Що таке європротокол і навіщо він водію?

ОСЦПВ — обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземного транспорту. Тоді як європротокол — простий варіант підтвердження факту настання страхової події. Для його заповнення не потрібні свідки й при цьому це повноцінний документ, який має юридичну силу. Купити поліс ОСЦПВ можна онлайн. Оформити європротокол можна самостійно або звернутись у відповідні установи. Але якщо не в змозі опанувати себе, то краще подзвонити на гарячу лінію страхової компанії та отримати допомогу спеціаліста. Це важливо, оскільки неправильно оформлений документ не приймається страховою компанію. А отже отримати відшкодування в результаті стане набагато складніше. 

Навіщо європротокол і які права надає?

Європротокол — бланк повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду затвердженого зразка. Якщо купити страховку цього зразка, то відкриваються такі можливості: 

  • можете залишити місце ДТП,

  • не потрібно викликати Національну поліцію України;

  • звільняються учасники подій від адміністративної відповідальності.

Страхова компанія до 90 днів з моменту отримання європротоколу від постраждалих зобов'язана або виплатити кошти, або надати відмову з обґрунтованих причин. 

Особливості оформлення

Оформити європротокол можна тільки за таких умов:

  • відсутні люди, які загинули внаслідок дорожньої події або отримали травми; 

  • учасники пригоди мають автоцивілку;

  • на це згодні всі учасники ДТП;

  • водії під час дорожньої пригоди не були в алкогольному, наркотичному стані, а також не вживали ліки, які могли порушити їх здатність концентруватися на дорозі. 

Але, якщо якась з цих умов не була виконана, то розв'язати проблему можна тільки за умови виклику відповідного підрозділу Національної поліції.

Як заповнити європротокол? 

Перш ніж перейти до заповнення європротоколу, варто виконати такі дії:

  • переконатися що всі учасники ДТП мають поліс ОСЦПВ;

  • встановити особу іншого водія і перевірити його документи.

Звісно, не можете вимагати показати іншого водія свої документи, оскільки не маєте таких повноважень. Але можете попросити це зробити. І якщо водій відмовляється, то це причина чи ще раз подумати, чи варто заповнювати європротокол. В такому випадку краще викликати поліцію. 

Оформлення європротоколу пропонується такими способами: 

  • електронно; 

  • у паперовому вигляді.

ОСЦПВ онлайн можна оформити просто на місці подій через смартфон чи планшет. А паперовий бланк видається безплатно страховою компанією. Якщо вже використали бланк раніше чи загубили його, то можна звернутися в страхову й запросити його повторну видачу. Але на це потрібно написати письмову згоду. 

Документ необхідно заповнювати від руки кульковою ручкою, а сам текст повинен бути написаний чітко і розбірливо. Краще писати слова друкованим літерами. А також враховуйте, що виправляти нічого не можна. Будь-яка неточність, допущена в протоколі, може стати причиною відмови у страховій виплаті.

Розібратися з протоколом не важко — документ ділиться на дві частини: синя (транспортний засіб А) і жовта (транспортний засіб B). Кожний водій має уважно ознайомитися з написаним, і поставити свої підписи. 

Екземпляр європротоколу складається з двох аркушів. На першому аркуші учасники ручкою заповнюють бланк, а на другому, який знаходиться під першим — дублюються дані з першого. Ці аркуші мають однакову юридичну силу.

Після оформлення потрібно віддати їх в страхові компанії впродовж трьох робочих днів з дати ДТП. Передати його можна самостійно, звернувшись в страхову компанію напряму. Або через послуги пошти. Щоб лист точно не загубився, і це не стало додатковою проблемою, створіть опис вкладення та вибирайте послугу повідомлення про вручення

Якщо поліс ОСЦПВ онлайн заповнювали, то повідомлення страховим компаніям від учасників ДТП відправляється автоматично.

Додаткові умови 

Паралельно з цими діями потрібно впродовж 30 днів з моменту подачі протоколу до страхової компанії, скласти заявку на отримання відшкодування. В документі варто вказати такі дані:

  • ПІБ. та контакти заявника;

  • назву страховика;

  • майнові вимоги;

  • дату та підпис.

А також додати такі документи:

  • банківські реквізити, копію паспорта та ІПН;

  • підтвердження права власності на пошкоджене майно. 

Оформлюючи європротокол, зважайте, що максимальна сума відшкодування — 80 000 грн.