Нові вироки на Харківщині за тиждень: зберігав та продавав вибухівку

За тиждень суди Харківщини винесли три вироки за кримінальне порушення проти громадської безпеки і два за відхилення від мобілізації та непокору. Про це стало відомо з Єдиного державного реєстрі судових рішень. 

Обвинувачений, будучи військовослужбовцем, у період до 19 жовтня 2024 року незаконно придбав та зберігав значний арсенал: три кумулятивні протитанкові гранати ПГ-7М, кумулятивну протитанкову гранату ПГ-7С, термобаричну гранату ТБГ-7 та 105 мм реактивну штурмову гранату РШГ-1.

Реалізуючи злочинний умисел, 19 жовтня 2024 року, близько 11:34, у селі Сіряки Харківської області, він продав ці боєприпаси громадянину, який діяв під контролем правоохоронних органів. За продаж він отримав 30 000 грн.

Крім того, не пізніше 29 січня 2025 року, він повторно незаконно придбав та зберігав термобаричну гранату ТБГ-7 до гранатометного пострілу ТБГ-7В «Танин» та ручний протитанковий гранатомет багаторазового використання «РПГ-7В2». 29 січня 2025 року, близько 10:30, у селі Біляші Харківської області, він збув цю зброю та боєприпаси громадянину за 25 000 грн. Експертизи підтвердили, що вилучені предмети є бойовими припасами та вогнепальною зброєю.

Суд визнав винним у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 263 Кримінального кодексу України (незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами). Призначено покарання у виді 4 років позбавлення волі. На підставі ст. 75 КК України обвинуваченого звільнено від відбування призначеного покарання з випробуванням, встановивши іспитовий строк 2 роки.

Обвинувачена, керуючись корисливими мотивами та не маючи патріотичних переконань, вступила у змову з іншими особами, щоб допомогти військовозобов'язаним ухилитися від мобілізації шляхом фальсифікації медичних документів про інвалідність. У період із січня до травня 2024 року, використовуючи своє службове становище та корупційні зв'язки у медичних закладах, забезпечила незаконне оформлення другої групи інвалідності трьом військовозобов'язаним.

Вона складала підроблену медичну документацію, зокрема виписки з медичних карток стаціонарних хворих та направлення на медико-соціально-експертну комісію (МСЕК), які містили недостовірні дані про перебування цих осіб на стаціонарному лікуванні та наявність у них стійких порушень функцій організму. Фактично ці особи не проходили обстежень та лікування у зазначених медичних закладах.

На підставі сфальсифікованих документів члени Слобідської МСЕК, не проводячи об'єктивного обстеження, приймали необґрунтовані рішення про встановлення військовозобов'язаним другої групи інвалідності. Це надавало їм право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, тим самим перешкоджаючи мобілізаційним заходам Збройних Сил України.

Суд визнав винною у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1 КК України та ч. 3 ст. 358 КК України. 

Призначено покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років за сукупністю злочинів (шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим). Її звільнено від відбування призначеного покарання з випробуванням, встановивши іспитовий строк 3 роки.

У березні 2025 року обвинувачений незаконно придбав та почав зберігати за місцем свого проживання в місті Харків дві бойові ручні осколкові гранати – Ф-1 та М67 – без передбаченого законом дозволу. Мотивом своїх дій він назвав самозахист у зв'язку з війною. Гранати були виявлені та вилучені під час огляду його помешкання 28.05.2025.

Крім того, 27.05.2025 приблизно о 20:00, перебуваючи за своєю адресою проживання, він на ґрунті раптово виниклих неприязних відносин зі своєю співмешканкою, наніс їй кілька ударів кулаками в ділянки голови та плеча. Внаслідок цього вона отримала легкі тілесні ушкодження, що підтверджено судово-медичною експертизою. За словами обвинуваченого конфлікт стався після спільного вживання алкогольних напоїв. Він повністю визнав свою вину за обома епізодами, висловив жаль про вчинене. Він підтвердив фактичні обставини злочинів. Потерпіла підтримала обвинувачення та відмовилася від цивільного позову. 

Суд визнав винним у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 263 та ч. 1 ст. 125 КК України, та призначив йому покарання у вигляді позбавлення волі на строк 3 роки.

У жовтні 2024 року, під час дії воєнного стану та загальної мобілізації, обвинувачений, будучи військовозобов'язаним і придатним до військової служби, отримав бойову повістку. Його було додатково ознайомлено з указами Президента України про воєнний стан та мобілізацію, а також роз'яснено кримінальну відповідальність за неявку. Незважаючи на це, він умисно, без поважних причин та не маючи права на відстрочку, не прибув до ТЦК та СП у визначений час, чим ухилився від призову на військову службу під час мобілізації.

У судовому засіданні обвинувачений повністю визнав свою вину у пред'явленому обвинуваченні, погодився з фактичними обставинами злочину. З огляду на повне та беззастережне визнання вини, суд вирішив не досліджувати всі докази у повному обсязі, обмежившись допитом обвинуваченого та дослідженням документів, що характеризують його особу та підтверджують обставини справи. 

Суд визнав обвинуваченого винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого статтею 336 КК України, та призначив йому покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки.

Звільнення від його відбування з випробуванням сформує негативну думку інших військовослужбовців, вплине на їх бойовий дух та мотивацію, не сприятиме дотримання мети покарання, сприятиме ухиленню інших осіб від призову на військову службу під час мобілізації, та, в свою чергу, вплине на якість оборони України, появнили у суді.

Нагадаємо про вироки минулого тижня.

Новини компаній
15:00, Сьогодні