія дотримала свої зобов’язання і навіть у воєнний час продовжує свою діяльність та виконання зобов’язань. Репутація нашої компанії пройшла випробування роками і ми будемо працювати надалі підтримуючи малий та середній бізнес в Україні!