Вейпінг — це не просто звичка, а стиль життя, ціла культура. Серед тих, хто парить, багато колишніх курців, людей, які відмовились від тютюнопаління на користь ароматної пари. Попри шалену популярність електронних сигарет, довкола вейпінгу безліч міфів. Одні вигадки жахають, інші приписують процесу ледь не цілющі властивості. З'ясуймо, що до чого.
Кілька слів про те, як влаштовані електронні сигарети
Що можна купити, якщо відвідати вейп шоп в Україні? Як би не називався прилад: вейп, pod-система, одноразка тощо — принцип роботи однаковий. Мініатюрний парогенератор складається з батареї, випарника з нагрівачем та картриджа (бака) з рідиною. Просунуті моделі мають панель керування та різні датчики.
Працює механізм за таким принципом: коли людина робить затяжку або натискає на кнопку пуску, струм активує нагрівальний елемент, а з рідини утворюється смачна пара. Рідина містить усього 4 компоненти. Це пропіленгліколь, гліцерин, нікотин і харчовий ароматизатор. Перші два відповідають за утворення пари й «удар по горлу», третій втамовує нікотинову спрагу, останній надає смаку. Вода також входить до складу жижки. Саме склад рідини викликає безліч суперечок про безпеку чи небезпеку вейпінгу. Противники електронних сигарет впевнені, що пара більш шкідлива, ніж тютюновий дим. Вейпери цю думку заперечують, і вони значно ближче до істини.
Міф 1. Вейпи більш шкідливі, ніж звичайні цигарки
Електронні сигарети були розроблені як альтернатива звичайним. Винахідники мали на меті задовольнити дві головні потреби курців: у нікотині та рухах «рука-рот». Їм це вдалося. Рідини для паріння містять нікотин, а сам процес мало чим відрізняється від звичайного паління. Але існує думка про те, що пара шкідлива. Чи так це насправді?
Треба пам'ятати, що лікарі й науковці виступають за здоровий спосіб життя, тому будь-який варіант споживання нікотину здається їм неприйнятним. Та якщо порівняти кількість канцерогенів й інших токсичних сполук, які утворюються під час горіння тютюну, то стає очевидно: шкода від вейпів значно менша.
Коли димить цигарка, вивільняється чадний газ, сажа, продукти горіння. Коли гріється вейп, випаровується вода, пропіленгліколь, гліцерин і ароматизатори. Усе це — харчові добавки, а хімічний склад пари значно скромніший за тютюновий дим, тому великої загрози немає. Твердження про те, що вейпи шкідливі — міф.
Міф 2. Пара від електронних сигарет містить альдегіди
Наведена думка тісно пов'язана з попереднім упередженням, її активно поширюють противники паріння. Що з цього приводу думають вчені? Вони вважають:
1. Альдегіди дійсно утворюються за умови використання пошкодженого девайса.
2. Альдегіди продукуються, якщо вміст рідини в картриджі занадто низький.
Така кількість сполук, що шкодить здоров'ю, виникає через ефект горілої пари. Це можливо за умови сухого нагрівання спіралі. Коли вейп несправний, рідина не зволожує гніт, нагрівальний елемент працює насухо, через що й утворюються нетипові випаровування. Те саме відбувається, якщо жижки недостатньо.
Чи погано це? Так, але не гірше, ніж із тютюном. Коли він горить, альдегідів продукується набагато більше.
Міф 3. Вейпити — це дорого
Як і будь-які товари, електронні сигарети випускаються в різних цінових категоріях. Перегляньте каталог хорошого вейп шопу — ви будете вражені. Новачку краще починати з простих моделей, а згодом переходити на круті багатофункціональні гаджети. Спочатку купуєте багаторазовий девайс, потім — комплектуючі за потреби. Врешті-решт ціна на них росте не так швидко, як на цигарки.